Jump to content

Baja Mali Kninxha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Baja Mali Knindža
Баја Мали Книнџа
U lind në
Mirko Pajčin

(1966-10-13) 13 tetor 1966 (57 vjeç)
Vendi i prehjesFerr
Profesionikëngëtar
Vite aktiviteti1989–tani
Fëmijë6
Të afërmKsenija Pajčin (kushurirë)
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)Vokal

Mirko Pajçin (i lindur më 13 tetor 1966), i njohur me emrin e tij artistik Baja Mali Knindža ( ' Baja i Vogël Kninxha ' ), është një këngëtar dhe kompozitor i muzikës popullore serbeBosnjës. Ai shpesh përshkruhet si pjesë e skenës turbo-folk dhe njihet për këngët e tij nacionaliste serbe.

Pajčin [1] lindi më 13 tetor 1966 në një familje serbe të Bosnjës në fshatin Gubin, afër Livnos, Bosnje dhe Hercegovinë.

Pajçin u transferua në RS të Serbisë në vitin 1980 dhe filloi të këndonte në 1984 në Surçin.[2]

Baja fitoi një konkurs në vitin 1989 për këngëtarë amatorë në Livno dhe publikoi albumin e tij të parë në 1991. Karriera e tij filloi pikërisht kur Jugosllavia po shpërbëhej . Gjatë gjithë viteve 1990, ai ishte i njohur për nacionalizmin e tij të fortë serb dhe këngët nacionaliste që mbështesnin serbët gjatë luftërave jugosllave ; gjatë Luftës Kroate për Pavarësi ai u quajt Baja Mali-Knindža (fjalë për fjalë do të thotë "Baja i vogël Kninja " referencë për kryeqytetin,Knin, e shtetit separatist të Krajinës Serbe brenda Kroacisë dhe forcës së saj të armatosur ).[3][4] Suksesi i tij i parë profesional ishte kënga "Врати се Војводо" ( Kthehu, Vojvodë ), në të cilën ai i bënte thirrje komandantit çetnik serb të Luftës së Dytë Botërore, Momçilo Gjujiç që të ktheheshe në zonat e Krajinës kroate dhe të ndihmonte serbët . Ai tha se nuk do ta konsideronte kurrë të shkonte në Kroaci pasi mëtonte se ushtarët kroatë "dogjën shtëpinë e tij dhe përdhosën varret e të parëve të tij". 

Baja performon çdo mesgushti në "Кочићев збор" (Kuvendi i Koçiqit) në Zmijanje afër Banja Lukës dhe zakonisht tërheq dhjetëra mijëra njerëz. Që nga Operacioni Stuhia, Pajçin ka shkruar shumë këngë për ëndrrën e tij që populli serb të kthehet për të jetuar në territoret e banuara tani nga kroatët pas Luftës Kroate për Pavarësi. 

Pajçin është kontrovers për shkak të nacionalizmit të tij serb dhe pikëpamjeve të ekstremit të djathtë dhe paragjykimeve në tekstet e këngëve.[5] Shumica e këngëve të tij dënohen në pjesët jo-serbe të Bosnjës dhe Kroacisë për shkak të teksteve të tyre ksenofobike, të cilat shpesh u referohen udhëheqësve të luftës gjatë luftërave jugosllave. Për shembull, kënga e tij "Ne volim te Alija" (Nuk të dua Alija) e përshkruan kështu mospëlqimin e tij të fortë për presidentin boshnjak të kohës së luftës, Alija Izetbegović :

Ne volim te Alija
Zato što si Balija
Srušio si miran san
Nosila ti Drina sto mudžahedina
Svaki dan.


Shqip:
Nuk të dua ty Alija
Sepse ti je balija (sharje për boshnjakët)
Shkatërrove ëndrrën paqësore
Mbytu në Drin me 100 muxhahedinë
Çdo ditë

— Baja Mali Kninxha

Në një këngë të titulluar "Ćuti, Ćuti Ujko!" (kënga dhe videoklipi përfshin yllin serb të rokut Bora Gjorgjeviç ), përmban tekstin " Qepe Qepe Ujko (Ustaša/Kroat) do të të vras" si dhe "Qepe, qepe, mujo (musliman boshnjak), unë do të të vrasë”. Ai ka kënduar edhe "Nuk më pëlqejnë njerëzit që pëlqejnë HDZ-në ", ku ishte edhe teksti "Në djall me shahovnicën". 

Në një këngë tjetër të titulluar "Tata", ai këndon se si babai i tij është një kriminel lufte dhe se si askush nuk është aq i guximshëm sa ta arrestojë atë ("askush nuk ka topet për ta arrestuar!") 

Pavarësisht se shumë nga këngët e tij kanë një temë nacionaliste, ai njihet edhe për këngët e tij jopolitike me humor si "Umri Baba" dhe "Poker Aparat". 

Pajçin jeton me gruan, tre vajzat dhe tre djemtë në Zemun. Përveç gjuhës amtare, ai flet edhe anglisht dhe rusisht. Nëna dhe babai i tij jetojnë në një shtëpi të sapondërtuar në Surçin.

Baja është një mbështetës i Partisë Radikale Serbe dhe ka kënduar në konventat e partisë. Ai lëshoi gjithashtu një album, Српским радикалима (Radikalët Serbë, 1998), i cili lavdëron SRS-në dhe udhëheqësin e saj Vojisllav Sheshel.

  1. ^ "Istinski identitet poznatih ličnosti rijetko poznat javnosti". Nezavisne. 20 korrik 2011. Marrë më 11 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Biografija Baje Malog Kninže (Mirko Pajčin)". Arkivuar nga origjinali më 2018-04-26. Marrë më 2017-04-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Dvostruka mjerila: 'Mali Knindža' slavi četnike u Švicarskoj". Slobodna Dalmacija. 7 tetor 2009. Marrë më 11 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Thompsona protjerali, a Malom Knindži daju da propagira četnike". Jutarnji. 7 tetor 2009. Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 11 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Radano, Ronald Michael; Bohlman, Philip Vilas (2000). Music and the racial imagination. University of Chicago Press. fq. 639. ISBN 978-0-226-70200-1. Marrë më 11 shtator 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)