Jump to content

Bardhi i Madh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bardh i Madh
Fshat
{{{postal_code_type}}}
12060

Bardh i Madh është një vendbanim në komunën e Fushë Kosovës, Kosovë.Bardhi i Madh eshte fshati me i madh ne Kosove (pasi Juniku eshte bere komune)

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fqinjet e Bardhit jane: Mes Bardhi, Livragoni, Kozmini, Lismiri, Mirashi, Grabovci. Ka pozite te volitshme gjeografike sepse ne kete fshat kalon lumi "Drenica" qe e bon token me te pjellshme.

Besohet se njërzit e parë që kanë qenë në këtë fshat kanë qenë vëllezërit Bardhoshi. Ku mendohet se edhe fshati e ka trashëguar emrin e tij.

Me sundimin e okupimit serb u njoft me emrin Veliki Belaćevac por emri i tij i vërtet është Bardh i Madh. Bardh besohet të jetë fshati i 2 për nga madhësia territoriale e Kosovës pas Junikut.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Populli eshte debuar nga poshtuesit sllav nga tokat e tyre te cilat i kishin ne Toplicë dhe besohet se jane ndal ne kete lokacion pasi qe ishte me i pershtatshem per te jetuar.

Numri i popullsisë është mjaft i lartë sepse ne te ka mbi 800 shtëpi minimumi nga 5 anëtar të familjes.

Sa i përket rinis ka rinin shume te re. Nuk ka popullsi te vjeter, populli merret kryesisht edhe me bujqesi nje pjese e madhe e fshatit, gje qe vlen te ceket.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bardhin munde ta hasni edhe sa i perket sasise se thengjillit sepse ka shumë thengjill. Fakti e tregon se per tu prodhuar energji elektrike nevojitet thengjilli ne Kosove dhe ajo e merr prej mihjes se Bardhit dhe mihjes se Mirashit.

Ka stacionin hekurudhor,dhe hapsiren terminale te hekurudhes, Fabriken e montimit te Eskavatorve per mihjen e thengjillit,dhe prodhimin e mjeteve te ndryshme prej konstruksioneve te metalit

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka dy shkolla: shkollën fillore e cila e mban emrin e dëshmorit të kombit "Zejnel Salihu" dhe shkolla e mesme e cila po ashtu mban emrin e një dëshmori "Hivzi Sulejmani" Si dhe Biblioteken popullore, Stacionin e Policisë, Ka Ndertesen e Bashkesisë Lokale, Ka posten dhe telekomunikacionin, ka Shtepine e Shendetit, Ka Bazenin e Hapur, Ka Qerdhen Per Femije.

Në këtë fshat kanë lindur shumë personalitete të njohura si p.sh i Madhi HASAN AZEM JASHANICA, AZEM JASHANICA, RAMIZ QYQALLA, AJET GERGURI, ISA BAJÇINCA që i kanë shërbyer vendit.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bardhi i Madh ka tradita të larta dhe të lashta kulturore nga periudha Iliro-Dardane kjo e tregon vet fakti në këtë fshat është gjetur kështjella iliro-dardane.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Bardhi i Madh.