Jump to content

Geneta servaline me kreshtë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Geneta servaline me kreshtë
Ilustrimi i genetë servaline me kreshtë
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Geneta
Lloji:
Emri binomial
Geneta cristata
Hayman, 1940
Gama e genetës servaline me kreshtë
Sinonimet
  • Genetta bini Rosevear, 1974[2]

Geneta servaine me kreshtë (Genetta cristata), i njohur gjithashtu si geneta me kreshtë , është një lloji genete,endemikNigeri dhe Kamerun . Ndërsa popullsia ka rënë për shkak të humbjes së habitatit , ajo renditet si lloji i cënuarListën e Kuqe të IUCN . [1] Ajo u regjistrua për herë të parë në Divizionin Mamfe në Kamerun dhe fillimisht u konsiderua një nënlloji i genetës servaline ( Genetta servalina). [3] Por tani ajo vlerësohet si një lloji i veçantë.  [4]

Kafka e Genetta cristata

Geneta servaline me kreshtë është një genet mjaft e vogël dhe i hollë me këmbë relativisht të gjata dhe fytyrë të ngushtë. Gëzofi i saj me ngjyrë ari është i shkurtër, i butë dhe i dendur me njolla të errëta që shpërndahen dendur dhe në mënyrë të barabartë. Bishti i saj i gjatë është i lidhur me unaza të gjera të zeza dhe unaza të holla të bardha. Kreshta e saj në pjesën e prapme të qafës nuk shtrihet në pjesën e pasme.  [5]

Këmbët e saj janë të errëta. Ajo ka një vijë të errët ndërprerëse  me qime relativisht të gjata që formojnë një kreshtë .  [6]

Gama dhe habitati

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Geneta servaline me kreshtë ndodhet në Nigerinë Jugore nga lindja e Delgës së Nigerit në Kamerun në lumin Sanaga . Ai banon në zona me bimësi të pastër, me bimësi të ulët dhe në tokë të zhveshur poshtë pyjeve me gjethe të gjata . Herë pas here është regjistruar edhe në pyje sekondare dhe montane.  [1]

Në Nigeri shoqërohet me pyje parësore të thata , plantacione me shkurre mango brenda pyllit, dhe në një masë më të vogël me pyje dytësore të thata dhe pyje parësore të përmbytura . Ajo shmang zonat periferike, plantacionet e ananasit, zona me shkurre dhe plantacionet me palme vaji.  [7]Kufizohet në lartësi më të ulëta nga niveli i detit në lartësi mbidetare rreth 1.000 m (3,300 ft). Prania e saj është parashikuar në Gabon dhe Republikën e Kongos , por nuk është konfirmuar.  [8]

Geneta servaline me kreshtë kërcënohet nga humbja e habitatit . Zonat kryesore të shfaqjes së tij në Pyjet Shtetërore të Kryqit është duke u shndërruar në tokë të përdorur bujqësisht; vaji prodhohet në Deltën e Nigerit . Mund të jetë gjithashtu viktim nga gjuetia intensive. [1]

  1. ^ a b c d Gaubert, P.; Angelici, F.M. & Do Linh San, E. (2015). "Genetta cristata". IUCN Red List of Threatened Species. 2015: e.T8998A45198406. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Wozencraft, W.C. (2005). "Genetta cristata". përmbledhur nga Wilson, D.E.; Reeder, D.M (red.). Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. fq. 532–628. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Hayman, R. W. (1940). Genetta servalina cristata. Page 686 in: Sanderson, I. T. (ed). The Mammals of the North Gameroons Forest Area. Being the Results of the Percy Sladen Expedition to the Mamfe Division of the British Cameroons. The Transactions of the Zoological Society of London 24 (7): 623–726.
  4. ^ Gaubert, P., Taylor, P. J., & Veron, G. (2005). Integrative taxonomy and phylogenetic systematics of the genets (Carnivora, Viverridae, Genetta): a new classification of the most speciose carnivoran genus in Africa. In: Huber, B. A., Sinclair, B. J., Lampe, K.-H. (eds.) African Biodiversity: Molecules, Organisms, Ecosystems. Proceedings of the 5th International Symposium of Tropical Biology, Museum König, Bonn. Springer. Pp. 371–383.
  5. ^ Kingdon, J. (1997). The Kingdon Field Guide to African Mammals. Academic Press. fq. 269. ISBN 0-12-408355-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Gaubert, P., Taylor, P. J., Veron, G. (2005). Integrative taxonomy and phylogenetic systematics of the genets (Carnivora, Viverridae, Genetta): a new classification of the most speciose carnivoran genus in Africa. In: BA Huber, BJ Sinclair, K-H Lampe (eds.) African Biodiversity: Molecules, Organisms, Ecosystems. Proceedings 5th International Symposium Tropical Biology, Museum König, Bonn. Springer Verlag.
  7. ^ Angelici, F.M. and Luiselli, L. (2005). Habitat associations and dietary relationships between two genets, Genetta maculata and Genetta cristata. Revue d'Écologie (La Terre et la Vie) 60: 341–354.
  8. ^ Gaubert, P., Papes, M. and Peterson, A.T. (2006). Natural history collections and the conservation of poorly known taxa: Ecological niche modeling in central African rainforest genets (Genetta spp.). Biological Conservation 130: 106–117.