HIM

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
HIM
Background information
OrigjinaHelsinki, Finland
ZhanretLove Metal
Vitet aktik1991-1993, 1995-2017
LabeliBMG Entertainment
Sire Records
Antar/ëtVille Valo
Mikko Viljami "Linde" Lindström
Mikko Heinrik Julius Paananen (Migé Amour)
Mikka Kirstian Karppinen (Gas Lipstick)
Emerson Burton
Anëtarët e kaluarAntto Melasniemi
Jussi-Mikko Salminen
Juhana Tuomas Rantala
Websitewww.heartagram.com

HIM është një bandë rroku finlandeze nga Helsinki, formuar në vitin 1991 nga vokalisti Ville Valo, kitaristi Mikko Lindström, dhe basisti Mikko Paananen. Grupi është i përbërë nga Valo, Linde, Migé, Janne "Emerson Burton" Puurtinen ne organo dhe Mikka Kirstian Karppinen ne bateri. HIM ka publikuar shtatë albume te plotë deri tani, i fundit, Screamworks : Love in Theory and Practice, është publikuar më 8 shkurt 2010. Më 5 shtator 2006, albumi i pestë i HIM, Dark Light është certifikuar i arte nga RIAA, duke e bërë HIM grupin e parë finlandez me një album të artë në Shtetet e Bashkuara. Pesë nga albumet e HIM janë te certifikuar platin ne Finlandë ndërsa Razorblade Romance është certifikuar platin 2 herë ne Finlande dhe një herë ne Gjermani.

Ne fillimet e tyre (1991-1997)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi kombinon fjalë mbi temën e dashurisë dhe vdekjes, duke përdorur tinguj heavy me kitarë stili metal, nga vjen dhe stili Love Metal. Emri i grupit fillimisht ishte His Infernal Majesty, por ky emër u gjykua nga publiku finlandez shumë i vështirë për tu shqiptuar. Përveç kesaj "His Infernal Majesty" i dha njerëzve idenë se anëtarët e grupit ishin satanist. Atëherë grupi u quajt thjesht HIM. Ne 1992 Witches and Other Night Fears ishte ishte regjistrimi i parë i grupit. Kopjen e vetme e ruan lideri i bandës Ville Valo.

666 Ways to Love (1991–1997)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

666 Ways to Love u publikua në 1996 në Finlandë, dhe vetëm 1.000 kopje të këtij albumi u shitën. Kjo e bën atë shumë të rrallë për koleksionistet dhe fansat e HIM, dhe me një vlerë mjaft te madhe. Kohët e fundit në eBay, EP kishte një vlerë prej rreth $ 600. Gruaja e mbuluar thuhet të jetë nëna e Valos, e cila (sipas një intervistë me Valo) punon në një dyqan këpucësh për momentin. Është prodhuar nga Hiili Hiilesmaa, dhe u regjistrua në Finnvox Studios, MD dhe Peacemakers, Helsinki. Grupi u bë mjaft i njohur edhe jashtë Finlandës me rimarrjen e këngës "Wicked Game" të Chris Isaak.

Greatest Lovesongs Vol. 666 (1997-1999)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi publikoi albumin e parë të plotë , Greatest Love Songs Vol. 666 : Prologue, më 20 nëntor 1997. Ajo përmban këngën e Chris Isaak "Wicked Game" dhe "(Don't Fear) The Reaper" të Blue Öyster Cult. Katër singel u publikuan nga albumi i cili u prodhua nga Hiili Hiilesmaa. Ashtu si EP, 666 Ways to Love : Prologue, albumi u regjistrua në Finnvox, MD dhe Peacemakers në Helsinki, Finlandë. Vokalistet e ftuar ishinu Sanna-qershor Hyde, dhe Asta Hannula në "(Don't Fear) The Reaper" dhe "For you", përkatësisht. Një version i plote u publikua në Finlandë, me këngën "For You" qe u radhit ne kryelistë. Një edicion special u publikua në Gjermani me këngën bonus "Stigmata Diaboli", marrë nga 666 Ways to Love : Prologue. Në përputhje me temën e 666, gjatësia album është 66:06 dhe përmban një total prej 66 këngë (56 prej të cilave janë bosh). Kënga e fundit qe zgjat 6 minuta është "The Heartless" nga 666 Ways to Love : Prologue. Kënga është quajtur "HIM 666" ose si alternative "666" ose "Dark Circle". Ky album është albumi i vetëm i HIM deri tani qe ka pasur të fshehura këngët bonus. Edhe pse në disa raste kane pasur si referencë djallin, Valo ka deklaruar se albumi nuk kishte lidhje me këto gjëra.

Razorblade Romance (1999–2001)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi fituan popullaritet në Evropë, veçanërisht në atdheun e tyre, HIM publikuan albumin e tyre të dytë në 1999, me titullin Razorblade Romance. Popullariteti i grupit filloi të rritet, kënga e "Join Me in Death" nga albumi arriti #1 në listat muzikore gjermane, duke shitur mbi 500.000 singel vetëm në dy muaj. "Join Me in Death" është përdorur si kolonë zanore e versionit Europian të filmit "The 13th Floor", duke e bërë atë më të popullarizuar në mbarë botën.

Pas këtij suksesi ne Gjermani ata publikuan dy singel Gjerman nga ky album ; "Right Here in My Arms" dhe "Gone With Sin", të cilat arritën #20 dhe #19 në lista. Gjatë kësaj kohe ata filluan te bëhen të famshëm edhe në shtetet e tjera të Evropës. Albumi arriti #1 në Gjermani si dhe në Finlandë i cili është vendi i tyre amtar.

Në vitin 2002, Razorblade Romance u ripublikua për te hyrë në treg në Shtetet e Bashkuara. HIM nuk u lejuan të përdornin emrin e tyre për shitje për shkak të grupit amerikan, HIM, qe kishin të drejtat për këtë emër. Prandaj, ata ndryshuan emrin në Shtetet e Bashkuara dhe u quajtën HER. Përfundimisht, blenë të drejta e plota të emrit HIM, dhe kopjet e albumit filluan të prodhoheshin me emrin e tyre të dëshiruar. Vetëm 1.000 kopje të albumit ekzistojnë me emrin grupi HER, që e bën atë të rrallë per koleksionin e fansave.

Titulli origjinal i punuar për Razorblade Romance ishte në fakt Gotham Roll dhe një këngë u zbulua ne internet (në mes të vitit 2004), titulluar "Too Happy To Be Alive". Një daulle është përdorur për këtë sezon të veçantë për shkak se Pätkä la grupin.

Deep Shadows and Brilliant Highlights (2001–2003)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë vitit 2001, para publikimit të tretë të grupit, anëtarët e HIM formuan një grup të ri, Daniel Lioneye. Kjo ishte menduar si një projekt solo i kitaristit Linde, i cili mori dhe emrin në skenë Daniel Lioneye. Stili i muzikës së luajtur në album është një bluesy-hard rock, me tema të tilla si seksi, alkooli dhe rock 'n' roll, të cilat janë shumë të ndryshme nga këngët romantike të HIM.

Migé Amour luante bas, Ville Valo ishte në bateri, me Hiili në organo, dhe Ike mbi efektet e zërit. Ata publikuan një album, The King of Rock'n Roll, në shtator 2001, dhe performuan së bashku vetëm për katër shfaqje. Edhe pse nuk ishte një sukses komercial, ai ka një kult në vijim.

Pas projektit të Daniel Lioneye, HIM publikuan Deep Shadows and Brilliant Highlights në gusht të vitit 2001. Ky ishte albumi i parë i grupit me Burton Emerson në organo. Edhe njëherë albumi u rendit #1 në Finlandë. Ajo gjithashtu arriti #2 në Gjermani. Tre singël u publikuan nga ajo : "Pretending" (qe arriti #10 në Gjermani), "In Joy and Sorrow" dhe një singël i dyfishtë "Heartache Every Moment" dhe "Close to the Flame". Ashtu si me Razorblade Romance, ka pasur probleme me emërtimin e albumit. Ishte menduar që do të quhet "Ozzymandias Dargunum" dhe ajo do të përmbante 14 këngë. Në nëntor 2001 shitjet totale ishin rreth 400.000.

Love Metal (2003–2005)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 14 prill 2003, HIM publikuan Love Metal. Ky ishte albumi i parë që nuk ka foto të këngëtarit/kompozitorit Ville Valo mbi album. Ai paraqiti një heartagram ari, logoja e njohur e grupit. "The Funeral of Hearts" ishte kenga e pare dhe u radhit në vëndet e para në listat e Britanisë së Madhe, në #14, ajo gjithashtu u rendit #3 në Gjermani. Kjo u pasua nga "Buried Alive By Love" dhe "The Sacrament" ("The Sacrament" është përdorur kohët e fundit si kolonë zanore për filmin e animuar Highlander : Search for Vengeance).

Grupi u bë shumë i njohur në SHBA dhe jashtë vendit kur skateboarderisti profesional Bam Margera filloi të përdorë logon e grupit heartagram dhe i promovoi gjerësisht në MTV ne programin e tij Viva La Bam. Margera drejtoi videon e tyre "Buried Alive By Love", e cila paraqiste një pamje te ofruar nga Natural Born Killers, me aktoren Juliette Lewis. Love metal është realizuar në tërësinë e saj më 8 mars 2003 në Grosse Freiheit club, në Hamburg vetëm një muaj para publikimit të albumit më 14 prill. Kënga e vetme qe nuk u luajt ishte Requiem Love sepse nuk ishte përfshirë në versionet origjinale të albumit. Biletat ishin në dispozicion për shitje në faqen zyrtare të bandës dhe ata u shitën brenda ca ditësh. Ishte Ville i cili kishte idenë fillestare për të bërë këtë dhuratë për fansat. Shfaqja e tyre u përfshi në njoftime jozyrtare, video nën emrin "Buried alive" ose "Love metal live".

Dark Light (2005–2007)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 26 shtator 2005, HIM publikuan albumin Dark Light. Ai u radhit #20 ne Billboard Top 200. Dy singel janë realizuar dhe dy klipe: Wings Of A Butterfly dhe Killing Loneliness. Gjatë verës 2005, ata performuan ne skenën kryesore të Download Festival në prani të Black Sabbath dhe Velvet Revolver. Menaxheri i grupit, Seppo Vesterinen, është gjithashtu menaxheri i grupit The Rasmus dhe ka punuar me Hanoi Rocks, i cili është një grup rroku i viteve 1980 që qënë për një kohë te gjatë grupi finlandez më i njohur në nivelin internacional.

HIM është i njohur gjithashtu në mbarë botën nga simboli i tyre, heartagrami, i cili është i përbërë nga një zemër dhe një pentagram, dhe simbolizon kontrastin mes jetës dhe vdekjes ose dashurisë dhe urrejtjes. HIM dhe heartagrami i tij shfaqen shumë herë ne shown Viva La Bam dhe video CKY të Bam Margera, ku muzika është shpesh e marrë nga këngët e HIM. Ky album, është albumi i parë, i cili njohu një sukses të vërtetë ne Shtetet e Bashkuara. Në 2006/2007, HIM realizuan kompilimin e tyre të dytë dhe të tretë të titulluar Uneasy Listening Vol. 1 dhe Uneasy Listening Vol. 2, për të mbyllur kontratën me kompaninë Sony BMG.

Venus Doom (2007–2009)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik te 2007, Ville Valo njoftoi publikimin e një albumi të ri në sitin e tij zyrtarë. Disa ditë më vonë ai nxori nje lidhje në sitin e tij për 72 orë, ky artikull u fshi pas 72 orëve. Kjo lidhje drejtonte çdo njeri që klikonte tek një faqe ku çdo këngë e albumit zhbllokohej çdo dy javë. Gjatë kësaj kohe, Ville Valo publikoi një foto të një tatuazhi të ri, i cili ishte emri i albumit por i koduar. Pas pak kohe disa fansa publikuan se tatuazhi fshihte titullin Venus Doom.

Në shtator 2007, doli albumi Venus Doom, pas një kure dezintoksifikimi të këngëtarit. Ky album ndryshon nga të tjerët, duke qënë më i zymtë. Kjo tregon gjëndjen shpirtërore të kompozitorit Ville Valo. Kënga Passion's Killing Floor është kolonë zanore e filmit Transformers. Dy singël u realizuan për këtë album: The Kiss of Dawn dhe Bleed Well. Për të dy këngët u realizuan videoklipe. Digital Versatile Doom është CD/DVD e parë live e HIM. Ky live është regjistruar në The Orpheum Theater në Los Angeles. Kjo DVD përmban një dokumentarë mbi kulisat e koncertit, një intervistë me Ville Valo dhe një dokumentarë mbi konkursin e fansit më të madh të HIM që ka lejuar a disa persona të takonin grupin.

Screamworks: Love in Theory and Practice (2009–2011)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 9 qershor 2009, Ville Valo njoftoi në radion Euro-Rock përgatitjen e albumit SCREAMWORKS : Love In Theory And Practice që do të dilte sipas Warner më 8 shkurt 2010. Albumi është prodhuar nga Matt Squire në Los Angeles. Më 17 nëntor grupi publikoi listën e këngëve te albumit. Singëli i parë i albumit është Heartkiller, i publikuar më 8 dhjetorë 2009. Grupi këndoi live disa prej këngëve të reja përpara se albumi te dilte: Heartkiller, Scared To Death, dhe Love, The Hardest Way. Më 8 shkurt, doli SCREAMWORKS: Love In Theory And Practice. HIM është gjatë kësaj kohe në turne me grupin Dommin. Singëli i dytë i albumit është Scared to Death. Më 1 nëntor 2010, Ville Valo njoftoi në sitin e tij zyrtarë, www.heartagram.com, që një album remix i Screamworks është duke u përgatitur dhe do të jetë në shitje në të njëjtin sit më 11 nëntor. Data zyrtare e publikimit të albumit remix, SWRMXS, do të jetë 7 dhjetori dhe do të jetë i disponueshëm nën platformat e shkarkimit të ligjshëm (Itunes, Spotify...). Më 7 dhjetorë, HIM publikuan SWRMXS. Më 28 mars 2011, Ville Valo dhe Warner/Sire Records, mbyllën kontratën.

Tears On Tape (2011-Present)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Heartagram[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Heartagrami është simboli i grupit HIM. Ai është i përbërë nga një zemër dhe një pentagram dhe përfaqëson dashurinë dhe vdekjen. Heartagrami korrespondon me stilin e muzikës së grupit, të quajtur love metal.

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompilime

Videografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Into the Night (2013)
 • All Lips Go Blue (2013)
 • Tears on Tape (2013)
 • Strange World (2012)
 • Shatter Me With Hope (2010)
 • Ode To Solitude (2010)
 • Scared To Death (2010)
 • Heartkiller (2010)
 • Bleed Well (2007)
 • The Kiss Of dawn (2007)
 • Killing Loneliness (2006)
 • Killing Loneliness (2005)
 • The Wings Of A Butterfly (2005)
 • And Love Said No (2004)
 • Solitary Man (2004)
 • The Sacrament (2003)
 • The Funeral Of hearts (2003)
 • Buried alive By Love (2002)
 • Close To The Flame (2001)
 • Heartache Every Moment (2001)
 • In Joy And Sorrow (2001)
 • Pretanding (2001)
 • Wicked Game (Clean Version, 2000)
 • Join Me In Death (2000)
 • Gone With the Sin (2000)
 • Poison girl (2000)
 • Right Here In My Arms (2000)
 • Join Me In Death (Laser Version, 1999)
 • When Love And Death embrace (1999)
 • Wicked Game (1998)
 • Wicked Game (1996)

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]