Jump to content

BonBon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
"BonBon"
Këngë nga Era Istrefi
Publikimi30 dhjetor 2015
27 qershor 2016 (versioni anglisht)
FormatiDigital Download, Streaming
ZhanriDancehall, dance-pop, EDM
Gjatësia2:47
LabelNESËR, Ultra, RCA
TekstshkruesEra Istrefi
Jenson Vaughan (versioni anglisht)
ProducerBig Bang
Cricket
DJ Toton
Kronologjia e këngëve
"Shumë pis"
(2015)
"BonBon"
(2015)
"Redrum"
(2017)
Music video
"BonBon"YouTube

"BonBon" është një këngë e regjistruar nga këngëtarja dhe kantautorja shqiptare e Kosovës Era Istrefi. Kënga është shkruar plotësisht nga vetë këngëtarja dhe është prodhuar nga producentët shqiptarë Big Bang, Cricket dhe DJ Toton. Përshkruhet si një dancehall-leaning valle-pop dhe EDM song, teksti i saj përmban kryesisht linja në gjuhën shqipe me disa linja edhe në gjuhën angleze.

Kënga u publikua më 30 dhjetor 2015 përmes NESËR.[1] Një version në anglisht i këngës u lëshua më 27 qershor 2016, me shkrime shtesë të trajtuara nga Jenson Vaughan. "BonBon" fitoi çmimin Kënga e Vitit në Top Music Awards të Shqipërisë më 2016.[2]

Kënga përjetoi sukses tregtar në të gjithë Evropën dhe gjetkë dhe u regjistrua ndër të tjera në Austri, Kanada, Gjermani, Francë, Suedi dhe në Shtetet e Bashkuara. Për promovim të mëtutjeshëm, kënga u performua nga këngëtarja në raste të ndryshme dhe u paraqit në videoklipin e videolojës Just Dance 2017.[3]

“BonBon” u shkrua nga vetë Era Istrefi dhe u prodhua nga producentët shqiptarë Big Bang, Cricket dhe DJ Toton.[4][5][6] Kënga ishte e kompozuar në 4
4
herë dhe kryhet në çelësin C ♭ minor në kohën e zakonshme me një ritëm prej 126 rrahje në minutë.[7][8] Është shkruar kryesisht në shqip edhe pse disa pjesë janë në anglisht.

Videoja muzikore shoqëruese për "BonBon" u bë premierë zyrtarisht në kanalin zyrtar YouTube të NESËR më 30 dhjetor 2015.[9] Klipi paraqet Istrefin duke interpretuar këngën në kohë të gjatë në një rrugë të mbuluar nga dëbora në rajonin malor të Brezovicës, Kosovë.

Në janar 2016, videoja muzikore e këngës u bë virale pasi fragmente të saj filluan të postohen në faqet e rrjeteve sociale si Facebook dhe Instagram, duke e krahasuar Istrefin me këngëtaret Rihanna dhe Sia.[10] Pas suksesit të videos, Istrefi u nënshkrua në labelat amerikane të regjistrave Sony Music Entertainment dhe Ultra Music.[11] Në fillim të marsit 2016, video u hoq nga kanali në YouTube i NESËR pasi arriti 30+ milionë shikime, dhe u ngarkua në kanalin zyrtar të Ultra Music në YouTube. Në mars 2016, ajo arriti 100 milionë shikime dhe në fund të vitit pati 250 milionë shikime. Deri më 25 tetor 2019, videoklipi muzikor ka fituar mbi 700 milionë shikime.[12]

Kur u publikua kënga fillimisht përmes NESËR, teksti përmbante fjalën nigga. Ndërsa popullariteti i këngës u rrit, audienca në gjuhën angleze filloi të vërejë përdorimin e fjalës. Meqenëse Istrefi është një grua kaukaziane e Evropës Jugore, ajo shkaktoi një zemërim. Pasi videoja u ngarkua përsëri në kanalin YouTube nga Ultra Music, fjala u hoq.

Istrefi më vonë kërkoi falje përmes medieve sociale për përdorimin e fjalës:[13][14][15]

My apologies for the ignorance in using the N word. In Kosova there r no black people so we call each other that way in terms of “bro”. Thats why we should always think B.I.G#noracism #weareone 🌏

Love

Era 💌

Kult Awards

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2016 BonBon Song of the Year Kandidat/e

Top Music Awards

Viti Nominimi Çmimi Rezultati
2016 BonBon Song of the Year Fitues/e

Lista e këngëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Shkarkim digjital - EP
 1. "BonBon" - 2:47
 2. "BonBon" (version anglisht) - 2:47
 3. "BonBon" (Post Malone Remix) - 3:22
 4. "BonBon" (remix Marshmello) - 3:03
 5. "BonBon" (Remix Luca Schreiner) - 5:35
 • Shkarkim digjital - Jerry Wallis x Greg Lassierra remix[40]
 1. "BonBon" (Jerry Wallis x Greg Lassierra) - 3:08
 • Shkarkim digjital - Remix No Remix [41]
 1. "BonBon" (Tep Noix Remix) - 2:57

Historia e publikimit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Rajoni Data Format(e) Label Ref.
Ndryshëm 30 dhjetor 2015 Shkarkim digjital, streaming
NESËR
21 korrik 2016 NESËR, Ultra Music
 1. ^ "Bonbon - Single by Era Istrefi on iTunes". iTunes Store (US) (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2016-02-11. Marrë më 25 gusht 2016.
 2. ^ Wass, Mike (27 qershor 2016). "Era Istrefi Drops English Version Of Global Smash 'BonBon' - Idolator". Idolator (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2020. Marrë më 25 gusht 2016.
 3. ^ "Era Istrefi në video lojën Just Dance 2017 të Playstation". koha.net. Koha. 26 tetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 18 mars 2017. Marrë më 1 shkurt 2020.
 4. ^ "Era Istrefi publikon 'Bonbon'". prive.al. Privé. 30 dhjetor 2015. Marrë më 1 shkurt 2020. Muzika është realizuar nga 3 producentë të ndryshëm, saktësisht Cricet, Big Bang dhe Dj Toton.
 5. ^ "Era publikon klipin e ri "Bonbon"". archive.koha.net. Koha. 30 dhjetor 2015. Marrë më 1 shkurt 2020.[lidhje e vdekur]
 6. ^ "Era Istrefi publikon këngën e re me videoklip". lajmi.net. 30 dhjetor 2015. Marrë më 1 shkurt 2020. Në të Era shihet në një ambient me borë në veshje dimërore, ndërsa kënga ka tekst të Era Istrefi & Ergen Berisha dhe muzikë nga Cricket, BigBang & Toton.
 7. ^ "Bonbon BPM Key Era Istrefi". chords.tv (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 gusht 2020. Marrë më 1 shkurt 2020.
 8. ^ "Bonbon BPM Key Era Istrefi on Tunebat.com". tunebat.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2020. Marrë më 1 shkurt 2020.
 9. ^ "Era Istrefi - Bonbon | Official Music Video" (në anglisht). YouTube. 30 dhjetor 2015. Marrë më 1 shkurt 2020. Note: The official music video was moved onto the YouTube channel of Ultra Music.
 10. ^ McNeilage, Ross (2 shkurt 2016). "You Need To Know About Era Istrefi's "BonBon"". breatheheavy.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2017. Marrë më 5 korrik 2020.
 11. ^ "Era Istrefi firmos me Sony Music". 22 shk 2016. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2016. Marrë më 5 korrik 2020.
 12. ^ "Era Istrefi - Bonbon (Official Video)" (në anglisht). Ultra Music YouTube channel. 7 mars 2016. Marrë më 12 mars 2016.
 13. ^ "@eraistrefi on Instagram". Instagram (në anglisht).
 14. ^ "@strefie on Twitter". Twitter (në anglisht).
 15. ^ "@strefie on Twitter". Twitter (në anglisht).
 16. ^ "The Top List—24/01/2016". topawards.top-channel.tv. Top Music Awards. Marrë më 3 shkurt 2020.
 17. ^ "Australian-charts.com – {{{artist}}} – {{{song}}}". ARIA Top 50 Singles.
 18. ^ "Austriancharts.at – {{{artist}}} – {{{song}}}" (in German). Ö3 Austria Top 40.
 19. ^ "Ultratop.be – {{{artist}}} – {{{song}}}" (in Dutch). Ultratip.
 20. ^ "Ultratop.be – {{{artist}}} – {{{song}}}" (in French). Ultratop 50.
 21. ^ "PROPHON Annual Report 2016" (PDF). prophon.org (në anglisht). fq. 35. Marrë më 4 shkurt 2020.
 22. ^ "Charts: Hot Canadian Digital Song Sales". Billboard (në anglisht). Marrë më 13 gusht 2016.[lidhje e vdekur]
 23. ^ "ČNS IFPI" (in Czech). Hitparáda – Digital Top 100 Oficiální. IFPI Czech Republic. Note: insert {{{year}}}{{{week}}} into search.
 24. ^ "Danishcharts.com – {{{artist}}} – {{{song}}}". Tracklisten.
 25. ^ "Lescharts.com – {{{artist}}} – {{{song}}}" (in French). Les classement single.
 26. ^ "Offiziellecharts.de – {{{artist}}} – {{{song}}}". GfK Entertainment Charts.
 27. ^ "Greece Digital Songs – July 9, 2016". billboard.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2019. Marrë më 4 shkurt 2020.
 28. ^ "Top Digital – Classifica settimanale WK 28 (dal 2016-07-08 al 2016-06-14)" (në italisht). Federazione Industria Musicale Italiana. Marrë më 15 korrik 2016.
 29. ^ "The Official Lebanese Top 20" (në anglisht). The Official Lebanese Top 20. Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2013. Marrë më 13 qershor 2016.
 30. ^ "Dutchcharts.nl – {{{artist}}} – {{{song}}}" (in Dutch). Single Top 100.
 31. ^ Cristi Nitzu (10 korrik 2016). "Airplay 100 – 10 Iulie 2016". Media Forest (Podkast) (në rumanisht). Kiss FM (Romania). Marrë më 11 korrik 2016.
 32. ^ "BonBon - Era Istrefi". tophit.ru (në rusisht). Marrë më 1 shkurt 2020.
 33. ^ "SNS IFPI" (in Slovak). Hitparáda – Radio Top 100 Oficiálna. IFPI Czech Republic. Note: insert {{{year}}}{{{week}}} into search.
 34. ^ "SNS IFPI" (in Slovak). Hitparáda – Singles Digital Top 100 Oficiálna. IFPI Czech Republic. Note: insert {{{year}}}{{{week}}} into search.
 35. ^ "Era Istrefi - BonBon" (në suedisht). Sverigetopplistan.se. Arkivuar nga origjinali (In the "Navigering" section press "Veckan Heatseeker" and select the chart issued for the access date to show the position) më 17 qershor 2009. Marrë më 5 korrik 2020.
 36. ^ "Ö3 Austria Top 40 - Single-Charts 2016" (në anglisht). oe3.orf.at. Arkivuar nga origjinali më 28 dhjetor 2016. Marrë më 5 korrik 2020.
 37. ^ "Top 100 Jahrescharts 2016". GfK Entertainment (në gjermanisht). viva.tv. Arkivuar nga origjinali më 26 janar 2017. Marrë më 1 janar 2017.
 38. ^ "Schweizer Jahreshitparade 2016 – hitparade.ch" (në gjermanisht). Hung Medien. Marrë më 2 janar 2017.
 39. ^ "Hot Dance/Electronic Songs – Year-End 2016". Billboard (në anglisht). Marrë më 24 nëntor 2019.
 40. ^ ""BonBon" by Era Istrefi (Jerry Wallis x Greg Lassierra Remix)" (në anglisht). Apple Music. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2020. Marrë më 1 shkurt 2020.
 41. ^ ""BonBon" by Era Istrefi (Tep No Remix)" (në anglisht). Apple Music. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2019. Marrë më 1 shkurt 2020.
 42. ^ Citations regarding the digital release of "BonBon" EP by Era Istrefi in various countries: