Jump to content

Borovo (Kroacia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Borovo
Popullsia
 • Gjithsej5.097

Borovo (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Vukovar-SrijemKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 5097 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 5125 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 5360 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.55%.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012.

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]