Dushko Markoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Duško Marković

Dushko Marković (6 korrik 1959) është një politikan malazez që shërbeu si Kryeministër nga 2016 deri në 2020. [1]

Fëmijëria dhe arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Marković lindi më 6 korrik 1959 në Mojkovac, Jugosllavi . Shkollën fillore dhe të mesme e kreu në Mojkovc dhe u diplomua për drejtësi në Universitetin e Kragujevcit . [2] Pasi u diplomua në Kragujevc, ai filloi të punojë në këshillim ligjor për minierën e Brskovës në Mojkovac. [3] Ai është i martuar dhe ka tre fëmijë. [3]

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1986, Markoviq u emërua sekretar i kuvendit komunal të Mojkovcit, dhe kryetar komune në vitin 1989. [3] Ai u largua nga posti në vitin 1991 për t'u emëruar Sekretar i Përgjithshëm i qeverisë malazeze të udhëhequr nga Milo Gjukanoviq brenda Jugosllavisë . Në vitin 1997 u zgjodh deputet në Kuvendin e Malit të Zi dhe vitin e ardhshëm u bë ndihmës ministër i Brendshëm, në krye të Shërbimit të Sigurimit Shtetëror . [3]

Gjatë kohës së tij në Shërbimin e Sigurimit Shtetëror, kryeredaktori i gazetës së përditshme Dan, Dushko Jovanoviq, u vra më 27 maj 2004. Në vitin 2014, Marković u padit për fshehje të informacionit që mund të ketë ekspozuar vrasësit e Jovanović-it. [4] Gruaja e Jovanoviç dëshmoi në gjykatë se Marković kërcënoi se do ta vriste Jovanoviçin gjatë një telefonate në prill 2003, në të njëjtin muaj që zyra e Danit iu vu zjarri. [5]

Në vitin 2005, pas themelimit të Agjencisë së re të Sigurisë Kombëtare (ANB) në maj të atij viti, Markoviç u emërua nga Parlamenti në krye të agjencisë, një post që ai e mbajti deri në vitin 2010. [3] Në vitin 2010, qeveria e Igor Lukshiqit e emëroi fillimisht ministër pa portofol, pastaj zëvendëskryeministër dhe ministër i Drejtësisë. [3] Në mars të vitit 2012 u emërua ministër i të drejtave të njeriut dhe të pakicave. [3] Ai u largua nga qeveria në vitin 2015 dhe në të njëjtin vit kongresi i Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS) në pushtet e zgjodhi atë nënkryetar të partisë. Në vitin 2016, ai u emërua sërish Ministër i Drejtësisë në Qeverinë e Përkohshme.

Më 25 tetor 2016, dhjetë ditë pas zgjedhjeve parlamentare, byroja e DPS-së zgjodhi Markoviçin për të zëvendësuar Milo Gjukanoviqin si kryeministër. [6] Emërimi i tij u dënua nga opozita, e cila akuzoi Markoviçin për përfshirje në skandale korrupsioni dhe për mosdhënie informacioni në hetimin për vrasjen e Dushko Jovanoviqit në vitin 2004. [7]

kryeministër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Markoviç me Zëvendës Presidentin e SHBA Mike Pence, Podgoricë, 1 gusht 2017

Më 9 nëntor 2016, Markoviç u propozua për kryeministër nga presidenti i Malit të Zi Filip Vujanoviç, [8] dhe më 28 nëntor ai u konfirmua nga 41 nga 81 anëtarë të parlamentit (me opozitën që bojkotoi kuvendin ), me mbështetjen e tij. të partive të pakicës shqiptare, kroate dhe boshnjake. [9]

Marković dhe ministrja e jashtme austriake Karin Kneissl në Podgoricë, më 5 tetor 2018

Më 25 maj 2017, Markoviç u bë titull i lajmeve në mbarë botën kur presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump u shfaq duke e shtyrë atë mënjanë për t'u marrë para tij në një foto gjatë një takimi të nivelit të lartë të NATO-s, ku mori pjesë për herë të parë Mali i Zi. ditë përpara pranimit të saj zyrtar në aleancë . [10] Më vonë, Markoviç iu përgjigj pyetjeve në lidhje me incidentin duke e hequr supet. [11]

Më 10 tetor 2018, Markoviç shprehu mbështetjen e tij [12] për amendamentet në Ligjin për Simbolet Shtetërore dhe Ditën e Shtetësisë, të cilat do të ndëshkonin ata që nuk ngrihen për himnin kombëtar malazez deri në 2000 euro . [13] Ndryshimi përfshinte nivelet në varësi të profesionit të subjektit, me gjoba për biznesmenët deri në 6,000 € dhe deri në 20,000 € për ata që punojnë në sistemin ligjor. [13]

Markoviç me Sekretarin Amerikan të Shtetit Mike Pompeo, Podgoricë, 4 tetor 2019

"Who ever doesn't stand up for the anthem must pay a penalty. We won't force anyone to stand up. And every time when someone doesn't stand they will pay a penalty if we find out they didn't stand" - Duško Marković responding to journalists in Golubovci on 10 October 2018.[12]

Kur një gazetar e pyeti Markoviçin nëse amendamentet mund të zbatoheshin, Markoviç sugjeroi se mund të zbatohej në stadiume, duke thënë se "të gjithë do të shikojnë, çdo institucion që mban një flamur, çdo qytetar që e do këtë vend. Dhe sigurisht agjencitë shtetërore, Agjencitë e inspektimit. Këdo që ne e njohim në stadium që nuk do të qëndronte në këmbë, nëse i identifikojmë do të ngremë një akuzë”. [12]

Protestat kundër korrupsionit brenda qeverisë së udhëhequr nga Marković kanë nisur në shkurt 2019 menjëherë pas zbulimit të pamjeve dhe dokumenteve që duket se implikojnë zyrtarë të lartë në marrjen e fondeve të dyshimta për fushatën zgjedhore parlamentare të Partisë Demokratike të Socialistëve në pushtet 2016. [14]

Nga fundi i dhjetorit 2019, ligji i saposhpallur i fesë, i cili de jure transferon pronësinë e ndërtesave dhe pronave të kishës nga Kisha Ortodokse Serbe në Mal të Zi në shtetin malazez, shkaktoi një sërë protestash masive të ndjekura me bllokime rrugësh, të cilat vazhduan deri në vitin 2020. [15]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Murić, Darvin; Gudović, Ivana (28 nëntor 2016). "Crna Gora dobila novu Vladu". vijesti.me. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2018. Marrë më 3 dhjetor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Prime Minister Duško Marković - Biography". gov.me. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2015. Marrë më 5 janar 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b c d e f g "Ko je Duško Marković, čovjek od povjerenja Mila Đukanovića". Dnevni avaz (në boshnjakisht). 27 tetor 2016. Marrë më 30 tetor 2018.
 4. ^ Dušica Tomović (29 janar 2014). "Montenegin Minister Sued For Concealing Murder Facts". Balkan Insight. Marrë më 30 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Dusko Jovanovic". Committee to Protect Journalists. Marrë më 26 mars 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Ouest-France (26 tetor 2016). "Monténégro. Dusko Markovic va devenir Premier ministre". ouest-france.fr/ (në frëngjisht). Marrë më 6 dhjetor 2016.
 7. ^ Eurasia Times (28 nëntor 2016). "Monténégro : l'opposition ne tolère pas la candidature de Dusko Markovic". eurasiatimes.org/ (në frëngjisht). Marrë më 15 dhjetor 2016.
 8. ^ Boursorama (9 nëntor 2016). "Au Monténégro, un ex-chef de la police secrète Premier ministre". boursorama.com/ (në frëngjisht). Marrë më 15 dhjetor 2016.
 9. ^ Le Courrier des Balkans (29 nëntor 2016). "Monténégro : un nouveau gouvernement qui ne tient qu'à une voix". courrierdesbalkans.fr/ (në frëngjisht). Marrë më 6 dhjetor 2016.
 10. ^ At NATO gathering, Trump brushes past Montenegro’s prime minister
 11. ^ Breaking down Trump’s ‘shove’
 12. ^ a b c "Marković: Svako ko voli ovu zemlju će pratiti ko ne ustaje na himnu". Vijesti (në serbisht). Arkivuar nga origjinali (via Wayback Machine) më 31 tetor 2018.
 13. ^ a b "Za neustajanje na himnu kazna do 2.000 eura". Vijesti. Arkivuar nga origjinali (via Wayback Machine) më 5 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Objavljen snimak: Knežević uručio kovertu Stijepoviću, Antena M
 15. ^ "Montenegro Adopts Law on Religious Rights Amid Protests by pro-Serbs". Voice of America (në anglisht). Marrë më 5 janar 2020.