Baja Mali Kninxha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Baja Mali Knindža
Баја Мали Книнџа
U lind në
Mirko Pajčin

(1966-10-13) 13 tetor 1966 (57 vjeç)
Vendi i prehjesFerr
Profesionikëngëtar
Vite aktiviteti1989–tani
Fëmijë6
Të afërmKsenija Pajčin (kushurirë)
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)Vokal

Mirko Pajçin (i lindur më 13 tetor 1966), i njohur me emrin e tij artistik Baja Mali Knindža ( ' Baja i Vogël Kninxha ' ), është një këngëtar dhe kompozitor i muzikës popullore serbeBosnjës. Ai shpesh përshkruhet si pjesë e skenës turbo-folk dhe njihet për këngët e tij nacionaliste serbe.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pajčin [1] lindi më 13 tetor 1966 në një familje serbe të Bosnjës në fshatin Gubin, afër Livnos, Bosnje dhe Hercegovinë.

Pajçin u transferua në RS të Serbisë në vitin 1980 dhe filloi të këndonte në 1984 në Surçin. [2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Baja fitoi një konkurs në vitin 1989 për këngëtarë amatorë në Livno dhe publikoi albumin e tij të parë në 1991. Karriera e tij filloi pikërisht kur Jugosllavia po shpërbëhej . Gjatë gjithë viteve 1990, ai ishte i njohur për nacionalizmin e tij të fortë serb dhe këngët nacionaliste që mbështesnin serbët gjatë luftërave jugosllave ; gjatë Luftës Kroate për Pavarësi ai u quajt Baja Mali-Knindža (fjalë për fjalë do të thotë "Baja i vogël Kninja " referencë për kryeqytetin,Knin, e shtetit separatist të Krajinës Serbe brenda Kroacisë dhe forcës së saj të armatosur ). [3] [4] Suksesi i tij i parë profesional ishte kënga "Врати се Војводо" ( Kthehu, Vojvodë ), në të cilën ai i bënte thirrje komandantit çetnik serb të Luftës së Dytë Botërore, Momçilo Gjujiç që të ktheheshe në zonat e Krajinës kroate dhe të ndihmonte serbët . Ai tha se nuk do ta konsideronte kurrë të shkonte në Kroaci pasi mëtonte se ushtarët kroatë "dogjën shtëpinë e tij dhe përdhosën varret e të parëve të tij". 

Baja performon çdo mesgushti në "Кочићев збор" (Kuvendi i Koçiqit) në Zmijanje afër Banja Lukës dhe zakonisht tërheq dhjetëra mijëra njerëz. Që nga Operacioni Stuhia, Pajçin ka shkruar shumë këngë për ëndrrën e tij që populli serb të kthehet për të jetuar në territoret e banuara tani nga kroatët pas Luftës Kroate për Pavarësi. 

Pajçin është kontrovers për shkak të nacionalizmit të tij serb dhe pikëpamjeve të ekstremit të djathtë dhe paragjykimeve në tekstet e këngëve. [5] Shumica e këngëve të tij dënohen në pjesët jo-serbe të Bosnjës dhe Kroacisë për shkak të teksteve të tyre ksenofobike, të cilat shpesh u referohen udhëheqësve të luftës gjatë luftërave jugosllave. Për shembull, kënga e tij "Ne volim te Alija" (Nuk të dua Alija) e përshkruan kështu mospëlqimin e tij të fortë për presidentin boshnjak të kohës së luftës, Alija Izetbegović :

Ne volim te Alija
Zato što si Balija
Srušio si miran san
Nosila ti Drina sto mudžahedina
Svaki dan.


Shqip:
Nuk të dua ty Alija
Sepse ti je balija (sharje për boshnjakët)
Shkatërrove ëndrrën paqësore
Mbytu në Drin me 100 muxhahedinë
Çdo ditë

— Baja Mali Kninxha

Në një këngë të titulluar "Ćuti, Ćuti Ujko!" (kënga dhe videoklipi përfshin yllin serb të rokut Bora Gjorgjeviç ), përmban tekstin " Qepe Qepe Ujko (Ustaša/Kroat) do të të vras" si dhe "Qepe, qepe, mujo (musliman boshnjak), unë do të të vrasë”. Ai ka kënduar edhe "Nuk më pëlqejnë njerëzit që pëlqejnë HDZ-në ", ku ishte edhe teksti "Në djall me shahovnicën". 

Në një këngë tjetër të titulluar "Tata", ai këndon se si babai i tij është një kriminel lufte dhe se si askush nuk është aq i guximshëm sa ta arrestojë atë ("askush nuk ka topet për ta arrestuar!") 

Pavarësisht se shumë nga këngët e tij kanë një temë nacionaliste, ai njihet edhe për këngët e tij jopolitike me humor si "Umri Baba" dhe "Poker Aparat". 

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pajçin jeton me gruan, tre vajzat dhe tre djemtë në Zemun. Përveç gjuhës amtare, ai flet edhe anglisht dhe rusisht. Nëna dhe babai i tij jetojnë në një shtëpi të sapondërtuar në Surçin.

Baja është një mbështetës i Partisë Radikale Serbe dhe ka kënduar në konventat e partisë. Ai lëshoi gjithashtu një album, Српским радикалима (Radikalët Serbë, 1998), i cili lavdëron SRS-në dhe udhëheqësin e saj Vojisllav Sheshel.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Istinski identitet poznatih ličnosti rijetko poznat javnosti". Nezavisne. 20 korrik 2011. Marrë më 11 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Biografija Baje Malog Kninže (Mirko Pajčin)". Arkivuar nga origjinali më 2018-04-26. Marrë më 2017-04-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Dvostruka mjerila: 'Mali Knindža' slavi četnike u Švicarskoj". Slobodna Dalmacija. 7 tetor 2009. Marrë më 11 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Thompsona protjerali, a Malom Knindži daju da propagira četnike". Jutarnji. 7 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 11 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Radano, Ronald Michael; Bohlman, Philip Vilas (2000). Music and the racial imagination. University of Chicago Press. fq. 639. ISBN 978-0-226-70200-1. Marrë më 11 shtator 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)