Ivankovo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ivankovo
—  Qytet  —
Ivankovo is located in Kroacia
Ivankovo
Ivankovo
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Vukovar-Srijem
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.29°0′0″V 18.68°0′0″L / 45.29000°V 18.68000°L / 45.29000; 18.68000 (Ivankovo)Koordinatat: 45.29°0′0″V 18.68°0′0″L / 45.29000°V 18.68000°L / 45.29000; 18.68000 (Ivankovo)
Popullsia 6.131 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Ivankovo (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Vukovar-SrijemKroaci.

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 6131 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 6184 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 6695 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.86%[2].

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)

Projekte të tjera[redakto | përpunoni burim]