Adem Salihaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Adem Salihaj (lindi më 25 dhjetor 1950) ishte zëvendës kryeministër i Kosovës.[1] Ademi lindi në fshatin Duraj, Kaçanik. Ai studioi gjuhën dhe letërsinë shqipe në falkutetin e filozofisë në Universitetin e Prishtinës. Ai ka punuar disa vjetë si gazetarë i gazetës Bota e Re dhe për Radio Televizionin e Prishtinës. Ai është burgosur nga autoritetet jugosllave tri herë dhe kaloi 12 vjetë në burg. Ai poashtu ka nënshkruar deklaratën e pavarësisë së Kosovës.[2]

Ademi ka thënë se ai ka qenë viktimë i vrasjes i cili ka ndodhur më 12 qershor 2000, i cili ai beson se kjo vrasje është bërë nga Shërbimi i inteligjencës së Kosovës me miratimin e Hashim Thaçit. Në vitin 2005, ai është akuzuar nga PDK-ja dhe ORA se ai ka bërë krime të organizuara.[3]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ McAllester, Matt (28 mars 2011). "Kosovo's Mafia: Assassinations and intimidation". Global Post. Marrë më 27 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Adem Salihaj". kallxo.com. 29 maj 2014. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 shtator 2018. Marrë më 27 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Brussels team (1 maj 2005). "UN police steps up security around Kosovo president". New Europe. Marrë më 27 dhjetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]