Jump to content

Aventurat e Pinokut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Aventurat e Pinokut (italisht: Le avventure di Pinocchio. Storia di un burattino) Aventurat e Pinokut, Historia e një kukulle; zakonisht i shkurtuar në Pinokio ) është një roman fantazi për fëmijë nga autori italian Carlo Collodi . Bëhet fjalë për aventurat djallëzore të një marionete të animuar të quajtur Pinocchio dhe babait të tij, një gdhendës druri të varfër të quajtur Geppetto.[1]

Hyrje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimisht u botua në një formë serike si Historia e një kukulle ( italisht: La storia di un burattino ) në Giornale per i bambini, një nga revistat më të hershme javore italiane për fëmijë, duke filluar nga 7 korriku 1881. Historia u ndal pas gati 4 muajsh dhe 8 episodesh në Kapitullin 15, por me kërkesë popullore nga lexuesit, episodet u rifilluan më 16 shkurt 1882. [2] Në shkurt 1883, historia u botua në një libër të vetëm. Që atëherë, përhapja e Pinokut në tregjet kryesore të librave për fëmijë të kohës ka qenë e vazhdueshme dhe e pandërprerë dhe u prit me komente entuziaste në mbarë botën. [2]

Një ikonë universale dhe një metaforë e gjendjes njerëzore, libri konsiderohet një pjesë kanonike e letërsisë për fëmijë dhe ka pasur ndikim të madh në kulturën botërore. Filozofi Benedetto Croce e konsideroi atë një nga veprat më të mëdha të letërsisë italiane . [3] Që nga publikimi i tij i parë, ai ka frymëzuar qindra edicione të reja, shfaqje skenike, tregëti, seri televizive dhe filma, si versioni ikonë i animuar i Walt Disney dhe ide të zakonshme si hunda e gjatë e një gënjeshtari.

Sipas një kërkimi të gjerë nga Fondazione Nazionale Carlo Collodi dhe burimet e UNESCO -s në fund të viteve 1990, libri është përkthyer në rreth 260 gjuhë në mbarë botën, [4] duke e bërë atë një nga librat më të përkthyer në botë. [1] Me gjasë një nga librat më të shitur të botuar ndonjëherë, shitjet totale aktuale që nga botimi i parë janë të panjohura për shkak të reduktimeve të shumta dhe versioneve të ndryshme. [1] Historia ka qenë një vepër në domenin publik në SHBA që nga viti 1940. Sipas Viero Peroncini: "disa burime raportojnë 35 milionë [kopje të shitura], të tjera 80, por kjo është vetëm një mënyrë, madje mjaft e kotë, për të llogaritur një sukses të pamatshëm". [5] Sipas Francelia Butler, ai mbetet gjithashtu "libri italian më i përkthyer dhe, pas Biblës, më i lexuari". [6]

Ngjarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sapo Geppetto gdhend hundën e Pinocchios, ajo fillon të rritet.

Toskanë, Itali, një marangoz i quajtur Mjeshtër Antonio ka gjetur një bllok druri që planifikon ta gdhendë në një këmbë tavoline. I frikësuar kur trungu bërtet, ai ia jep trurin fqinjit të tij Geppetto, një burrë të varfër që planifikon të sigurojë jetesën si një kukullar. Geppetto gdhend bllokun në një djalë dhe e quan " Pinocchio ". Sapo i gdhendën këmbët Pinokut, ai përpiqet të godasë Geppetton. Pasi kukulla të ketë mbaruar dhe Geppetto e mëson atë të ecë, Pinocchio vrapon nga dera dhe largohet në qytet. Ai kapet nga një karabinier, i cili supozon se Pinocchio është keqtrajtuar dhe burgos Geppetto.

I mbetur vetëm, Pinocchio kthehet në shtëpinë e Geppetto-s për të marrë diçka për të ngrënë. Sapo ai arrin në shtëpi, një kriket që flet e paralajmëron atë për rreziqet e mosbindjes. Në hakmarrje, Pinocchio hedh një çekiç në kriket, duke e vrarë aksidentalisht. Pinocchio merr uri dhe përpiqet të skuqë një vezë, por një zog del nga veza dhe Pinocchio duhet të largohet për të ngrënë. Ai troket në derën e një fqinji, i cili ka frikë se po e bën shakanë e një fëmije dhe në vend të kësaj i hedh ujë. I ftohtë dhe i lagësht, Pinocchio shkon në shtëpi dhe shtrihet në një sobë; kur zgjohet, i janë djegur këmbët. Për fat, Geppetto lirohet nga burgu dhe e bën Pinokun një palë këmbë të reja. Në shenjë mirënjohjeje, ai premton të ndjekë shkollën dhe Geppetto shet pallton e tij të vetme për t'i blerë një libër shkollor.

Rrugës për në shkollë të nesërmen në mëngjes, Pinocchio ndeshet me Teatrin e Madh të Marionetit dhe shet librin e tij të shkollës për të blerë një biletë për shfaqjen. Gjatë shfaqjes, kukullat Harlequin, Pulcinella dhe Signora Rosaura në skenë i thërrasin atij, duke zemëruar mjeshtrin e kukullave Mangiafuoco . I mërzitur, ai vendos të përdorë Pinokun si dru zjarri për të gatuar darkën e tij me qengj. Pasi Pinocchio lutet për shpëtimin e tij dhe të Harlequin-it dhe pasi mësoi për varfërinë e Geppetto-s, Mangiafuoco e liron atë dhe i jep pesë copa ari.

Rrugës për në shtëpi, Pinocchio takon një dhelpër dhe një mace . Macja shtiret si e verbër dhe Dhelpra pretendon të jetë e çalë. Një zog i bardhë përpiqet të paralajmërojë Pinokun për gënjeshtrat e tyre, por Macja e ha zogun. Dy kafshët e bindin Pinokun se nëse ai i mbjell monedhat e tij në Fushën e Mrekullive jashtë qytetit të Acchiappacitrulli ( Catchfools ), ato do të rriten në një pemë me monedha ari. Ata ndalojnë në një bujtinë, ku Dhelpra dhe Macja mashtrojnë Pinokun për të paguar ushqimet e tyre dhe ikin. E udhëzojnë hanxhiun t'i thotë Pinokut se u larguan pasi morën një mesazh se kotelja më e madhe e maces ishte sëmurë dhe se do të takonin Pinokion në Fushën e Mrekullive në mëngjes.

Ndërsa Pinocchio niset për në Catchfools, shfaqet fantazma e Kriketit që flet, duke i thënë të shkonte në shtëpi dhe t'i jepte monedhat babait të tij. Pinocchio i shpërfill përsëri paralajmërimet e tij. Ndërsa ai kalon nëpër një pyll, Dhelpra dhe Macja, të maskuar si banditë, i zënë pritë Pinokut, duke e grabitur. Kukulla fsheh monedhat në gojë dhe arratiset në një shtëpi të bardhë pasi kafshon putrën e maces. Me të trokitur në derë, Pinoku përshëndetet nga një zanë e re me flokë bruz, e cila thotë se ka vdekur dhe po pret një makinë të varur. Fatkeqësisht, banditët kapin Pinokun dhe e varin në një pemë. Pas pak, Dhelpra dhe Macja lodhen duke pritur që kukulla të mbytet dhe ata largohen.

Zana ka shpëtuar Pinokun dhe thërret tre mjekë për ta vlerësuar - njëri thotë se është gjallë, tjetri i vdekur. Mjeku i tretë është Ghost of the Talking Cricket i cili thotë se kukulla është mirë, por ka qenë e pabindur dhe ka lënduar të atin. Zana i jep mjekësi Pinokut. I shëruar, Pinocchio gënjen Zanën kur ajo pyet se çfarë ka ndodhur me monedhat e arit dhe hunda i rritet. Zana shpjegon se gënjeshtrat e Pinokut po e bëjnë hundën e tij të rritet dhe thërret një tufë qukapikësh për t'i daltë në madhësi. Zana dërgon që Geppetto të vijë dhe të jetojë me ta në vilën e pyllit.

Kur Pinocchio niset për të takuar babanë e tij, ai përsëri ndeshet me Dhelprën dhe macen. Kur Pinocchio vëren putrën e humbur të maces, Dhelpra pretendon se ata duhej ta sakrifikonin atë për të ushqyer një ujk plak të uritur. Ata i kujtojnë kukullës Fushën e Mrekullive dhe më në fund, ai pranon të shkojë me ta dhe të mbjellë arin e tij. Pasi atje, Pinocchio varros monedhat e tij dhe largohet për njëzet minutat që do të duhen që pema e tij e arit të rritet. Dhelpra dhe macja gërmojnë monedhat dhe ikin.

Pasi Pinocchio kthehet, një papagall tallet me Pinocchio se ka rënë në marifetet e dhelprës dhe maces. Pinocchio nxiton në gjykatën e Catchfools ku raporton vjedhjen e monedhave te një gjykatës gorilla . Edhe pse ai është i prekur nga lutja e Pinokut, gjykatësi i gorillave e dënon Pinokun me katër muaj burg për krimin e marrëzisë. Për fat të mirë, të gjithë kriminelët lirohen herët nga rojet e burgut kur Perandori i Catchfools shpall një festë pas fitores së ushtrisë së tij mbi armiqtë e qytetit.

Ndërsa Pinocchio kthehet në pyll, ai gjen një gjarpër të madh me një bisht që pi duhan që bllokon rrugën. Pas një konfuzioni, ai i kërkon gjarprit të lëvizë, por gjarpri mbetet plotësisht i palëvizshëm. Duke arritur në përfundimin se ka vdekur, Pinocchio fillon ta shkelë atë, por gjarpri papritmas ngrihet dhe i fërshëllehet marionetës, duke e rrëzuar mbi kokë. I goditur nga frika dhe pozicioni komik i Pinokut, gjarpri qesh aq fort sa shpërthen një arterie dhe vdes.

Më pas Pinocchio kthehet në shtëpinë e Zanës në pyll, por ai futet fshehurazi në oborrin e një fermeri për të vjedhur disa rrush. Ai është kapur në një kurth nuselale ku ndeshet me një krimb vezullues . Fermeri gjen Pinokun dhe e lidh në shtëpinë e tij të qenit. Kur Pinocchio flet nuselalat që vjedhin pulën, fermeri e liron kukullën si shpërblim. Më në fund, Pinoku kthehet në vilë, nuk gjen gjë tjetër veçse një gur varri dhe beson se Zana ka vdekur.

Një pëllumb miqësor sheh Pinokun duke vajtuar për vdekjen e Zanës dhe i ofron atij një udhëtim në breg të detit, ku Geppetto po ndërton një varkë në të cilën do të kërkojë për Pinokun. Pinocchio del në breg kur ai përpiqet të notojë tek babai i tij. Më pas Geppetto gëlltitet nga The Terrible Dogfish . Pinocchio pranon një udhëtim nga një delfin në ishullin më të afërt të quajtur Ishulli i Bletëve të zënë . Me të mbërritur në ishull, Pinocchio mund të marrë ushqim vetëm në këmbim të punës. Pinocchio ofron të mbajë një enë zonje në shtëpi në këmbim të ushqimit dhe ujit. Kur ata arrijnë në shtëpinë e zonjës, Pinocchio e njeh zonjën si Zanën, tani mrekullisht mjaft e vjetër për t'u bërë nëna e tij. Ajo thotë se do të veprojë si nëna e tij dhe Pinocchio do të fillojë të shkojë në shkollë. Ajo lë të kuptohet se nëse Pinocchio shkon mirë në shkollë dhe është i mirë për një vit, atëherë ai do të bëhet një djalë i vërtetë.

Pinocchio studion shumë dhe ngrihet në krye të klasës së tij, duke i bërë djemtë e tjerë xhelozë. Ata e mashtrojnë Pinocchion që të luajë hooky duke thënë se panë një përbindësh të madh deti në plazh, i njëjti që gëlltiti Geppetton. Mirëpo djemtë kanë gënjyer dhe ka shpërthyer sherri. Pinoku akuzohet se ka plagosur një djalë tjetër, kështu që kukulla shpëton. Gjatë arratisjes së tij, Pinocchio shpëton një Mastiff të mbytur të quajtur Alidoro. Në këmbim, Alidoro më vonë shpëton Pinokun nga Peshkatari i Gjelbër, i cili do të hante marionetën. Pas takimit me Kërmillin që punon për Zanën, Pinokut i jepet një mundësi tjetër nga Zana.

Pinocchio mëson shkëlqyeshëm në shkollë. Zana premton se Pinocchio do të jetë një djalë i vërtetë të nesërmen dhe thotë se duhet të ftojë të gjithë miqtë e tij në një festë. Ai shkon për të ftuar të gjithë, por ai anashkalohet kur takon shokun e tij më të ngushtë nga shkolla, një djalë me nofkën Candlewick, i cili do të shkojë në një vend të quajtur Toyland ku të gjithë luajnë gjithë ditën dhe nuk punojnë kurrë. Pinocchio shkon së bashku me të dhe ata kalojnë një kohë të mrekullueshme për pesë muajt e ardhshëm.

Një mëngjes në muajin e pestë, Pinocchio dhe Candlewick zgjohen me veshët e gomarëve. Një marmotë i thotë Pinokut se ai ka ethet e gomarit: djemtë që nuk bëjnë gjë tjetër veçse luajnë dhe nuk studiojnë, kthehen gjithmonë në gomarë. Së shpejti, si Pinocchio ashtu edhe Candlewick janë transformuar plotësisht. Pinocchio shitet në një cirk ku ai stërvitet për të bërë hile, derisa ai bie dhe ndrydh këmbën e tij pasi pa Zanën me flokë bruz në një nga ndenjëset e kutisë. Më pas, drejtuesi i ziles ia shet Pinokun një burri që dëshiron t'i lërë lëkurën dhe të bëjë një daulle. Burri e hedh gomarin në det për ta mbytur. Kur burri shkon për të marrë kufomën, gjithçka që gjen është një marionetë e gjallë. Pinocchio shpjegon se peshku hëngri të gjithë lëkurën e gomarit dhe tani ai është përsëri një kukull. Pinocchio zhytet përsëri në ujë dhe noton në det. Kur shfaqet peshku i tmerrshëm i qenit, Pinoku gëlltitet prej tij. Brenda Dogfish, Pinocchio gjen papritur Geppetto. Pinocchio dhe Geppetto arratisen me ndihmën e një tone dhe kërkojnë një vend të ri për të jetuar.

Pinocchio dhe Geppetto ndeshen me Dhelprën dhe macen, tani të varfër. Macja është bërë vërtet e verbër, dhe Dhelpra është bërë vërtet e çalë. Dhelpra dhe macja luten për ushqim ose para, por Pinoku i kundërshton dhe u thotë se e kanë fituar fatkeqësinë e tyre. Geppetto dhe Pinocchio mbërrijnë në një shtëpi të vogël, e cila është shtëpia e Talking Cricket. The Talking Cricket thotë se ata mund të qëndrojnë dhe zbulon se ai e mori shtëpinë e tij nga një dhi e vogël me flokë bruz. Pinocchio merr një punë duke bërë punë për një fermer dhe e njeh gomarin e fermerit që po vdes si mikun e tij Candlewick.

Pas muajsh të gjatë pune për fermerin dhe mbështetjes së Geppetto-s së sëmurë, Pinocchio shkon në qytet me dyzet qindarkat që ka kursyer për t'i blerë vetes një kostum të ri. Ai zbulon se Zana është e sëmurë dhe ka nevojë për para. Pinoku i jep menjëherë kërmillit që takoi në ishullin e bletëve të zënë të gjitha paratë që ka. Atë natë, ai ëndërron se e viziton Zana, e cila e puth. Kur zgjohet, ai është një djalë i vërtetë. Trupi i tij i dikurshëm i kukullës shtrihet i pajetë në një karrige. Zana i ka lënë edhe një kostum të ri, çizme dhe një çantë e cila përmban 40 monedha ari në vend të qindarkave. Edhe Geppetto i rikthehet shëndetit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Giovanni Gasparini. La corsa di Pinocchio. Milano, Vita e Pensiero, 1997. p. 117. ISBN 88-343-4889-3
  2. ^ a b "The Adventures of Pinocchio - Fondazione Pinocchio - Carlo Collodi - Parco di Pinocchio" (në anglisht). Fondazione Pinocchio. Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2019. Marrë më 31 janar 2023.
  3. ^ Benedetto Croce, «Pinocchio», in Idem, La letteratura della nuova Italia, vol. V, Laterza, Bari 1957 (IV ed.), pp. 330-334.
  4. ^ "Imparare le lingue con Pinocchio". ANILS (në italisht). 19 nëntor 2015.
  5. ^ Viero Peroncini (3 prill 2018). "Carlo Collodi, il papà del burattino più conformista della letteratura" (në italisht). artspecialday.com. Arkivuar nga origjinali më 3 prill 2018. Marrë më 3 prill 2018.
  6. ^ [...]remains the most translated Italian book and, after the Bible, the most widely read[...] by Francelia Butler, Children's Literature, Yale University Press, 1972