Alois Hitler

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alois Hitler
Hitler në 1901
U lind në
Alois Schicklgruber

(1837-06-07)7 qershor 1837
Vdiq3 janar 1903(1903-01-03) (65 vjeç)
Vendi i prehjesVarrezat e qytetit të Leonding
ProfesioniDoganier
Bashkëshorti/ja
 • Anna Glasl-Hörer
  (m. 1883; vdiq 1873)
 • Franziska Matzelsberger
  (m. 1883; vdiq 1884)
 • (m. 1885)
Fëmijë9, përfshirë Alois Jr., Angela, Adolf and Paula
Prind/ër
Të afërmFamilja Hitleri

Alois Hitler (lindur Alois Schicklgruber ; [1] 7 qershor 1837– 3 janar 1903) ishte një nëpunës civil austriak në shërbimin doganor dhe babai i Adolf Hitlerit, diktatorit të Gjermanisë nga 1933 deri në 1945.

Alois Schicklgruber ka lindur jashtë martese. Nëna e tij ishte Maria Schicklgruber, por babai i tij biologjik mbetet i panjohur. Kjo origjinë e pasigurt ka çuar në pretendimet se gruaja e tretë e Alois, Klara (nëna e Adolfit), mund të ketë qenë gjithashtu kushërira e parë e Alois-it pasi u hoq ose gjysmë mbesa e tij.

Alois u martua me gruan e tij të parë, Anna, në 1873. Në 1876, Alois i bindi autoritetet lokale austriake që të pranonin njerkun e tij të vdekur Johann Georg Hiedler si babanë e tij biologjik. Kjo do të thoshte që Klara u bë ligjërisht kushërira e parë e Aloisit pasi u hoq. [2] Më pas Alois ndryshoi ligjërisht mbiemrin e tij në atë të njerkut të tij të ndjerë Johann, por autoritetet e shkruan gabim mbiemrin si "Hitler" për arsye të panjohura.

Gjithashtu në 1876, ndërsa Alois ishte ende i martuar me gruan e tij të parë, Anna, ai punësoi të afërmin e tij Klara si shërbëtore shtëpiake dhe filloi një lidhje me të. Marrëdhënia e tyre vazhdoi në fshehtësi derisa gruaja e dytë e Alois, Franziska, vdiq dhe Klara mbeti shtatzënë, gjë që e shtyu Alois të martohej me të në 1885. Sipas një miku të ngushtë, Alois ishte "shumë i ashpër" me gruan e tij Klara dhe "mezi i foli asaj një fjalë në shtëpi". Alois i trajtonte fëmijët e tij me të njëjtën përbuzje dhe shpesh i rrihte. [3] [4]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alois Hitler lindi Alois Schicklgruber në fshatin Strones, një famulli e DöllersheimWaldviertelAustrisë së Poshtme veriperëndimore; nëna e tij ishte një fshatare 42-vjeçare e pamartuar Maria Schicklgruber, familja e së cilës kishte jetuar në zonë për breza të tërë. Në pagëzimin e tij në Döllersheim, hapësira për emrin e babait të tij në certifikatën e pagëzimit u la bosh dhe prifti shkroi "i paligjshëm". [5] [6] [7] Nëna e tij kujdesej për Aloisin në një shtëpi që ajo ndante me babain e saj të moshuar, Johannes Schicklgruber.

Shtëpia e Johann Nepomuk Hiedler

Dikur më vonë, një burrë i quajtur Johann Georg Hiedler u zhvendos me Schicklgrubers. Ai u martua me Maria kur Alois ishte pesë vjeç, dhe Maria vdiq kur Alois ishte nëntë. Në moshën 10-vjeçare, Alois ishte dërguar të jetonte me vëllain e vogël të Johann Georg Hiedler, Johann Nepomuk Hiedler, i cili zotëronte një fermë në fshatin e afërt Spital (në jug të Weitra ). Alois ndoqi shkollën fillore dhe mori mësime në këpucar nga një këpuctar vendas. E rritur në të njëjtën familje me Aloisin ishte Johanna, nëna e gruas së tij të ardhshme Klara. [8]

Në moshën 13-vjeçare, Alois la fermën e Johann Nepomuk Hiedler në Spital dhe shkoi në Vjenë si këpucar çirak, duke punuar atje për rreth pesë vjet. Në përgjigje të një përpjekjeje rekrutimi nga qeveria austriake që ofronte punësim në shërbimin civil për njerëzit nga zonat rurale, Alois iu bashkua rojeve kufitare (shërbimi doganor ) i Ministrisë Austriake të Financave në 1855 në moshën 18-vjeçare.

Identiteti i pasigurt i babait biologjik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historianët kanë propozuar kandidatë të ndryshëm si babai biologjik i Alois: Johann Georg Hiedler, vëllai i tij më i vogël Johann Nepomuk Hiedler (ose Hüttler ) dhe Leopold Frankenberger (një burrë gjoja hebre, ekzistenca e të cilit nuk është gjetur kurrë të dokumentohet). [9] Johann Georg Hiedler u bë njerku i Alois pesë-vjeçar dhe shumë vite më vonë u shpall pas vdekjes babai i lindjes ligjor i Alois. [10]

Sipas historianit Frank McDonough, teoria më e besueshme është se Johann Georg Hiedler ishte në të vërtetë babai i lindjes. Por babai i lindjes mund të ketë qenë ndryshe vëllai i tij më i vogël Johann Nepomuk Hiedler . Pavarësisht se si Nepomuk ishte i lidhur me Alois-in, nëse fare, Nepomuk ishte padyshim gjyshi nga nëna i gruas së tretë të Alois (nëna e Adolf Hitlerit ) Klara.

Historiani Werner Maser sugjeron se babai biologjik i Alois nuk ishte Johann Georg Hiedler, por Johann Nepomuk Hiedler, i cili e rriti Aloisin gjatë adoleshencës dhe më vonë i kërkoi Alois një pjesë të konsiderueshme të kursimeve të jetës së tij, megjithëse ai kurrë nuk e pranoi publikisht se ishte babai natyral i Alois. Sipas Maser, Nepomuk ishte një fermer i martuar që kishte një lidhje me Maria Schicklgruber dhe më pas organizoi që vëllai i tij beqar Johann Georg Hiedler të martohej me nënën e Alois, Maria për të siguruar një mbulesë për dëshirën e Nepomuk për të ndihmuar dhe kujdesur për Aloisin pa e mërzitur gruan e tij. [11] Nëse teoria është e vërtetë, atëherë gruaja e tretë e Alois, Klara, ishte gjithashtu gjysmë mbesa e Alois, por biografi i Adolf Hitlerit, Joachim Fest, beson se çdo përpjekje për të përcaktuar nëse Johann Georg Hiedler apo Johann Nepomuk Hiedler ishte babai i Alois-it, do të "shtrohet në errësirën e marrëdhënie të ngatërruara të karakterizuara nga poshtërsi, mërzi dhe fanatizëm fshatar”. [12]

Në vitin 1931 Adolf Hitleri urdhëroi Schutzstaffel (SS) të hetonte thashethemet në lidhje me prejardhjen e tij dhe ata nuk gjetën asnjë provë për ndonjë paraardhës hebre. [13] Pasi ligjet e Nurembergut hynë në fuqi në Gjermaninë naziste, Hitleri urdhëroi gjenealogun Rudolf Koppensteiner të botonte një pemë të madhe gjenealogjike të ilustruar që tregonte prejardhjen e tij. Kjo u botua në librin Die Ahnentafel des Führers ("Perëndia e Udhëheqësit") në 1937 dhe supozohej të tregonte se familja e Hitlerit ishin të gjithë gjermanë austriakë pa prejardhje hebreje dhe se Hitleri kishte një origjinë " ariane " të patëmetë. [14] [15] Vetë Alois kishte pohuar se Johann Georg Hiedler ishte babai i tij biologjik dhe një prift e ndryshoi në përputhje me rrethanat certifikatën e lindjes së Alois në 1876, e cila u konsiderua si provë e certifikuar për prejardhjen e Hitlerit; kështu që Hitleri konsiderohej një arian "i pastër". [14] 1876 ishte gjithashtu viti kur Alois punësoi 16-vjeçaren Klara si shërbëtore shtëpiake.

Megjithëse Johann Georg Hiedler konsiderohej gjyshi i pranuar zyrtarisht nga babai i Adolf Hitlerit nga Rajhu i Tretë, pyetja se kush ishte në të vërtetë gjyshi i tij ka shkaktuar shumë spekulime dhe përgjigja mbetet e panjohur. [16] [17] Siç shkruan historiani gjerman Joachim Fest:

Kënaqësia që i jepet normalisht origjinës së një njeriu është e pavend në rastin e Adolf Hitlerit, i cili e bëri prova dokumentare prejardhjen ariane çështje jete a vdekjeje për miliona njerëz, por ai vetë nuk posedonte asnjë dokument të tillë. Ai nuk e dinte se kush ishte gjyshi i tij. Kërkimet intensive për origjinën e tij, rrëfimet e të cilave janë shtrembëruar nga legjendat propagandistike dhe që janë gjithsesi të ngatërruara dhe të turbullta, nuk kanë arritur deri më tani të japin një pamje të qartë. Versionet nacional-socialiste i shqyrtonin faktet dhe theksonin, për shembull, se popullsia e të ashtuquajturit Waldviertel, nga e cila erdhi Hitleri, kishte qenë 'fisnore gjermane që nga Migrimi i Popujt', ose më në përgjithësi, se Hitleri kishte 'thithur forcat e fuqishme të këtij peizazhi graniti gjerman në gjakun e tij nëpërmjet babait të tij'

Pas luftës, ish-avokati i Adolf Hitlerit, Hans Frank, pretendoi se Hitleri i tha atij në vitin 1930 se një nga të afërmit e tij po përpiqej ta shantazhonte duke kërcënuar se do të zbulonte prejardhjen e tij të supozuar hebreje. [18] Adolf Hitleri i kërkoi Frankut të zbulonte faktet. Frank thotë se ai përcaktoi se në kohën kur Maria Schicklgruber lindi Alois, ajo po punonte si kuzhiniere shtëpiake në qytetin e Grazit, se punëdhënësit e saj ishin një familje hebreje e quajtur Frankenberger dhe se fëmija i saj mund të ishte ngjizur jashtë martese me djali 19-vjeçar i familjes, Leopold Frankenberger. [19]

Kundërshtarët e hipotezës së Frankenberger kanë pohuar se të gjithë hebrenjtë ishin dëbuar nga provinca e Styria – e cila përfshin Graz – në shekullin e 15-të nga Maximilian I dhe se ata nuk u lejuan zyrtarisht të ktheheshin deri në vitet 1860, kur Alois ishte rreth 30 vjeç. Gjithashtu, nuk ka asnjë dëshmi për një familje Frankenberger që jetonte në Graz në atë kohë. Studiues të tillë si Ian Kershaw dhe Brigitte Hamann e hedhin poshtë hipotezën e Frankenberger, e cila kishte vetëm spekulimet e Frank për ta mbështetur atë, si të pabazë. [20] [21] [22]

Kershaw citon disa histori që qarkulluan në vitet 1920 për prejardhjen e supozuar hebreje të Hitlerit, duke përfshirë një për një "Baron Rothschild" në Vjenë, në shtëpinë e të cilit Maria Schicklgruber kishte punuar për ca kohë si shërbëtore. [23] Kershaw diskuton dhe gjithashtu rendit pemën familjare të Hitlerit në biografinë e tij të Adolf Hitlerit dhe nuk i jep asnjë mbështetje përrallës së Frankenberger. Vetë Hans Frank dukej skeptik në lidhje me prejardhjen e mundshme hebreje të Hitlerit, duke thënë: "Fakti që Adolf Hitleri nuk kishte gjak hebre në venat e tij, duket, sipas mënyrës së tij të përgjithshme, aq flagrant për mua sa nuk ka nevojë për fjalë të tjera". [24] [25] Më tej, historia e Frank përmban disa pasaktësi dhe kontradikta, siç është deklarata që Frank kishte bërë se Maria Schicklgruber vinte nga " Leonding afër Linzit ", kur në fakt ajo vinte nga fshati Strones, afër fshatit Döllersheim . [26]

Në vitin 2019, psikologu gjinor Leonard Sax publikoi një punim të titulluar "Aus den Gemeinden von Burgenland: rishikimi i çështjes së gjyshit nga babai i Adolf Hitlerit". [27] Sax pretendon se Hamann, Kershaw dhe historianë të tjerë kryesorë u mbështetën, drejtpërdrejt ose tërthorazi, në një burim të vetëm për pretendimin se asnjë hebre nuk jetonte në Graz para vitit 1856: ai burim ishte historiani austriak Nikolaus von Preradovich, për të cilin Sax tregoi se ishte një admirues i zjarrtë i Adolf Hitlerit. Sax citoi burimet kryesore austriake nga vitet 1800 për të demonstruar se në fakt ekzistonte "eine kleine, nun angesiedelte Gemeinde" "një komunitet i vogël, tashmë i vendosur" - i hebrenjve që jetonin në Graz para 1856. Artikulli i Sax është marrë nga një numër i mediave [28] dhe Sax u intervistua nga Eric Metaxas mbi këtë temë, në shfaqjen televizive të Metaxas. [29] Sax argumentoi se një faktor në antisemitizmin ekstrem të Hitlerit ishte "nevoja e tij intensive për të provuar" se ai nuk ishte hebre. [30] Historiani britanik Richard J. Evans hodhi poshtë argumentet dhe pretendimet e Saksit dhe deklaroi: "Edhe nëse kishte hebrenj që jetonin në Graz në vitet 1830, në kohën kur lindi babai i Adolf Hitlerit, Alois, kjo nuk vërteton asgjë në lidhje me identitetin e Hitlerit. gjyshi nga babai”. [30] Evans argumentoi se spekulimet rreth prejardhjes së Hitlerit vazhdojnë "sepse disa njerëz e kanë gjetur të vështirë për t'u shpjeguar antisemitizmin e tij të thellë dhe vrasës, përveç nëse ka pasur motive personale pas tij... Ky duket të jetë motivimi për Dr. Leonard Sax, një psikiatër, jo historian, duke bërë pretendimet e tij”. [30]

Ron Rosenbaum sugjeron që Frank, i cili ishte kthyer kundër nazizmit pas vitit 1945, por mbeti një fanatik antisemitik, bëri pretendimin se Hitleri kishte prejardhje hebreje si një mënyrë për të provuar se Hitleri ishte një çifut dhe jo një arian . [31]

Një studim gjenetik që mblodhi ADN-në e 38 të afërmve të gjallë të Hitlerit arriti në përfundimin se, me probabilitet të lartë, gjenotipi i Hitlerit përfshinte haplogrupin e ADN-së E1b1b . [32] Një autor i studimit tha:

Unë kurrë nuk kam shkruar se [Adolf] Hitleri ishte një çifut, ose se ai kishte një gjysh hebre. Kam shkruar vetëm se haplogrupi i Hitlerit është E1b1b, duke qenë më i zakonshëm në mesin e folësve afroaziatikë sesa midis gjermanëve të përgjithshëm.

Karriera si doganier[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alois Hitler mbante rregullisht uniformën e tij edhe pas daljes në pension, dhe këmbënguli që t'i drejtoheshin si Herr Oberoffizial Hitler, [33] rr. 1897–1899 .

Fillimisht Alois Schicklgruber bëri përparim të qëndrueshëm në profesionin gjysmë ushtarak të nëpunësit doganor. Puna përfshinte ricaktime të shpeshta dhe ai shërbeu në vende të ndryshme anembanë Austrisë. Në vitin 1860, pas pesë vitesh shërbimi, ai arriti gradën e Finanzwach-Oberaufseher (Gardar i lartë i rojeve të të ardhurave, i ngjashëm me një Tetar Ushtrie). Deri në vitin 1864, pas trajnimit dhe provimeve speciale, Schicklgruber kishte avancuar në provisorischer Amtsassistent (asistent i përkohshëm i zyrës, analog me një toger të dytë të përkohshëm) dhe po shërbente në Linz, Austri . Më vonë ai u bë Zollamts-Zyrtar (Inspektor i doganave, dmth. Toger (i parë)) i postuar në Braunau am Inn në 1875. Pastaj karriera e tij erdhi papritmas në një fund pothuajse pa krye, kur u deshën 17 vjet në promovimin e tij të fundit. Në 1892, ai përfundimisht u ngrit në provisorischer resp. , dhe në 1894 në definitive Zolloberamts-Official (inspektor definitiv i lartë i doganave, dmth kapiten i ushtrisë ). Schicklgruber (nga 1877 me mbiemrin e tij të ri Hitler) nuk mund të shkonte më lart sepse i mungonin diplomat e nevojshme shkollore. [34] [35]

Ndryshimi i mbiemrit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si një zyrtar i ri i ri doganor në rritje, ai përdori emrin e tij të lindjes Schicklgruber, por në mesin e vitit 1876, 39 vjeç dhe i vendosur mirë në karrierën e tij, ai kërkoi leje të përdorte mbiemrin e njerkut të tij. Ai doli para famullitarit në Döllersheim dhe pohoi se babai i tij ishte Johann Georg Hiedler, i cili ishte martuar me nënën e tij dhe tani dëshironte ta legjitimonte atë. Me të si dëshmitarë u paraqitën tre të afërm, njëri prej të cilëve ishte Johann Nepomuk, vëllai i Hiedlerit. Prifti ra dakord të ndryshonte certifikatën e lindjes, autoritetet civile përpunuan automatikisht vendimin e kishës dhe Alois Schicklgruber kishte një emër të ri. Ndryshimi zyrtar, i regjistruar në zyrën e qeverisë në Mistelbach në 1877, e shndërroi atë në "Alois Hitler". Nuk dihet se kush vendosi për drejtshkrimin e Hitlerit në vend të Hiedlerit . Vëllai i Johann Georg ndonjëherë njihej me mbiemrin Hüttler .

Historiani Bradley F. Smith thotë se Alois Schicklgruber pranoi hapur se kishte lindur jashtë martese para dhe pas ndryshimit të emrit. [36] Alois mund të jetë ndikuar për të ndryshuar emrin e tij për hir të përshtatshmërisë ligjore. Historiani Werner Maser pohon se në 1876, Franz Schicklgruber, administratori i pasurisë së nënës së Alois dhe gjithashtu xhaxhai i Alois, i transferoi atij një shumë të madhe parash (230 gulden ). [37]

Me sa duket, Johann Georg Hiedler, i cili vdiq në 1857, u pendua në shtratin e tij të vdekjes dhe i la një trashëgimi djalit të tij të paligjshëm (Alois) së bashku me mbiemrin e tij. [38] Disa Schicklgrubers mbeten në Waldviertel .

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vajza e paligjshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të vitit 1869, Alois Hitler pati një lidhje me Thekla Penz (lindur më 24 shtator 1844) nga Leopoldstein, Arbesbach në rrethin e Zwettel, Austri e Ulët. Kjo çoi në lindjen e Theresia Penz më 31 tetor 1869. Thekla më vonë u martua me një burrë të quajtur Horner, ndërsa Theresia u martua me Johan Ramer dhe lindi të paktën gjashtë fëmijë, ndërsa jetonte në qytetin e Schwertberg.

Jeta e hershme martesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alois Hitler ishte 36 vjeç në 1873 kur u martua për herë të parë. Anna Glasl-Hörer ishte një vajzë e pasur, 50-vjeçare e një punonjësi doganor. Ajo ishte e pafuqishme kur u martuan dhe ose ishte invalid ose u bë pak më vonë.

Jo shumë kohë pasi u martua me gruan e tij të parë, Anën, Alois filloi një lidhje me Franziska "Fanni" Matzelsberger, një nga shërbëtoret e reja femra të punësuara në Pommer Inn, shtëpia numër 219, në qytetin Braunau am Inn, ku po merrte me qira pjesën e sipërme. kati si banesë. Smith deklaron se Alois kishte afera të shumta në vitet 1870, duke rezultuar në fillimin e veprimeve ligjore nga gruaja e tij; më 7 nëntor 1880 Alois dhe Anna u ndanë me marrëveshje të përbashkët, por mbetën të martuar. 19-vjeçari Matzelsberger u bë dashnorja e Hitlerit 43-vjeçar.

Në 1876, katër vjet para se të ndahej nga Anna, ai kishte punësuar Klara Pölzl si shërbëtore shtëpiake. Ajo ishte mbesa 16-vjeçare e njerkut të tij Nepomuk (i cili gjithashtu mund të ketë qenë babai ose xhaxhai i tij biologjik). Nëse Nepomuk ishte babai biologjik i Alois Hitlerit, atëherë Klara ishte gjysmë mbesa e Alois; Përndryshe, nëse Johann Georg ishte babai biologjik i Alois-it, atëherë Klara ishte kushërira e parë e Alois-it pasi u hoq . Matzelsberger kërkoi që "shërbëtorja" Klara të gjente një punë tjetër dhe Hitleri e largoi Klara Pölzl.

Më 13 janar 1882, Matzelsberger lindi djalin e paligjshëm të Hitlerit, i quajtur gjithashtu Alois, por duke qenë se ata nuk ishin të martuar, mbiemri i fëmijës ishte Matzelsberger, duke e bërë atë "Alois Matzelsberger". Alois Hitler e mbajti Fanni Matzelsberger si dashnoren e tij, ndërsa gruaja e tij e ligjshme (Ana nga e cila ishte ndarë) u sëmur dhe vdiq më 6 prill 1883. Muajin tjetër, më 22 maj, në një ceremoni në Braunau me dëshmitarë të tjerë zyrtarë doganor, Alois, 45 vjeç, u martua me Matzelsberger, 21 vjeç. Më pas ai legjitimoi djalin e tij si Alois Hitler Jr. [39] Fëmija i dytë i Alois (Senior) dhe gruas së tij Fanni ishte Angela, e lindur më 28 korrik 1883.

Alois ishte i sigurt në profesionin e tij dhe jo më një alpinist ambicioz. Historiani Alan Bullock e përshkroi atë si "të ashpër, jodashamirës dhe gjakftohtë". [40] Gruaja e tij Fanni, ende vetëm 23 vjeçe, mori një çrregullim të mushkërive dhe u sëmur shumë për të funksionuar. Ajo u shpërngul në Ranshofen, një fshat i vogël pranë Braunaut. Gjatë muajve të fundit të jetës së Fanni, Klara Pölzl u kthye në shtëpinë e Alois për t'u kujdesur për invalidin dhe dy fëmijët (Alois Jr. dhe Angela). [41] Fanni Hitler, gruaja e dytë e Alois Hitlerit, vdiq në Ranshofen më 10 gusht 1884 në moshën 23 vjeçare. Pas vdekjes së Fanni, Klara Pölzl mbeti në shtëpinë e tij si shtëpiake. [41]

Martesa me Klara Pölzl dhe jeta familjare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gasthaus Wiesinger në shkurt 2009

Pölzl mbeti shpejt shtatzënë nga Alois Hitleri. Historiani Bradley Smith shkruan se nëse Hitleri do të kishte qenë i lirë të bënte si të donte, ai do të ishte martuar me Pölzl menjëherë në 1884, por për shkak të deklaratës së 1877 në lidhje me mbiemrin dhe atësinë e tij, Hitleri tani ishte ligjërisht kushëriri i parë i Pölzl-it larguar, shumë afër. të martohesh. Ai paraqiti një apel në kishë për një heqje dorë humanitare. [notes 1]

Erdhi leja nga Roma dhe më 7 janar 1885 u mbajt një martesë në dhomat e Hitlerit me qira në katin e fundit të Pommer Inn. U shtrua një vakt për të ftuarit dhe dëshmitarët e paktë. Hitleri më pas shkoi në punë për pjesën tjetër të ditës. Edhe Klara e ka gjetur dasmën një ceremoni të shkurtër. [42] Gjatë martesës së tyre, dhe në përputhje me faktin se babai i Alois ishte ndoshta i njëjti person si gjyshi i nënës së Klarës, Alois dhe Klara vazhduan t'i drejtoheshin njëri-tjetrit si "xhaxha" dhe "mbesa". [43]

Më 17 maj 1885, katër muaj pas dasmës, frau Klara Hitleri i ri lindi fëmijën e saj të parë, Gustav. Në vitin 1886, ajo lindi një vajzë, Ida. Në 1887 Otto lindi, por vdiq disa ditë më vonë. [44] Gjatë dimrit të 1887-1888, difteria goditi familjen Hitleri, duke rezultuar në vdekjen e Gustav (8 dhjetor) dhe Ida (2 janar).

Më 20 prill 1889, ajo lindi një djalë tjetër, diktatorin e ardhshëm të Gjermanisë naziste, Adolf Hitlerin. Adolf ishte një fëmijë i sëmurë dhe nëna e tij shqetësohej për të. Alois ishte 51 vjeç kur lindi dhe kishte pak interes për rritjen e fëmijëve; ia la të gjitha gruas së tij. Kur nuk ishte në punë ai ishte ose në një tavernë ose i zënë me hobin e tij, bletarinë. Alois u transferua nga Braunau në Passau . Ai ishte 55 vjeç, Klara 32, Alois Jr. 10, Angela 9 dhe Adolf ishte tre vjeç.

Duke filluar nga 1 gushti 1892, familja jetonte në Theresienstrasse 23 në Passau. Një muaj pasi Alois pranoi një pozicion më të mirë pagese në Linz, më 1 prill 1893, gruaja e tij dhe fëmijët u zhvendosën në një dhomë në katin e dytë në Kapuzinerstrasse 31 në Passau. [45] Klara sapo kishte sjellë në jetë Edmundin, ndaj u vendos që ajo dhe fëmijët të qëndronin në Passau për momentin. [46] Më 21 janar 1896, lindi Paula, motra e vogël e Adolfit. Ajo ishte fëmija i fundit i Alois Hitler dhe Klara Pölzl. Alois ishte shpesh në shtëpi me familjen e tij. Ai kishte pesë fëmijë të moshës nga foshnjëria deri në 14 vjeç. Edmundi (më i vogli nga djemtë) vdiq nga fruthi më 2 shkurt 1900.

Alois donte që djali i tij Adolf të kërkonte një karrierë në shërbimin civil. Megjithatë, Adolf ishte larguar aq shumë nga babai i tij, saqë ai u zmbraps nga dëshirat e tij. Ai përqesh me mendimin e një jete të kaluar duke zbatuar rregulla të vogla. Alois u përpoq ta binte djalin e tij në bindje, ndërsa Adolf bëri çmos që të ishte e kundërta e gjithçkaje që donte i ati. [47]

Robert GL Waite vuri në dukje, "Edhe një nga miqtë e tij më të ngushtë pranoi se Alois ishte 'shumë i ashpër' me gruan e tij [Klara] dhe 'mezi i fliste asaj një fjalë në shtëpi'. Nëse Alois ishte në humor të keq, ai zgjidhte fëmijët më të mëdhenj ose vetë Klarën, përpara tyre. Nipi i Alois, William Patrick Hitler tha se kishte dëgjuar nga babai i tij, Alois Jr., se Alois Hitler Sr i rrihte fëmijët e tij. [48] Pasi Hitleri dhe djali i tij i madh Alois Jr. patën një debat kulmor dhe të dhunshëm, Alois Jr u largua nga shtëpia dhe i moshuari Alois u betua se nuk do t'i jepte kurrë djalit asnjë qindarkë trashëgimi përtej asaj që kërkon ligji. Sipas raportimeve, Alois Hitlerit i pëlqente të sundonte mbi fqinjët e tij, madje e rrihte qenin e familjes së tij derisa të lagte dyshemenë. [48] [49]

Alois është përshkruar si "një burrë autoritar, mbizotërues, dominues dhe një baba i ashpër, mjeshtëror dhe shpesh nervoz" [50] dhe si një "patriark i rreptë, gjakftohtë që kërkonte respekt dhe bindje të padiskutueshme nga fëmijët e tij dhe përdorte çelësin". sa herë që pritjet e tij nuk plotësoheshin”. [51]

Divani në të cilin vdiq Alois Hitleri
Guri i varrit të Hitlerit, fotografuar rr. 1984

Pensionimi dhe vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkurt 1895, Alois Hitleri bleu një shtëpi në një ngastër 3.6 hectares (9 acres) në Hafeld afër Lambach, afërsisht 30 miles (48 km) në jugperëndim të Linzit . Ferma quhej Rauscher Gut . [notes 2] Ai transferoi familjen e tij në fermë dhe doli në pension më 25 qershor 1895 në moshën 58-vjeçare, pas 40 vjetësh në shërbimin doganor.

Në mëngjesin e 3 janarit 1903, Alois shkoi në Gasthaus Wiesinger (nr. 1 Michaelsbergstrasse, Leonding) si zakonisht për të pirë gotën e tij të mëngjesit me verë. Atij iu ofrua gazeta dhe u rrëzua menjëherë. Ai u dërgua në një dhomë ngjitur dhe u thirr një mjek, por ai vdiq në han, ndoshta nga një hemorragji pleurale . Adolf Hitleri, i cili ishte 13 vjeç kur babai i tij vdiq, shkroi në Mein Kampf se ai vdiq nga një "goditje apopleksie ". [52] Në librin e tij, Hitleri i Ri që e dija, miku i fëmijërisë së Hitlerit, August Kubizek kujtoi: "Kur djali katërmbëdhjetëvjeçar (sic) pa babanë e tij të vdekur, ai shpërtheu në të qara të pakontrolluara."

Heqja e gurit të varrit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 28 mars 2012, sipas llogarisë së Kurt Pittertschatscher, pastorit të famullisë, guri i varrit që shënonte varrin e Alois Hitlerit dhe atë të gruas së tij Klara, në varrezat e qytetit në Leonding, u hoq nga një pasardhës. Pasardhësi thuhet se është një grua e afërme e moshuar e gruas së parë të Alois Hitlerit, Anna, e cila gjithashtu ka hequr dorë nga çdo e drejtë për parcelën e varrimit me qira. Parcela ishte e mbuluar me zhavorr të bardhë dhe një pemë e cila që atëherë është hequr. Nuk dihet nëse eshtrat e prindërve të Adolf Hitlerit janë ende të varrosura atje. [53]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në ekran, Alois Hitler është portretizuar nga:

 • Helmut GriemTregimet e episodit të papritur "Zanafilla dhe katastrofa" (1980)
 • James Remar në episodin The Twilight Zone "Cradle of Darkness" (2002)
 • Ian HoggHitler: Rise of Evil (2003)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime informative

 1. ^ Alois i bëri kërkesë kishës për një dispensacion episkopal duke përmendur "afinitetin dypalësh në shkallën e tretë që prek të dytën" për të përshkruar marrëdhënien e tij mjaft të ndërlikuar familjare me Klarën. Peshkopi vendas me sa duket besonte se kjo marrëdhënie ishte shumë e afërt për t'u miratuar me autoritetin e tij, kështu që ai e përcolli peticionin në Romë në emër të Alois, duke kërkuar në vend të kësaj një dispensacion papal, i cili u miratua përpara lindjes së fëmijës së parë të çiftit. Shih Rosenbaum, Ron "Explaing Hitler: Chapter One" The New York Times
 2. ^ "Rauscher" do të thotë musht në fillim të fermentimit, dhe "Gut" do të thotë fermë në këtë kontekst.

Citate

 1. ^ [1] third line
 2. ^ Kershaw(1999), p. 7
 3. ^ Kershaw (1999), pp.12-13
 4. ^ Ullrich, Volker (2016) Hitler: Ascent 1889-1939 Translated by Jefferson Chase. pp.17-18.
 5. ^ Toland, John (1976) Adolf Hitler, Doubleday & Company. pp.3–5
 6. ^ Shirer, William L. (1960) The Rise and Fall of the Third Reich. New York: Simon & Schuster. p.7
 7. ^ Kershaw (1999), pp.3–9
 8. ^ Kershaw, Ian. "Hitler 1889-1936: Hubris: Chapter One". The New York Times (në anglisht).
 9. ^ McDonough, Frank (2003) Hitler and the Rise of the Nazi Party. Pearson Education. p.20
 10. ^ Kershaw (1999), p.4.
 11. ^ Maser, Werner (1973) Hitler: Legend, Myth and Reality London: Penguin Books Ltd. ISBN 0-06-012831-3
 12. ^ Fest, Joachim [1973] (1975) Hitler New York: Vintage. p.15.
 13. ^ Fischel, Jack (1998). The Holocaust (në anglisht). Greenwood. fq. 137–. ISBN 978-0-313-29879-0.
 14. ^ a b "Ancestry of Adolf Hitler" (në anglisht). Wargs.com. Marrë më 2013-01-25.
 15. ^ Koppensteiner, Rudolf (1937). Die Ahnentafel des Führers (në anglisht). Marrë më 2013-01-25.
 16. ^ "Lineage of Adolf Hitler - Density inbreeding". Der Spiegel (në anglisht).
 17. ^ "Hitler - Kein Ariernachweis ('Hitler - No proof of Aryan descent')". Der Spiegel (në gjermanisht). Fest steht, daß Adolf Hitler den Ariernachweis, den er den meisten Deutschen abverlangte, für seine Person kaum hätte erbringen können. Sein Großvater väterlicherseits ist unbekannt. ('It is certain that Adolf Hitler would hardly have been able to provide the proof of Aryan descent for himself that he demanded of most Germans. His paternal grandfather is unknown.')
 18. ^ Rosenbaum (1998), pp.20–22
 19. ^ Rosenbaum (1998), pp.20–21.
 20. ^ Hamann, Brigitte & Momsen, Hans (2010). Hitler's Vienna: A Portrait of the Tyrant as a Young Man (në anglisht). Tauris Parke Paperbacks. fq. 50–. ISBN 978-1-84885-277-8.
 21. ^ "Hatte Hitler jüdische Vorfahren?" (në anglisht). Holocaust-Referenz.
 22. ^ "Was Hitler part Jewish?". The Straight Dope (në anglisht). 9 prill 1993.
 23. ^ Kershaw, Ian. "Hitler 1889-1936: Hubris: Chapter One". The New York Times (në anglisht).
 24. ^ Kershaw (2008), pp.2–4
 25. ^ "Holocaust-Referenz : Hatte Hitler jüdische Vorfahren?" (në gjermanisht). H-ref.de. Marrë më 2012-07-24.
 26. ^ Rosenbaum (1998), p.21
 27. ^ "Aus den Gemeinden von Burgenland". journals.sagepub.com (në gjermanisht). Sage. doi:10.1177/0047244119837477.
 28. ^ "Altmetric listing of news articles" (në anglisht). Sage.
 29. ^ "Eric Metaxas interview with Leonard Sax" (në anglisht). Eric Metaxas show.
 30. ^ a b c Sokol, Sam (7 gusht 2019). "Historians cast doubt on Hitler Jewish heritage claims". The Times of Israel (në anglisht).
 31. ^ Rosenbaum (1998), pp.21, 30–31.
 32. ^ "DNA Tests: Hitler Descended From Jews, Africans?". www.cbsnews.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-05-19.
 33. ^ Langer (1972), p. 110
 34. ^ Hamann, Brigitte (1997) Hitlers Wien: Lehrjahre eines Diktators Piper, p.66
 35. ^ Ullrich, Volker (2019) Die 101 wichtigsten Fragen: Hitler, C.H. Beck, p.15
 36. ^ Smith, Bradley F. (1967) Adolf Hitler: His Family, Childhood and Youth. Hoover Institute. ISBN 0-8179-1622-9
 37. ^ Maser, Werner (1973) Hitler: Legend, Myth and Reality London: Penguin Books Ltd. ISBN 0-06-012831-3
 38. ^ Langer (1972), p.111
 39. ^ Langer, Walter. ""Hitler As He Knows Himself"" (në anglisht). Nizkor.org. Arkivuar nga origjinali më 2017-07-22. Marrë më 2014-06-15.
 40. ^ Bullock, Alan (1962) Hitler: A Study in Tyranny, New York: Harper & Row. p.25
 41. ^ a b Langer (1972), p.114
 42. ^ Payne, Robert (1973). The Life and Death of Adolf Hitler (në anglisht). New York: Praeger. fq. 12. "The marriage took place early in the morning, and Klara is said to have complained: "We were married at six o'clock in the morning, and my husband was already at work at seven."
 43. ^ Fuchs, Daniel. The Limits of Ferocity: Sexual Aggression and Modern Literary Rebellion, p. 124 (Duke University Press, 2011).
 44. ^ Kershaw (2008), p. 4
 45. ^ Rosmus, Anna (2015) Hitlers Nibelungen. Samples Grafenau. p. 20f
 46. ^ Payne, Robert (1973) The Life and Death of Adolf Hitler p. 17
 47. ^ Hamann, Brigitte (2010). Hitler's Vienna (në anglisht). New York: Tauris Parke Paperbacks. fq. 10–11. ISBN 978-1-84885-277-8.
 48. ^ a b Langer (1972), p. 110
 49. ^ Rhodes, Richard. Masters of Death: The SS-Einsatzgruppen and the Invention of the Holocaust, p. 29 (Knopf Doubleday Publishing Group, 2007)
 50. ^ Kershaw (1999), p. 12
 51. ^ Ullrich, Volker (2016) Hitler: Ascent 1889-1939 Translated by Jefferson Chase. pp.17-18.
 52. ^ Adolf Hitler Mein Kampf
 53. ^ "Adolf Hitler parents' tombstone in Austria removed". BBC News (në anglisht). 2012-03-30. Marrë më 2014-06-15.

Bibliografia

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Wikimedia Commons ka materiale multimediale në lidhje me: Alois Hitler