Zhupanja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zhupanja
Županja
—  Qytet  —
Pamje nga Zhupanja

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Vukovar-Srem
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.07°0′0″V 18.7°0′0″L / 45.07000°V 18.70000°L / 45.07000; 18.70000 (Zhupanja)Koordinatat: 45.07°0′0″V 18.7°0′0″L / 45.07000°V 18.70000°L / 45.07000; 18.70000 (Zhupanja)
Popullsia 11.959 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Zhupanja is located in Kroacia
Zhupanja
Zhupanja

Zhupanja (në Kroatisht Županja) është një qytet në Zhupaninë e Vukovarit dhe SremitKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 11959 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 12115 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 13775 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -1.29%/[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012.

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]