Jump to content

Henry Cavill

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Henry Cavill
Cavill më 2019
U lind në
Henry William Dalgliesh Cavill

(1983-05-05) 5 maj 1983 (41 vjeç)
KombësiaBritanik
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti2001–present
Nënshkrimi

Henry William Dalgliesh Cavill ( /ˈkævəl/ KAV-əl; lindi më 5 maj 1983) është një aktor britanik. Ai është i njohur për portretizimin e tij të Charles BrandonThe Tudors (2007–2010), SupermanDC Extended Universe (2013–2023), Geralt of Rivia në serinë fantazi të Netflix The Witcher (2019–2023), dhe Sherlock Holmes në filmin Netflix Enola Holmes (2020) dhe vazhdimin e tij më 2022.

Cavill e filloi karrierën e tij me role në përshtatjet filmike The Count of Monte Cristo (2002) dhe I Capture the Castle (2003). Ai luajti role dytësore në disa seri televizive, duke përfshirë The Inspector Lynley Mysteries (2002) dhe Midsomer Murders (2003), dhe më vonë u shfaq në filma të tjerë, si Tristan & Isolde (2006), Stardust (2007), dhe Immortals (2011). Pas zbulimit të tij ndërkombëtar si Superman,[1] ai luajti në filmat spiun The Man from U.N.C.L.E. (2015), Mission: Impossible – Fallout (2018), Argylle (2024) dhe The Ministry of Ungentlemanly Warfare (2024).

Cavill lindi më 5 maj 1983, i katërti nga pesë djemtë në një familje katolike romakeSaint Helier, Jersey, në Ishujt e Kanalit.[2] Nëna e tij e lindur në Jersey, Marianne Dalgliesh, është me prejardhje skoceze, angleze dhe irlandeze dhe ka punuar si sekretare në një bankë.[3] Babai i tij, Colin Cavill, ka lindur në Chester, Angli dhe është një ish-aksioner burse.[3][4] Ai u arsimua në St Michael's Preparatory SchoolSaint Saviour, Jersey, përpara se të ndiqte Stowe SchoolStowe, Buckinghamshire.[5]

Në Stowe, Cavill ishte aktiv si në sport ashtu edhe në dramë. Ai portretizoi një anëtar të T-Birds në një prodhim shkollor të vitit 1999 të Grease dhe mori rolin kryesor në një shfaqje të Dogg's Hamlet, e cila u bë nga shtëpia e tij Grafton si paraqitje e tyre për një festival të dramës brenda shkollës.[6] Ai luajti hokej në fushë për XI 1 dhe rugby për XV 3.

Në vitin 2000, ndërsa luante rugby, 16-vjeçari Cavill u takua me aktorin Russell Crowe, i cili po xhironte në vendin e Stowe për filmin Proof of Life.[7] Aktori ndau disa këshilla aktrimi dhe më vonë i dërgoi një paketë Cavill. Dy aktorët më vonë punuan së bashku në Man of Steel.[8][9]

Cavill filloi karrierën e tij në film me një rol në Laguna (2001) dhe përshtatjen e Kevin ReynoldsThe Count of Monte Cristo (2002). Ai vazhdoi me paraqitjet në The Inspector Lynley Mysteries (2002), filmin televiziv Goodbye, Mr. Chips (2002), dhe serinë televizive Midsomer Murders (2003). Në vitin 2003, ai pati një rol dytësor në I Capture the Castle, ndjekur nga Hellraiser: Hellworld (2005), Red Riding Hood (2006) dhe Tristan & Isolde (2006). Ai pati një rol të vogël në përshtatjen e Matthew VaughnStardust (2007).[10]

Cavill merr pjesë në premierën e Whatever WorksFestivalin e Filmit Tribeca 2009

Nga viti 2007 deri në 2010, Cavill pati një rol kryesor në serinë televizive të The Tudors, si Charles Brandon, Duka i 1-rë i Suffolk. Seriali u prit mirë nga ana komerciale dhe vazhdoi të nominohej për Golden Globe në 2007 dhe fitoi një Emmy në 2008. Entertainment Weekly e quajti atë "Duka më i guximshëm" dhe vlerësoi punën e tij në The Tudors për shfaqjen e "bukurisë, thellësisë dhe një trupi vrasës".[11]

Cavill ishte vendosur të luante Superman në filmin e McG të vitit 2004, Superman: Flyby. McG u tërhoq nga projekti dhe drejtimi u mor nga regjisori Bryan Singer, i cili ricaktoi Brandon Routh si kryesues në Superman Returns.[12][13] Cavill ishte gjithashtu shkaku i një përpjekjeje me shkrim nga fansat për ta parë atë si Cedric DiggoryHarry Potter dhe Kupa e Zjarrit (2005).[14] Roli përfundimisht i shkoi Robert Pattinson. Stephenie Meyer, autorja e serisë Twilight, ishte e hapur në favor të Cavill që luante personazhin e Edward Cullen në filmin Twilight film,[15] duke e quajtur atë "Eduardin e përsosur" të saj.[16] Megjithatë, në kohën kur filloi prodhimi i filmit, Cavill ishte shumë i vjetër për të luajtur personazhin,[16][17] dhe përsëri roli shkoi te Pattinson. Pavarësisht raporteve se ai ishte një pretendent për BatmanBatman Begins, Cavill konfirmoi se ai kurrë nuk kishte audicionuar për rolin, as nuk iu ofrua.[12][18]

Në vitin 2005, Cavill ishte një zgjedhje përfundimtare për rolin e James Bond në Casino Royale.Casino Royale.[18] Producentët dhe regjisori Martin Campbell ishin të ndarë mes tij dhe Daniel Craig; thuhet se Campbell mbështeti Cavill-in, por prodhuesit preferuan një Bond më të vjetër, dhe Craig përfundimisht e mori rolin.[12][19]

Ndërsa shfaqej në The Tudors, Cavill luajti në filmin horror të regjisorit Joel Schumacher, Blood Creek (2008), dhe pati një rol dytësor në filmin komedik të Woody Allen Whatever Works (2009).[20] Ai vazhdoi të luajë rolin kryesor të Tezeut në filmin mitologjik të Tarsem Singh, Immortals, lëshuar më 11 nëntor 2011,[21] dhe luajti, së bashku me Bruce Willis, në The Cold Light of Day lëshuar më 2012.[22]

Më 30 janar 2011, u njoftua se Cavill kishte marrë rolin e Superman në filmin e regjisorit Zack Snyder Man of Steel.[23] Snyder e quajti Cavill "zgjedhja e përsosur për të veshur pelerinën dhe mburojën S."[24][25] Kur u zgjodh për rolin, Cavill komentoi: "Në panteonin e superheronjve, Supermeni është personazhi më i njohur dhe më i nderuar i të gjitha kohërave, dhe unë jam i nderuar që jam pjesë e kthimit të tij në ekranin e madh."[26] Cavill ripërsëriti rolin e Superman në Batman v Superman: Dawn of Justice, një vazhdim i vitit 2016 i cili shfaqi një rossover me Batman[27] dhe Wonder Woman.[28][29] Ai mori pjesë në San Diego Comic-Con i maskuar për të befasuar kastin e Suicide Squad.[30]

Cavill u kthye si Superman në versionin teatror të 2017 të Justice League, i cili ishte ripunuar nga regjisori Joss Whedon pasi Snyder u largua nga projekti për shkak të një tragjedie familjare.[31] Ai u shfaq përsëri në Zack Snyder's Justice League, e cila u shfaq premierë në HBO Max në mars 2021 pas një fushate intensive të fansave për të parë prerjen e Snyder.[32] Menaxherja e tij Dany Garcia tha në 2016 se ai ishte duke punuar në një film të ri të pavarur të Superman.[33] Regjisorët Matthew Vaughn[34] dhe Christopher McQuarrie[35] thuhet se ishin të interesuar. Menjëherë pas publikimit të Justice League, Cavill zbuloi se ishte nën kontratë për të luajtur Superman në një film tjetër.[36]

Key
Tregon filma që nuk janë publikuar ende Tregon filma që nuk janë publikuar ende
Viti Titulli Roli Shënime Ref.
2001 Laguna Thomas Aprea
2002 The Count of Monte Cristo Albert Mondego
2003 I Capture the Castle Stephen Colley
2005 Hellraiser: Hellworld Mike
2006 Tristan & Isolde Melot
Red Riding Hood The Hunter
2007 Stardust Humphrey
2009 Whatever Works Randy Lee James
Blood Creek Evan Marshall
2011 Immortals Theseus
2012 The Cold Light of Day Will Shaw
2013 Man of Steel Kal-El / Clark Kent / Superman
2015 The Man from U.N.C.L.E. Napoleon Solo
2016 Batman v Superman: Dawn of Justice Kal-El / Clark Kent / Superman
2017 Sand Castle Capt. Syverson
Justice League Kal-El / Clark Kent / Superman
2018 Mission: Impossible – Fallout August Walker
Night Hunter Marshall
2020 Enola Holmes Sherlock Holmes
2021 Zack Snyder's Justice League Kal-El / Clark Kent / Superman
2022 Black Adam Cameo i pakredituar; skenë post-credits [37]
Enola Holmes 2 Sherlock Holmes [38]
2023 The Flash Kal-El / Clark Kent / Superman Cameo i pakredituar [39]
2024 Argylle Agent Aubrey Argylle [40]
The Ministry of Ungentlemanly Warfare Gus March-Phillipps [41]
2025 In the Grey Nuk është publikuar akoma TBA Post-production [42]
Viti Titulli Roli Shënime Ref.
2002 The Inspector Lynley Mysteries Chas Quilter Epizodi: "Well Schooled in Murder"
Goodbye, Mr. Chips Soldier Colley Film televiziv
2003 Midsomer Murders Simon Mayfield Episode: "The Green Man" [43][44]
2007–2010 The Tudors Charles Brandon Main role
2019–2023 The Witcher Geralt of Rivia [45]
Viti Titulli Roli Zëri Ref.
TBA Squadron 42 Nuk është publikuar akoma Ryan Enright
 1. ^ Hada, Isha (29 maj 2023). "From Lee Min Ho to Cha Eun Woo: Top 15 Handsome Korean Actors". Pinkvilla (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 qershor 2023. Marrë më 20 korrik 2023.
 2. ^ "Henry Cavill, Part 1 – The Tonight Show with Jay Leno" (në anglisht). 7 qershor 2013. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2013. Marrë më 7 dhjetor 2013 – nëpërmjet YouTube.
 3. ^ a b "Henry Cavill". IMDb (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2021. Marrë më 20 mars 2021.
 4. ^ Gidlow, Richard (17 prill 2013). "Ten Things About... Henry Cavill". Digital Spy (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2013. Marrë më 19 gusht 2013.
 5. ^ "Henry Cavill Biography". BuddyTV (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2013. Marrë më 19 gusht 2013.
 6. ^ "Drama" (PDF). The Stoic (në anglisht) (199): 44–45. shtator 2000. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 1 shkurt 2023. Marrë më 1 shkurt 2023.
 7. ^ "Who Was Henry Cavill Before Becoming 'Superman'?". TheThings (në anglishte amerikane). 29 prill 2022. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2023. Marrë më 29 prill 2022.
 8. ^ Curry, Neil; Hussain, Leila (19 qershor 2013). "Superman's reunion with his real-life hero". CNN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2022. Marrë më 22 shtator 2020.
 9. ^ "When RUSSELL CROWE met "Fat" HENRY CAVILL: The Graham Norton Show June 20 BBC AMERICA" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 dhjetor 2021 – nëpërmjet www.youtube.com.
 10. ^ Paxton, Rachel (12 gusht 2015). "5 Roles You Didn't Know Were Played By Henry Cavill". Screen Rant (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2015. Marrë më 13 gusht 2015.
 11. ^ Svetkey, Benjamin (26 qershor 2009). "Must List 2009: TV". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2009. Marrë më 18 shkurt 2011.
 12. ^ a b c Jensen, Jeff (18 shkurt 2011). "Superman Soars Again". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2016. Marrë më 19 shkurt 2011.
 13. ^ Wigler, Josh (6 maj 2009). "Tudors' Star Henry Cavill Was So Close To Playing Superman, He Even Wore The Cape!". MTV (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2011. Marrë më 19 shkurt 2011.
 14. ^ "Henry Cavill for Cedric Diggory". IntenseVibe (në anglisht). 22 shkurt 2008. Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2011. Marrë më 19 shkurt 2011.
 15. ^ Morris, William (26 tetor 2005). "Interview: Twilight author Stephenie Meyer". A Motley Vision (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2012. Marrë më 19 shkurt 2011.
 16. ^ a b Meyer, Stephenie (7 korrik 2007). "Twilight Movie Updates from 2007". Official Website of Stephenie Meyer (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 tetor 2009. Marrë më 19 shkurt 2011.
 17. ^ "Henry Cavill Talks Twilight" (në anglisht). 2 nëntor 2009. Arkivuar nga origjinali më 10 shkurt 2017. Marrë më 19 shkurt 2011 – nëpërmjet YouTube.
 18. ^ a b "Henry Cavill Interview" (në anglisht). 21 qershor 2009. Arkivuar nga origjinali më 12 prill 2016. Marrë më 19 shkurt 2011 – nëpërmjet YouTube.
 19. ^ "David Arnold discusses screentesting the new James Bond, and Daniel Craig's competition". MI6 (në anglisht). 22 mars 2007. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2015. Marrë më 19 shkurt 2011.
 20. ^ Freydkin, Donna (26 qershor 2009). "'Whatever' makes Henry Cavill tick". USA Today (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 4 shtator 2015.
 21. ^ Billington, Alex (17 maj 2010). "First Look: Tarsem Singh's 'Immortals' Epic with Henry Cavill". FirstShowing.net (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2011. Marrë më 19 shkurt 2011.
 22. ^ Holden, Stephen (7 shtator 2012). "For Spy's Family, a Bad Trip". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 gusht 2014. Marrë më 23 qershor 2013.
 23. ^ "Henry Cavill to Play Superman". SuperHeroHype.com (në anglisht). 30 janar 2011. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2011. Marrë më 30 janar 2011.
 24. ^ Venutolo, Anthony (30 janar 2011). "Henry Cavill cast as Superman in Zack Snyder's reboot". NJ (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2020. Marrë më 19 shkurt 2011.
 25. ^ Ditzian, Eric (1 shkurt 2011). "'Superman' Star Henry Cavill Will Be 'Amazing', Christopher Nolan Says". MTV (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2011. Marrë më 19 shkurt 2011.
 26. ^ Bettinger, Brendan (30 janar 2011). "Henry Cavill is SUPERMAN!". Collider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 gusht 2015. Marrë më 25 korrik 2013.
 27. ^ "Batman vs Superman: first pictures from the film". The Daily Telegraph (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2015. Marrë më 23 tetor 2015.
 28. ^ Kroll, Justin (4 dhjetor 2013). "Gal Gadot to Play Wonder Woman in 'Batman vs. Superman'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2013. Marrë më 4 dhjetor 2013.
 29. ^ "Warner Bros. Pictures Pushes Batman vs. Superman Back to 2016". ComingSoon.net (në anglisht). 17 janar 2014. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2014. Marrë më 20 janar 2014.
 30. ^ Schwerdtfeger, Conner (25 korrik 2016). "Watch Henry Cavill Prank The Suicide Squad Cast At Comic-Con". Cinemablend (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2016. Marrë më 25 korrik 2016.
 31. ^ "'Justice League': The Shocking, Exhilarating, Heartbreaking True Story of #TheSnyderCut". Vanity Fair (në anglishte amerikane). 22 shkurt 2021. Marrë më 19 shtator 2021.
 32. ^ "Justice League: Superman's Black Suit Change Explained By Costume Designer". ScreenRant (në anglishte amerikane). 23 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 6 prill 2021. Marrë më 19 shtator 2021.
 33. ^ Ahmed, Tufayel (15 shtator 2016). "Dwayne Johnson's Rock: Meet Dany Garcia, The Woman Behind Hollywood's Highest Earner". Newsweek (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2018. Marrë më 24 shtator 2016.
 34. ^ "Man of Steel 2: Matthew Vaughn Eyed to Direct Sequel". Collider (në anglishte amerikane). 13 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2020. Marrë më 19 shtator 2021.
 35. ^ "Looks Like Christopher McQuarrie Pitched Both Superman And Green Lantern Movies To DC". CINEMABLEND (në anglisht). 5 korrik 2019. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2019. Marrë më 19 shtator 2021.
 36. ^ Zemler, Emily (19 nëntor 2017). "Henry Cavill on the secrets of Superman's return in 'Justice League'". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2017. Marrë më 20 nëntor 2017.
 37. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Variety Black Adam
 38. ^ "Cavill confirmed in Instagram post he has wrapped filming on Enola Holms 2". www.screenrant.com (në anglisht). 28 nëntor 2021. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2021. Marrë më 9 dhjetor 2021.
 39. ^ "The Flash Cameos: All the Batmen and Supermen, Plus That Post-Credits Scene Explained". variety.com (në anglisht). Marrë më 16 qershor 2023.
 40. ^ "Confirmed Wrap on Filming for Argylle" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 dhjetor 2021.
 41. ^ Wiseman, Andreas (28 tetor 2022). "Henry Cavill & Eiza González To Lead Guy Ritchie WWII Action Spy Pic The Ministry Of Ungentlemanly Warfare For Jerry Bruckheimer & Black Bear International — AFM Hot Pic". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 shkurt 2023. Marrë më 28 tetor 2022.
 42. ^ Wiseman, Andreas (27 tetor 2023). "Guy Ritchie's Action Movie With Jake Gyllenhaal, Henry Cavill & Eiza González Sells Around The World For Black Bear, Film Wraps In Spain". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2023. Marrë më 28 tetor 2023.
 43. ^ "The Green Man – Guest Cast | TVmaze". www.tvmaze.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2023. Marrë më 29 prill 2022.
 44. ^ "Midsomer Murders: The Green Man (TV) (2003)" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2022. Marrë më 29 prill 2022.
 45. ^ Whalen, Andrew (3 qershor 2019). "'The Witcher' Netflix series release date may be in December". Newsweek (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2019. Marrë më 7 qershor 2019.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]