Divonne-les-Bains

Coordinates: 46°21′24″N 6°08′34″E / 46.3567°N 6.1428°E / 46.3567; 6.1428
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Digonë
Digouona (Arpitanisht)
Divonne-les-Bains (Frëngjisht)
Kështjella e Digonës
Kështjella e Digonës
Stema Digonë
Divonne-les-Bains is located in Earth
Divonne-les-Bains (Earth)
Koordinatat: 46°21′24″N 6°08′34″E / 46.3567°N 6.1428°E / 46.3567; 6.1428
VendiFranca
QarkuGex
KantoniGex
NdërkomunalitetCA Pays de Gex
Sipërfaqja
1
33.880 km2 (13.081 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
9.999
 • Dendësia300/km2 (760/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Divonne-les-Bains (Shqip: Digona ; Arpitanisht: Digouona) është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Ainrajonit Auvergne-Rhône-Alpes.

Digona është një qytet spa i ndodhur në kufirin me Zvicrën, mes rrëzës së maleve Jura dhe Liqenit të Gjenevës. Ndodhet 8 km në jug-perëndim të Gex. Digona është rreth 20 km nga Gjeneva në jug dhe 10 km nga Nyon në veri-lindje. Që nga 2012, Digona është pjesë e aglomeracionit më të gjerë të njohur si Grand Genève.

Digona mban gjithashtu një fushë golfi, kazino (e ndërtuar në vitet 1930) dhe një liqen artificial të ndërtuar në 1945.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±% p.a.
17931.185—    
18001.275+1.05%
18061.345+0.89%
18211.301−0.22%
18311.335+0.26%
18361.417+1.20%
18411.500+1.14%
18461.385−1.58%
18511.653+3.60%
18561.417−3.03%
18611.356−0.88%
18661.410+0.78%
18721.472+0.72%
18761.427−0.77%
18811.463+0.50%
18861.625+2.12%
18911.560−0.81%
18961.624+0.81%
VitiPop.±% p.a.
19011.665+0.50%
19061.625−0.49%
19111.710+1.02%
19211.610−0.60%
19261.721+1.34%
19311.894+1.93%
19361.830−0.69%
19461.721−0.61%
19541.644−0.57%
19622.516+5.46%
19683.276+4.50%
19754.238+3.75%
19824.783+1.74%
19905.580+1.95%
19996.171+1.12%
20077.572+2.59%
20128.615+2.61%
20179.644+2.28%
Source: EHESS[1] and INSEE (1968-2017)[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]