Gepardi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Cheetah[1]
TheCheethcat.jpg
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Familja: Felidae
Gjinia: Acinonyx
Speciet: A. jubatus
Emri binominal
Acinonyx jubatus
(Schreber, 1775)
Lloji i specieve
Acinonyx venator
Brookes, 1828 (= Felis jubata, Schreber, 1775) me monotopi
Përhapja
Përhapja


Gepardi (Acinonyx jubatus) është anëtar tipik i familjes se maceve (Felinae) që është unik në shpejtësinë e vet, ndërsa i mungojnë aftësitë e ngjitjes. Ajo është kafsha me shpejtë qe jeton ne tokë, duke arritur shpejtësi mes 112 dhe 120 km/h që mbulon distancat deri në 460 m, dhe ka aftësinë për të përshpejtuar nga 0 për 103 km/h për tre sekonda, më shpejt se super makinat. [5] Studimet e fundit konfirmojnë statusin gepardit si kafshën më të shpejtë në tokë . Fjala "geopard" rrjedh nga fjala citrakāyaḥ Sanskritisht, do të thotë "trup i larmishëm".

Gjenetikë dhe klasifikimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Emri gjini, Acinonyx, do të thotë "jo-thua-lëvizje" në greqisht, ndërsa emri i llojeve, jubatus, do të thotë "maned" në gjuhën latine, një referencë në mane gjetur në cubs geopard. Nëna me këlysh.

Geopardi ka ndryshueshmëri jashtëzakonisht të ulët gjenetik dhe një akuzë shumë të ulët të spermës, e cila gjithashtu vuan nga lëvizshmëri të ulët dhe të deformuara flagella. grafts Skin mes cheetahs jo të lidhura me ilustrojnë këtë pikë, në se nuk ka asnjë refuzim të lëkurës donatorëve. Ajo është e mendimit se ai shkoi nëpër një periudhë të zgjatur inbreeding pas një ngushtim gjenetik gjatë moshës akull e fundit. Ajo evoluar ndoshta në Afrikë gjatë epoke Miocenit (26.000.000-7.500.000 vjet më parë), përpara se të shtegtojnë drejt Azisë. hulumtim i ri nga një ekip i udhëhequr nga Warren Johnson dhe Stephen O'Brien e Laborator i Genomic Diversiteti (Instituti Kombëtar Kancerit në Frederick, Maryland, Shtetet e Bashkuara) ka vendosur kohët e fundit paraardhës fundit të përbashkët të të gjitha llojeve ekzistuese si jetojnë në Azi 11000000 vjet më parë, e cila mund të çojë në rishikim dhe përpunim e ideve ekzistuese rreth evolucionit geopardit. specie Tani-shuar përfshijnë: Acinonyx pardinensis (epoke Pliocene), shumë më i madh se geopardi moderne dhe e gjeti në Evropë, Indi, dhe Kina, Acinonyx intermedius (mesi i epoka e akullnajave periudhë), gjetur gjatë së njëjtës rreze. Gjini shuar Miracinonyx ishte tejet gatopard-si, por analizat e fundit ADN-së ka treguar se Miracinonyx inexpectatus , Miracinonyx studeri, dhe Miracinonyx trumani (në fillim në fund epoke epoka e akullnajave), gjendet në Amerikën e Veriut dhe e quajti "të Amerikës së Veriut gatopard" nuk janë të vërteta cheetahs , në vend që të afërmit pranë pumë.

Specia[redakto | redakto tekstin burimor]

Edhe pse shumë burime Lista e gjashtë ose më shumë specia e geopardit, statusin taksonomike e shumica e këtyre specia është e pazgjidhur. Acinonyx rex -gatopard mbreti (shih më poshtë), u braktis pasi u zbulua ndryshim ishte vetëm një gjen largues. Nën Acinonyx jubatus guttatus, gatopard i leshtë, mund të ketë qenë një ndryshim për shkak të një gjen largues. Disa nga specia më të njohura përfshijnë:

Përshkrim[redakto | redakto tekstin burimor]

GjoksI geopardit është i thellë dhe beli është i ngushtë. lesh i shkurtër i gatopard është cirk me pika të zeza matur 2–3 cm (0,79-1,2 në) të gjithë, përballojnë atë disa maskoj ndërsa gjuetisë. Nuk ka njollat në underside e saj të bardhë, por bisht ka spote, të cilat bashkohen për të formuar 4-6 unaza errët në fund. Bisht zakonisht përfundon në një tufë të bardhë mbuluar me shkurre. Gatopard ka një kokë të vogël me sy të lartë të vendosur. Zi "lotsjellës shënon" të drejtuar nga cep të syve të saj poshtë anët e hundës për gojën e saj për të mbajtur rrezet e diellit nga sytë e saj dhe të ndihmës në gjueti dhe duke parë distanca të gjata. Edhe pse ai mund të arrijë shpejtësi të lartë, trupi i saj nuk mund të qëndrojë drejtimin distancë të largët. Kjo është një vrapues i shpejtë.

Gatopard rritur peshon 36–65 kg (79 to £ 140). Gjatësia totale e saj trupi është 115–135 cm (45-53 në), ndërsa bishti mund të masë deri në 84 cm (33 në) në gjatësi. Gatopard janë 67–94 cm (26-37 në) në të larta në sup. Meshkujt priren të jenë pak më të mëdha se femrat dhe kanë kokat pak më të mëdha, por nuk ka një ndryshim të madh në madhësi gatopard dhe është e vështirë për të të treguar meshkujve dhe femrave veç e veç nga pamja e vetme. Në krahasim me një madhësi të ngjashme leopard, gatopard është përgjithësisht e shkurtër i trashë, por është më e përbaltur dhe shtatlartë (mesatarja është rreth 90 cm (35 in) i gjatë) dhe kështu që duket më shumë i efektshëm.

Disa cheetahs gjithashtu kanë një model të rrallë mutacion lesh: cheetahs me të madhe, me njolla, njolla të bashkuar janë të njohur si "cheetahs mbret". Ajo ishte menduar një herë të jetë një specia të veçantë, por ajo është thjesht një mutacion të gatopard Afrikës. "Gatopard mbret" ka qenë vetëm parë në një pjesë të vogël të egër e herë, por ai është edukuar në robëri.

A cheetah.

Një gatopard putrat gatopard kanë kthetrat e gjysmë të anulohet (i njohur vetëm në tre llojet e maceve të tjera: Cat Peshkimi, Cat Flat-drejtuar dhe Cat Iriomote) ofron kontroll shtesë në ndjekjet e me shpejtësi të lartë të saj. Struktura ligament të kthetrat gatopard-së është e njëjtë me ato të macet e tjera, por thjesht mungon mill e lëkurës dhe gëzofit të pranishëm në varieteteve të tjera, dhe për këtë arsye kthetrat janë gjithmonë të dukshme, me përjashtim të dewclaw. Dewclaw vetvete është shumë më e shkurtër dhe me drejte se ajo e macet e tjera.

Përshtatje që mundësojnë gatopard për të kandiduar aq shpejt sa ajo nuk përfshijnë vrimat e hundës të mëdha që lejojnë për konsum të oksigjenit rritur, dhe një zemër të zgjeruar dhe të mushkërive që punojnë së bashku për qarkullimin e oksigjenit në mënyrë efikase. Gjatë një ndjekje tipike të frymëmarrjes rritet norma e saj 60-150 frymë në minutë. [8] Ndërsa punuar, përveç që ka tërheqje të mirë për shkak të kthetrat e saj gjysmë të anulohet, gatopard përdor bishtin e tij si një mjet timon-si e drejtimit [ citim i duhur] për të lejuar atë për të bërë rezulton të mprehta, të nevojshme për të marr krahët e kafshëve pre e që shpesh herë e bëjnë kthehet të tilla për të shpëtuar.

Ndryshe nga "" Cats e vërtetë e madhe, gatopard mund kerrmëz si ajo inhales, por nuk mund ulërimë. Në të kundërt, macet e madhe mund të gjëmim, por nuk mund kerrmëz, përveç ndërsa exhaling. Megjithatë, gatopard është ende konsiderohet nga disa të jenë më të vogla e të mëdha macet. Ndërsa shpesh është e gabuar për leopard, gatopard ka karakteristika dalluese, siç janë përmendur gjatë "brez lot-" vija që të drejtuar nga qoshet e syve të tij të goja e vet. Kornizë trupin e gatopard është gjithashtu shumë e ndryshme nga ajo e leopard, kështu që më së shumti në bisht të hollë dhe më të gjatë dhe, ndryshe nga leopard-së, njollat e saj nuk janë të rregulluara në rosettes.

Gatopard është një specie të rrezikuara. Nga të gjitha macet e madhe, ajo është më pak në gjendje për të përshtatur në mjedise të reja. Ajo ka dëshmuar gjithmonë e vështirë të mbaj në robëri, edhe pse kohët e fundit një zoos disa kanë arritur të ketë sukses në këtë. Pasi gjuajtur gjerësisht për gëzofin, gatopard tani vuan më shumë nga humbja e habitateve si dhe pre.

Gatopard konsiderohej dikur të jenë veçanërisht të primitiv në mesin e macet dhe të ketë evoluar përafërsisht 18 milion vjet më parë. hulumtime të reja, megjithatë, tregon se paraardhësi i fundit përbashkët e të gjitha 40 llojeve ekzistuese të felines jetuar më shumë se sa që kohët e fundit, rreth 11 milion vjet më parë. Hulumtimi tregon se njëjtë gatopard, ndërkohë që rrjedhin shumë morfologjikisht, nuk është e veçanërisht racë të lashtë, që ka ndarë nga të afërmit e tij më të afërt të jetesës (concolor Puma, pumë, dhe Puma yaguarondi, jaguarundi) rreth pesë milion vjet më parë. [10] [11] Këto felids nuk kanë ndryshuar dukshëm që nga ata të parë u duk në të dhënat fosile.

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ Wozencraft, W. C. (16 November 2005). Wilson, D. E., and Reeder, D. M. (eds), ed. Mammal Species of the World (3rd edition ed.). Johns Hopkins University Press. pp. 532–533. ISBN 0-801-88221-4.  Check date values in: |date= (help)