Borovo (Kroacia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Borovo
—  Qytet  —
Pamje nga Borovo (Kroacia)

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Vukovar-Srijem
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.38°0′0″V 18.97°0′0″L / 45.38000°V 18.97000°L / 45.38000; 18.97000 (Borovo)Koordinatat: 45.38°0′0″V 18.97°0′0″L / 45.38000°V 18.97000°L / 45.38000; 18.97000 (Borovo)
Popullsia 5.097 banorë [1]
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Borovo is located in Kroacia
Borovo
Borovo

Borovo (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Vukovar-SrijemKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 5097 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 5125 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 5360 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.55%.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012.

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]