Azúcar Moreno

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Azúcar Moreno
OrigjinaBadajoz, Spanjë
ZhanretLatin pop, pop, flamenco
Vitet aktik
 • 1984–2008
 • 2013–sot
LabeliEMI, Capitol, CBS Records, Sony Music, Epic Records
Antar/ët
 • Antonia (Toñi) Salazar
  Encarnación (Encarna) Salazar

Azúcar Moreno (Spanjisht për "sheqer bojëkafe") është një duo muzikor spanjoll i përbërë nga motrat Antonia "Toñi" dhe Encarnación "Encarna" Salazar. Dyshja ka shitur më shumë se 3 milionë albume dhe këngë që nga viti 1984 brenda vendit, dhe u bë i famshëm në Evropë, Shtetet e Bashkuara dhe Amerikën Latine në vitet 1990, me rreth 12 milionë albume të shitura në mbarë botën.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I përbërë nga motrat Antonia "Toñi" (14 mars 1963) dhe Encarnación "Encarna" Salazar (10 janar 1961), dyshja e kënduar vjen nga Badajoz . Ata janë pjesë e një familjeje të madhe interpretuesish: gjyshi i tyre ishte muzikant, babai i tyre këngëtar dhe autor këngësh, vëllezërit e tyre anëtarë të grupit Los Chunguitos tyre është këngëtarja e njohur Porrina de Badajoz.  filluan karrierën e tyre të të kënduarit si vokaliste mbështetëse për vëllezërit e tyre, por në vitin 1982, ato u zbuluan dhe u nënshkruan nga kompania diskografike EMI Spain, duke rezultuar në dy albume me sukses të moderuar tregtar të lëshuar në 1984 dhe 1986.  Në 1988 ata nënshkruan me CBS-Epic dhe rifilluan muzikën e tyre me një stil prodhimi më të guximshëm dhe imazh më seksi që përputhej dhe publikuan albumin Carne De Melocotón .  Ata u bënë një nga aktet e para spanjolle që ndërthurën trashëgiminë e tyre rome dhe stilin tradicional vokal të kantaorës me ritmet e kërcimit urban si disko, ritëm dhe bluz, funk dhe tekno .  Një nga këngët e tyre të para hit ishte një remix i muzikës shtëpiake të këngës "Aunque Me Falte El Aire", e lëshuar në 1988.  Një album remix i plotë Mix In Spain u publikua në 1989 dhe singulli vijues "Debajo Del Olivo" u bë gjithashtu një hit i vogël i klubit në Evropën Kontinentale.

Azúcar Moreno pati përparimin e tyre komercial në Evropën Kontinentale dhe Amerikën Latine pasi këndoi këngën e tyre " Bandido ", shkruar dhe prodhuar nga producenti pjellor spanjoll i kërcimit Raul Orellana, në Eurovision Song Contest 1990. Fatkeqësisht, fillimi i performancës së tyre u dëmtua nga problemet e zërit në arenën e Zagrebit . "Bandido" doli si hyrje numër një nga njëzet e dy vendet pjesëmarrëse. Konkursi u transmetua drejtpërdrejt për një audiencë prej rreth 500 milionë shikuesish - por për shkak të teknikës së shiritit që nuk e nisi në kohë pjesën mbështetëse të regjistruar paraprakisht, si këngëtarët, grupi i tyre dhe orkestra e drejtpërdrejtë nuk e humbën sinjalin e tyre. Kjo rezultoi që motrat më në fund duhej të dilnin nga skena, të bënin një hyrje të dytë dhe të fillonin këngën dhe rutinën e tyre të kërcimit nga e para. Në librin e tij The Eurovision Song Contest - The Official History, historiani britanik i Eurovizionit John Kennedy O'Connor nga ana e tij e përshkruan incidentin si "makthin më të keq të çdo artisti" . Pavarësisht këtij debakli shumë fatkeq, "Bandido" përfundoi një të pestë të nderuar dhe kënga dhe albumi i saj shoqërues, duke përfshirë gjithashtu këngën pasuese "Devórame Otra Vez", u bënë pikënisja e karrierës ndërkombëtare të dyshes. Gjatë viteve në vijim, Encarna dhe Toñi Salazar patën mundësinë të punonin me producentët kryesorë Emilio Estefan dhe Estéfano, duke regjistruar si në Mbretërinë e Bashkuar ashtu edhe në Shtetet e Bashkuara, duke arritur një çmim Billboard Music për grupin më të mirë latin dhe duke u bërë një nga më të shiturit. artistë në estradën hispanike. Mambo i vitit 1991 u bë zbulimi i tyre komercial në Japoni dhe titulli i albumit të tyre të vitit 1994 El Amor u shfaq në filmin e Luis Llosa, The Specialist

Në albumet e tyre në vijim, Azúcar Moreno zgjeroi repertorin e tyre pasi kombinuan materiale origjinale të kënduara në stilin e tyre tipik vokal flamenko me këngët tradicionale popullore si kilianja "Yo Vendos Unos Ojos Negros", italishtja "O Sole Mio" dhe hebraishtja " Hava Nagila ", ndikime nga zhanre të tjera latine dhe të Karaibeve si rhumba, mambo, bolero, merengue, reggaeton, salsa dhe dancehall, si dhe versione në gjuhën spanjolle të klasikëve rock dhe pop si Rolling Stones ' Paint It, Black ', Jackie Wilson 's " (Dashuria juaj vazhdon të më ngrejë) Më lart e më lart " dhe "Kafshët " " Mos më lër të keqkuptohem ". 

Që nga viti 2006, Azúcar Moreno kishte nxjerrë rreth 40 single, 13 albume në studio si dhe një numër të madh përmbledhjesh hitesh.  Hiti i tyre më i madh deri më sot ishte "Solo Se Vive Una Vez" (i përkthyer si "Ju jeton vetëm një herë"), i cili kryesoi listat në Spanjë, si dhe një numër vendesh në Amerikën Jugore dhe Qendrore.  Në vitet 2000 (dekadë) pista u përfshi në versionet e para në gjuhën spanjolle të lojërave video karaoke SingStar . Azúcar Moreno janë një nga aktet më të shitura në historinë e muzikës popullore spanjolle, me shitje të kombinuara prej rreth 2 milionë albumesh vetëm në vendlindjen e tyre në Spanjë dhe gjithashtu i bën ata një nga aktet më të suksesshme komerciale së bashku me ABBA të Suedisë dhe Céline Dion të Kanadasë. kanë përparimin e tyre ndërkombëtar nëpërmjet Eurovizionit . Motrat Salazar kanë qenë shënjestër e shumë thashethemeve dhe disa nga këngët e tyre kanë qenë paksa të diskutueshme në vendlindje.  Shumë nga fansat e tyre i shohin disa nga këngët e tyre si me përmbajtje feministe dhe dyshja është paraqitur dukshëm në kopertinat e revistave tabloid spanjolle që nga fillimi i viteve 1990. Motrat gjithashtu kanë një ndjekës të fortë homoseksual në Spanjë, albumi i tyre i vitit 2000 Amén përfshinte një baladë me pishtar kushtuar veçanërisht fansave të tyre besnikë LGBT, "Amigo Mío", dhe më vonë ata gjithashtu regjistruan këngë të kampeve të larta si "Divina De La Muerte" dhe "Sobreviviré". ”, ky i fundit është një version flamenko i himnit të homoseksualëve të Gloria Gaynor " I Will Survive ".

Në vitin 2006, Azúcar Moreno u rikthye në EMI pas 18 vitesh me CBS-Sony dhe u konsiderua si një nga artistët më të mirë që përfaqësoi Spanjën përsëri në Eurovision Song Contest.  Në fund të fundit, zgjedhja e RTVE ra mbi Las Ketchup, duke ndjerë se nderimi i motrave për këngëtaren, balerinën dhe aktoren legjendare spanjolle Lola Flores, "Bailando con Lola" ("Dancing with Lola"), ishte shumë me shije flamenko. Megjithatë, ndërsa Toñi dhe Encarna këndojnë në këngën hapëse "20 Años" në albumin Bailando Con Lola : Kanë kaluar 20 vjet / Asgjë tjetër / 20 vjet këndim / Dhe ne kemi ende shumë për të dhënë . . .

Më 28 nëntor 2007, Toñi Salazár njoftoi për mediat spanjolle se dyshja "do të tërhiqej nga skena muzikore deri në njoftimin e mëtejshëm" për shkak se motra e saj Encarna ishte diagnostikuar me kancer gjiri dhe do t'i nënshtrohej kimioterapisë dhe më pas i duhej kohë për rikuperim.[1]

Në shtator 2008 u njoftua se Encarna Salazar kishte bërë një shërim të plotë dhe i ishte dhënë një gjendje e pastër shëndetësore, por gjithashtu se nuk kishte plane të menjëhershme që dy motrat të vazhdonin karrierën e tyre muzikore si dyshe për shkak të mosmarrëveshjeve personale.[2]

Në tetor 2013 dyshja u ribashkuan në shfaqjen televizive Tu Cara Me Suena pas 5 vitesh të ndarë si Azúcar Moreno dhe si motra. Në shfaqje, vëllezërit e tyre Los Chunguitos po merrnin pjesë në atë sezon (Antonia nga Azucar Moreno kishte marrë pjesë në sezonin e parë të shfaqjes në 2011) dhe Antonia dhe Encarna u ftuan si gjyqtarë për të parë Los Chunguitos duke i imituar ata duke kënduar "Bandido". Së pari u shfaq Antonia dhe më pas Encarna u shfaq si surprizë brenda një kutie të madhe. Të dyja motrat patën një ribashkim të mrekullueshëm ku u përqafuan dhe njoftuan rikthimin e Azucar Moreno për vitin 2014 dhe që të dyja rregulluan mosmarrëveshjet e tyre.[3]

Në fillim të vitit 2014 ata filluan të bënin turne në Spanjë dhe të bënin përsëri shfaqje televizive, ata publikuan këngën e tyre të parë në 8 vjet "Punto De Partida". Në vitin 2015 ata publikuan një tjetër këngë të re "Pegaíto". Në vitin 2016 ata publikuan një ribërje të këngës së tyre hit “Debajo Del Olivo” me vokal të ri dhe një tingull të ri dhe e publikuan me këngën e re “Agarraita A La Vida”. Në vitin 2018, ata publikuan një këngë tjetër "No Me Des Guerra", e cila është një këngë cover dhe publikuan një videoklip për të, videoklipin e tyre të parë në 12 vjet.

Në tetor 2019, Azúcar Moreno njoftoi albumin e tyre të ri "El Secreto" dhe publikoi këngën e parë me të njëjtin emër. Në vitin 2020 gjatë pandemisë 2020 ata publikuan 4 këngë të tjera, "Pa' Fuera", "Love Is Love" (Të ardhurat për këtë këngë shkuan për bamirësi për të luftuar COVID-19), "Soy Yo" dhe "La Cura". Ata bënë disa shfaqje televizive dhe intervista në radio për të promovuar albumin dhe këngët.

Më 4 shtator 2020 albumi "El Secreto" u publikua më në fund me 9 këngë krejt të reja, ata gjithashtu bënë para-porositë për kopje fizike të nënshkruara të albumit në internet, ishte albumi i tyre i parë në pothuajse 15 vjet pas "Bailando Con Lola" të vitit 2006. “.

Në janar 2022 dyshja morën pjesë në Benidorm Fest me këngën e tyre "Postureo", duke shpresuar të përfaqësonin SpanjënEurovision Song Contest 2022, por nuk arritën të kualifikoheshin në finalen e konkursit, duke përfunduar në vendin e 5-të në gjysmëfinalen e parë.[4]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Albumi Shitje Certifikime
1984 Con La Miel En Los Labios
50,000+
Gold
1986 Estimúlame
50,000+
Gold
1988 Carne De Melocotón
50,000+
Gold
1989 Mix In Spain (Remix album)
1990 Bandido
300,000+
x3 Platinum
1990 The Sugar Mix Album (Remix album)
1991 Mambo
200,000+
x2 Platinum
1992 Ojos Negros
100,000+
x1 Platinum
1994 El Amor
100,000+
x1 Platinum
1996 Esclava De Tu Piel
500,000+
x5 Platinum
1997 Mucho Azúcar - Grandes Éxitos
50,000+
Gold
1998 Olé
200,000+
x2 Platinum
2000 Amén
300,000+
x3 Platinum
2002 Únicas
100,000+
x1 Platinum
2004 Desde El Principio
50,000+
Gold
2006 Bailando Con Lola
50,000+
Gold
2020 El Secreto

(*)Shitjet në Spanjë

Këngët teke[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1984 "Azúcar Moreno" / "Luna Coqueta"
 • 1984 "Que Si, Que No" / "No Quiero Que Me Quieras"
 • 1984 "Canela" / "El Girasol"
 • 1986 "Estimúlame" / "Ámame"
 • 1988 "Aunque Me Falte El Aire" / "Limón Amargo"
 • 1988 "Debajo Del Olivo" (Mix In Spain) / "Debajo Del Olivo" (Dub Mix)
 • 1989 "Aunque Me Falte El Aire" (Lerele Mix) / "Aunque Me Falte El Aire" (Dub Mix)
 • 1989 "Chica Vaivén" (Express Mix) / "Chica Vaivén" (Dub Mix)
 • 1989 "Alerta Corazón" (Casablanca Mix) / "Alerta Corazón" (Dub Mix)
 • 1990 "Bandido" / "Bandido" (Instrumental)
 • 1990 "Ven Devórame Otra Vez"
 • 1990 "A Caballo"
 • 1991 "¡Torero!"
 • 1991 "Mambo"
 • 1991 "Tú Quieres Más (Porque Te Amo)"
 • 1991 "Ahora O Nunca"
 • 1991 "Lujuria"
 • 1992 "Moliendo Café"
 • 1992 "Hazme El Amor"
 • 1993 "Veneno"
 • 1993 "Azucarero" (Remix)
 • 1993 "Mírame" (with Luis Miguel)
 • 1994 "El Amor" / "Ando Buscando Un Amor"
 • 1994 "No Será Fácil"
 • 1994 "Hay Que Saber Perder"
 • 1996 "Sólo Se Vive Una Vez" (The Caribbean Remixes) / (The Mediterranean Remixes)
 • 1996 "Esclava De Tu Piel"
 • 1996 "Hoy Tengo Ganas De Ti"
 • 1996 "La Cita"
 • 1997 "Bandolero"
 • 1997 "Hava Naguila"
 • 1997 "Muévete Salvaje" / "Bandido"
 • 1997 "Tápame"
 • 1998 "Mecachis"
 • 1998 "No Pretenderás"
 • 1998 "Olé"
 • 1998 "Cumbaya" / "Ese Beso"
 • 1999 "Agua Que No Has De Beber"
 • 2000 "Amén"
 • 2000 "Dale Que Dale"
 • 2000 "Mamma Mia"
 • 2001 "Ay Amor"
 • 2002 "Bésame" (Mixes)
 • 2002 "Volvería A Nacer"
 • 2002 "Tequila" (Mixes)
 • 2002 "Divina De La Muerte"
 • 2003 "Mi Ritmo"
 • 2003 "Sobreviviré"
 • 2004 "Se Me Va"
 • 2004 "Él"
 • 2006 "Clávame"
 • 2006 "Bailando Con Lola"
 • 2007 "20 Años"
 • 2014 "Punto de Partida"
 • 2015 "Pegaíto"
 • 2016 "Debajo Del Olivo [2016 Version]"
 • 2016 "Agarraita A La Vida"
 • 2018 "No Me Des Guerra"
 • 2019 "El Secreto"
 • 2020 "Pa’ Fuera"
 • 2020 "Love Is Love"
 • 2020 "Soy Yo"
 • 2020 "La Cura"
 • 2021 "Postureo"

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ El País 2007/11/28
 2. ^ "El Semana Digital, Spain". Arkivuar nga origjinali më 2008-09-12. Marrë më 2008-10-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Toñi y Encarna, Las 'Azúcar Moreno' se reencuentran en 'Tu cara me suena'
 4. ^ "Benidorm Fest 2022: Chanel wins Semi-Final 1, topping jury and demoscopic vote". Wiwibloggs. 2022-01-26. Marrë më 2022-01-28. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Burimet dhe lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Nina
me "Nacida para amar"
Spanja në Festivalin Evropian të Këngës
1990
Pasardhësi 
Sergio Dalma
me "Bailar pegados"