Agon Mehmeti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Agon Mehmeti
Agon Mehmeti 23 jan 2010.jpg
Mehmeti duke luajtur për Malmö FF më 2010
Personal information
Full nameAgon Xhevat Mehmeti
Date of birth20 nëntor 1989
Place of birthPodujevë, RSF Jugosllavia
Height1,84 m (6 ft 0 in)
Position(s)Sulmues
Club information
Current team
Oxford United
Number28
Youth career
0–2002IFK Malmö
2002–2007Malmö FF
Senior career*
YearsTeamApps(Gls)
2008–2011Malmö FF88(23)
2012–2014Palermo3(0)
2012–2013Novara (huazim)23(6)
2013–2014Olhanense (huazim)20(2)
2014–2016Malmö FF25(4)
2016Stabæk24(4)
2017Gençlerbirliği S.K.2(0)
2017–Oxford United13(1)
National team
2008Suedia U194(2)
2009–2010Suedia U218(2)
2013Shqipëria3(0)
* Senior club appearances and goals counted for the domestic league only

Agon Xhevat Mehmeti (lindi më 20 nëntor 1989) është futbollist profesionist shqiptar i cili luan si sulmues për klubin anglez Oxford United. Ai luajti për Suedinë U19 dhe Suedinë U21 para se të luante për kombëtaren shqiptare.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malmö FF[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mehmeti bëri debutimin e tij në Allsvenskan më 31 mars 2008 kundër IFK Göteborg. Golët e tij të para ishin dramatike. Ai ishte golëshënuesi më i mirë i Malmö FF në ligë në sezonin 2010 ku shënoi 14 gola ku 11 gola ishin gola të ligës. Sezoni 2011 për Mehmetin ishte jo aq i mirë sesa sezoni i mëparshëm. Ai lëndoi këmbën e tij dhe kontrata e tij ishte skaduar në fund të sezonit. Ai shënoi vetëm katër gola nê 21 ndeshje gjatë sezonit 2011. Mehmeti nuk deshi ta vazhdonte kontratën e tij pas sezonit 2011.[1]

Palermo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drejtori i Palermos konfirmoi nënshkrimin e Mehmetit më 9 nëntor 2011. Mehmeti i'u bashkua klubit më 1 janar 2012. kur u hap transferimi i lojtarëve.[2] Më 11 nëntor 2011, Mehmeti konfirmoi nënshkrimin e tij pesë vjeçar me Palermon, duke luajtur për klubin deri më 30 qershor 2016.[3] Mehmeti bëri debutimin e tij kundër Napolit më 8 janar 2012.

Novara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 gusht 2012, ai u zhvendos në klubin Novara si huazim në ndërrim me lojëtarin Luigi Giorgi.[4] Mehmeti qëndroi në Novara për pjesën e mbetur të sezonit 2012-13, ku luajti 23 ndeshje dhe shënoi gjashtë gola për klubin.

SC Olhanense[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik 2013, ishte shpallur se Mehmeti do të luaj me klubin portugezë Olhanense si huazim për një sezon. Më 24 gusht ai shënoi golin e tij të parë për ekipin në ndeshjen e tij të dytë të ligës. Gjithsej Mehmeti luajti 20 ndeshje ndërsa në Olhanense dhe shënoi dy herë.

Kthimi në Malmö FF[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 15 korrik 2014, Malmö FF njoftoi se ata kishin rifituar Mehmetin për një kontratë tre vjet e gjysmë, duke bërë kthimin e tij pas dy sezonesh jashtë vendit në Itali dhe Portugali,[5] pasi u lirua falas nga klubi i tij i fundit, Palermo më herët në të njëjtën ditë.[6] Për pjesën e mbetur të sezonit, Mehmeti bëri 10 paraqitje në ligë, pesë prej të cilëve në formacionin fillestar. Ai gjithashtu shënoi dy herë, dy gola në ndeshjen kundër Falkenbergs FF më 2 gusht 2014.[7] Ai gjithashtu bëri katër paraqitje në kampionat e klubeve në Ligën e Kampionëve UEFA 2014-15.

Stabæk[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mehmeti pastaj u zhvendos në Norvegji dhe luajti 24 ndeshje të ligës për Stabæk, në sezonin 2016. Ai shënoi 4 gola pasi bëri debutimin e tij kundër Molde.

Oxford United[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas kësaj, sulmuesi u transferua në kryeqytetin turk Ankara, për të luajtur për Gençlerbirliği. Megjithatë, ai luajti vetëm dy lojëra të Süper Lig për ta përpara se të bashkohej në Oxford United, më 7 shtator.[8] Ai bëri debutimin e tij si zëvendësues në një humbje 3-0 në Bury në një ndeshje të Ligës së Parë më 26 Shtator 2017,[9] dhe goli i tij i ligës së debutimit erdhi në ndeshjen e ardhshme, një fitore prej 4-1 në Peterborough United më 30 shtator.[10]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mehmeti u zgjodh nga trajneri i kombëtares shqiptare Gianni De Biasi për ndeshjet kualifikuese të Kupës së Botës kundër Sllovenisë dhe Islandës në shtator 2013.[11]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mehmeti lindi në Podujevë, KSA e Kosovës (pjesë e atëhershme e Jugosllavisë). Familja e tij u zhvendos në Valdemarsvik, Suedi kur ishte dy vjeç, dhe më vonë u vendosën në Malmö. Ai është me prejardhje shqiptare.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Agon och Dejan lämnar". mff.se (në suedisht). 27 tetor 2011. Arkivuar nga origjinali më 22 maj 2012. Marrë më 16 dhjetor 2011.
 2. ^ "Mehmeti till Palermo: "Inget fenomen"" (në suedisht). Eurosport.
 3. ^ "Mehmeti: "Palermo vill ha mig så fort som möjligt"" (në suedisht). Rosanero.se. Arkivuar nga origjinali më 25 prill 2012. Marrë më 5 qershor 2018.
 4. ^ "Preso Giorgi, ceduti tre giocatori" (në italisht). palermocalcio.it. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 30 gusht 2012.
 5. ^ "Agon Mehmeti återvänder till Malmö FF". mff.se (në suedisht). Malmö FF. 15 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2014. Marrë më 5 qershor 2018. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
 6. ^ "RESCISSIONE PER MEHMETI E SIMON" (në italisht). US Città di Palermo. 15 korrik 2014. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2014. Marrë më 16 korrik 2014.
 7. ^ "Falkenbergs FF 2–5 Malmö FF". svenskfotboll.se (në suedisht). The Swedish Football Association. 2 gusht 2014. Marrë më 19 janar 2015.[lidhje e vdekur]
 8. ^ "Agon Mehmeti Joins Oxford United" (në anglisht). Oxford United Official Site. 7 shtator 2017. Marrë më 8 shtator 2017.
 9. ^ Pritchard, David (26 shtator 2017). "Bury 3 (Maguire pen 64, Smith 70, Beckford 72), Oxford United 0". Oxford Mail (në anglisht). Marrë më 27 shtator 2017.
 10. ^ Williams, Chris (30 shtator 2017). "REPORT Peterborough United 1 Oxford United 4" (në anglisht). Oxford United F.C. Marrë më 30 shtator 2017.
 11. ^ "Agon Mehmeti, një tjetër debutues në kombëtaren kuqezi". Panorama Sport. 28 gusht 2013. Marrë më 2 tetor 2016.