Begollët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Begollët ose Oxhaku i Begollit (osmanisht, beg-oğlu - 'i biri i beut') kanë qenë oxhaku më i famshëm shqiptar në viset e Kosovës gjatë sundimit të Perandorisë Osmane,[1] anëtarët e së cilës qenë shpeshherë sanxhakbejlerët e sanxhakut të Dukagjin-Shkodër me selinë herë në Prizren e herë në Pejë, kurse në Shkodër[2] kishin myteselim si mëkëmbës të tyre.[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prejardhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas gojëdhënës popullore ishin me preardhje nga fisi të Bardhët e Gashit.[4] Ndërsa Eqrem bej Vlora radhit se tradita popullore dhe familjare e tyre thoshte se janë pasardhës të Crnojeviqve, një dege e Balshajve dhe vetë emri mund të ishte dëshmia e kësaj tradite.[3]

Anëtarët e shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Gail Warrander, Verena Knaus (2010). Kosovo (bot. 2). Guilford, CT : The Globe Pequot Press. fq. 11. ISBN 9781841623313. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Anna Di Lellio, Robert Elsie (2009). The battle of Kosovo 1389: an Albanian epic. I.B. Tauris. fq. 185. ISBN 9781848850941. OCLC 312626753. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ a b Vlora, Eqrem bej (2003). Kujtime 1885-1925. Përkthyer nga Afrim Koçi. Tiranë: IDK. fq. 575–578. ISBN 99927-780-6-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Ulqini, Kahreman (1991). Bajraku në organizimin e vjetër shoqëror. Tiranë: Akademia e shkencave e RPS të Shqipërisë. fq. 17. OCLC 39215998. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Michael Schmidt-Neke (16 nëntor 1987), Entstehung und Ausbau der Königsdiktatur in Albanien (1912-1939): Regierungsbildungen, Herrschaftsweise und Machteliten in einem jungen Balkanstaat, Oldenbourg Wissenschaftsverlag, fq. 320, ISBN 978-3486543216 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Kongresi Shqipetar Trieste". Shipkovica. Marrë më 5 mars 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Sheradin Berisha (2004-10-21), Kryengritja shqiptare e vitit 1915, Pasqyra, marrë më 9 shkurt 2014, Më 6 gusht 1914 konsulli austriak Karl, nga Durrësi njoftonte Ministrinë e Punëve të Jashtme në Vjenë "mbi fillimin e aksioneve kundër pushtuesve serb"nga Hasan Prishtina, Selim Batusha, Bajram Daklani, Qazim Begolli e Halim Deralla (djali i Mehmet Derallës-Sh. B) , të cilët kishin me vete"lëndë plasëse dhe municion për mauzerët". {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Bushi, Ilir (12 maj 2012), Kryeministrat shqiptarë gjatë 100 vjetëve të prirur për atentate, pabesi dhe goditje pas shpine, Revista Drini, arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2014, marrë më 1 shkurt 2014, 7 shtator 1944 – 25 tetor 1944: Ibrahim Biçaku – Kryeministër dhe Ministër i Brendshëm, Ethem Cara – Ministër i Financave, Rrok Kolaj – Ministër i Arsimit, Lefter Kosova – Ministër i Punëve Botore, Rifat Begolli – Ministër i Ekonomisë, Akile Tasi – Ministër i Kulturës {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)