Jump to content

Doris Dragoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Doris Dragoviq
U lind në
Dorotea Dragović

(1961-04-16) 16 prill 1961 (63 vjeç)
KombësiaCroatian
Profesioni
  • Këngëtare
  • Tekstshkruese
Vite aktiviteti1982–tani
Bashkëshorti/jaMario Budimir (m.1990)
Fëmijë1
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)Vocals
Labeli
Websitewww.facebook.com/doris.dragovic

Dorotea "Doris" Budimir (lindur Dragović, shqiptohet: [dôːris drâːɡoʋitɕ] ; i lindur më 16 prill 1961) [1] është një kantautore kroate që ka përfaqësuar Jugosllavinë në Festivalin Evropian të Këngës 1986 me këngën " Željo moja" (Dëshira ime), duke përfunduar e 11-ta me 49 pikë, dhe Kroacinë në Festivalin Evropian të Këngës 1999 me këngën "Marija Magdalena”, duke përfunduar e katërta me 118 pikë.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dorotea Dragoviq ka lindur në Split, Kroaci, atëherë pjesë e Jugosllavisë, dhe ka pasur interes për të kënduar që nga fëmijëria e saj.[1] Ajo përmend Arsen Dediq, Gabi Novak dhe Tereza Kesovija si ndikimet e saj më të mëdha dhe idhujt e fëmijërisë.[1] Ajo u bë e njohur në fillim të viteve 1980 si anëtare e grupit muzikor More, dhe filloi karrierën e saj solo në 1986.[1] Në të njëjtin vit, ajo përfaqësoi Jugosllavinë në Festivalin Evropian të Këngës 1986 në Bergen me këngën "Zeljo moja", dhe përfundoi e 11-ta me 49 pikë.[2] Dragoviq që atëherë ka qenë një nga këngëtarët më të njohura të pop-it në Jugosllavi, më vonë në Kroaci dhe rajonin e saj. [3][4]

Në 1999 Dragović u zgjodh për të përfaqësuar Kroacinë në Festivalin Evropian të Këngës 1999, pasi ajo fitoi përzgjedhjen kombëtare HRT Dora me këngën e saj dramatike "Marija Magdalena", shkruar nga kantautori i shquar kroat Tonči Huljić.[5] Dragoviq zuri vendin e katërt në Jeruzalem, pavarësisht se ishte vendosur herët në rendin e këndimit, ndonjëherë i cilësuar si një disavantazh. Performanca e saj përfshinte gjithashtu heqjen e një pjese të veshjes së saj dhe u prit mirë në konkursin e parë në të cilin shumica e vendeve përdorën votimin me telefon të publikut. Ky mbetet një nga rezultatet më të mira të Kroacisë në kompeticion.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dragović ishte e njohur në fillim të viteve 1980 për punën e saj me grupe nga Spliti. Një nga këngët e saj më të njohura "Hajde da se mazimo" ishte një nga këngët më interesante të pop-it të dekadës e quajtur "vitet e tetëdhjeta të arta". Ajo është një mbështetëse e njohur e Torcidës, tifozët e klubit të futbollit Hajduk Split.[4] Në vitin 2001 Dragoviq u kërcënua nga mbështetësit e Torcidës teksa i këndonte kryeministrit malazez Milo Gjukanoviq në natën e Vitit të Ri 2000.[6]

Që nga viti 1990, Dragović është e martuar me një ish-vaterpolist, Mario Budimirin,[1] me të cilin ka një djalë të quajtur Borna (l. 1990).[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e f "Doris Dragović". vecernji.hr (në kroatisht). Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2017. Marrë më 24 mars 2014.
  2. ^ See Yugoslavia in the Eurovision Song Contest
  3. ^ Doris Dragović — Kompilacija povodom jubileja
  4. ^ a b Croatia Records – Doris Dragović
  5. ^ Diskografija.com – Doris Dragović, "Marija Magdalena"
  6. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Naslovi