Jump to content

Bajrang Dal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Bajrang Dal
Skeda:Bajrang Dal logo.jpg
Logo e Baxhrang Dal
Formuar më1984 tetor 08 (08-10-1984) (39 vite më parë) (Uttar Pradesh)
QëllimiMilitante[1] krahu rinor i Vishva Hindu Parishad
SeliaNju Delhi, Indi
Rajoni i shërbimit
India
Gjuha zyrtare
Hindi
Kryetar
Neeraj Doneria
Organizata amë
Vishva Hindu Parishad
PërkatësitëSangh Parivar
Faqja në internetvhp.org/bajrang_dal/

Bajrang Dal (बजरंग दल) ( përkth. Brigada e Hanumanit) është një organizatë militante nacionaliste hindu që formon krahun rinorVishva Hindu Parishadit (VHP). Është anëtar i organizatës së djathtë Sangh Parivar . [2] Ideologjia e organizatës bazohet në Hindutva. [3] [4] Ajo u themelua më 1 tetor 1984 në Uttar Pradesh dhe filloi të përhapet më shumë në vitet 2010 në të gjithë Indinë, [5] edhe pse baza e saj më e rëndësishme mbetet pjesa veriore dhe qendrore e vendit.

Grupi drejton rreth 2500 akhada, të ngjashme me shakhat (degët) e Rashtriya Swayamsevak Sanghut. Emri "Bajrang" është një referencë për hyjninë hindu Hanuman . Slogani i Bajrang Dal është Seva, Suraksha, Sanskar ose Shërbimi, Siguria dhe Kultura . Disa nga qëllimet kryesore të Dalit janë të ndërtojë tempullin Ram Mandir në vendin e Ram JanmabhoomiAyodhya dhe tempullin Krishna JanmabhoomiMathura, dhe gjithashtu të zgjerojë tempullin Kashi VishwanathVaranasi, të cilat aktualisht janë vende të diskutueshme adhurimi. Bajrang Dal kundërshton rritjen demografike myslimane, [6] konvertimin në të krishterë, [7] therjen e lopëve dhe ndikimin perëndimor në kulturën hindu. [8]

Bajrang Dal members protesting at St. Aloysius College, Mangaluru
Anëtarët e Bajrang Dalit duke protestuar në Kolegjin St. Aloysius, Mangaluru

Polemika dhe kritika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bajrang Dal u ndalua në vitin 1992 nga qeveria Rao pas prishjes së xhamisë Babri, por ndalimi u anulua një vit më vonë. [5] Human Rights Watch (HRW) raportoi përfshirjen e Bajrang Dal gjatë sulmeve të vitit 1998 ndaj të krishterëve në Guxharatin juglindor ku dhjetëra kisha dhe salla lutjesh u dogjën nga këmishat e Sangh Parivarit. [9] Sipas HRW, Bajrang Dal ishte përfshirë në trazira kundër muslimanëve në Guxharat në vitin 2002 . [10]

Baxhrang Dali është akuzuar se nuk i ka lejuar muslimanët të zotërojnë toka në pjesë të Guxharatit duke sulmuar tregtarët që u shesin tokë muslimanëve, duke sulmuar shtëpitë muslimane dhe duke detyruar shitjen e shtëpisë apo banesës. Kjo krijon një getoizim të qyteteve të mëdha në Gujarat, si Ahmedabad dhe Vadodara . [11]

Më 13 dhjetor 2021, Bajrang Dal përhapi dhunë në kongregacionin e një shenjtori hindu, disa elementë antishoqërorë arritën në tubim me shkopinj dhe armë dhe sulmuan njerëz të paarmatosur në të cilin vdiq një person i quajtur Devi Lal Meena. [12] [13]

Duke filluar nga viti 2022, anëtarët e grupeve të krahut të djathtë Hindutva në Indi kanë protestuar kundër shitjes së ushqimit hallall në Indi. Bajrang Dal, Vishwa Hindu Parishad dhe grupe të tjera hindutva po zhvillonin fushatë derë më derë në Karnataka, duke u kërkuar njerëzve të mos blinin mish hallall. Në mars 2022, grupi hindutva Bajrang Dal sulmoi fizikisht një shitës mishi mysliman. Në këtë ngjarje janë arrestuar pesë persona. [14]

Më 16 shkurt 2023, 2 burra myslimanë të fshatit Ghatmeeka në rrethin Bharatpur në Raxhastan, u rrëmbyen dhe u dogjën për vdekje nga anëtarët e Bajrang Dal që i përkisnin shtetit fqinj të Haryanës, me dyshimin për kontrabandë lopësh. [15] Megjithëse udhëheqësit e Baxhrang Dalit mohuan vrasjet, 2 nga të akuzuarit u zbuluan se ishin të lidhur me veshjen. I akuzuari kryesor, Monu Manesar, i akuzuar për vigjilentizëm të lopëve, i është dhënë strehim nga disa oficerë policie të Harjanës. [16] Qeveria e Harjanës dhe Policia e Shtetit janë kritikuar për ndihmën e fajtorëve, me aktivistët e Baxhrang Dalit që përpiqen të ndalojnë Policinë e Rajasthan nga hetimi dhe arrestimi i të akuzuarve. [17]

 1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura militant
 2. ^ See:
 3. ^ Anand, Dibyesh (2007). "Anxious sexualities: Masculinity, nationalism and violence". The British Journal of Politics & International Relations. 9 (2): 257–269. doi:10.1111/j.1467-856x.2007.00282.x. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Deshpande, Rajeev (30 shtator 2008). "Bajrang Dal: The militant face of the saffron family?". The Times of India. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2012. Marrë më 2008-09-30. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b "Dal v state". 3 shtator 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "bajrangdalban1992" defined multiple times with different content
 6. ^ Anand, Dibyesh (26 tetor 2011). Hindu Nationalism in India and the Politics of Fear (në anglisht). Palgrave Macmillan. ISBN 978-0-230-33954-5.
 7. ^ Fernandes, Leela (prill 2011). "Unsettled Territories: State, Civil Society, and the Politics of Religious Conversion in India". Politics and Religion. Cambridge University Press. 4 (1): 108–135. doi:10.1017/S1755048310000490. Marrë më 16 shkurt 2021 – nëpërmjet Academia.edu. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Ahuja, Juhi (18 tetor 2019). "Protecting holy cows". Vigilantism against Migrants and Minorities (PDF). Routledge. fq. 55–68. doi:10.4324/9780429485619-4. ISBN 9780429485619. Marrë më 16 shkurt 2021 – nëpërmjet OAPEN. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Politics by Other Means: Attacks Against Christians in India". Refworld (në anglisht). Marrë më 2020-04-11.
 10. ^ "India: "We Have No Orders to Save You" - State Participation and Complicity in Communal Violence in Gujarat". Human Rights Watch. Marrë më 2021-10-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Organised intolerance". hinduonnet.com. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Adresë e papërshtatshme (lidhja)
 12. ^ "MP Mandsaur News: हिन्दू संत "संत रामपाल जी" के सत्संग में बजरंग दल के गुंडों द्वारा चलाई गईं गोलियां". SA News Channel (në anglishte amerikane). 2021-12-13. Marrë më 2021-12-14.
 13. ^ "BJP leader shot in MP by Bajrang Dal man, dies". Hindustan Times (në anglisht). 2021-12-14. Marrë më 2021-12-14.
 14. ^ "Muslim Meat Seller Attacked as Karnataka Hindutva Groups Now Train Focus on 'Halal' Meat". The Wire. Marrë më 2022-04-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Haryana: At Second 'Hindu Mahapanchayat' For Monu Manesar, Calls for Anti-Muslim Violence". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Bhiwani killings: While Bajrang Dal denies role, at least two accused have strong ties with the outfit". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Gau rakshaks attacked cousins in Rajasthan jungle night before death in Bhiwani". The Times of India. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)