Jump to content

Himni i Republikës së Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Flamuri i Kosovës

Himni i Republikës së Kosovës [1] është himni i Republikës së Kosovës. Është kompozuar nga Mendi Mengjiqi. Ashtu si me himnet kombëtare të Bosnjës dhe Hercegovinës, San Marinos dhe Spanjës, [2] nuk ka tekste zyrtare, por tekstet de facto janë në përdorim. Ai u miratua më 11 qershor 2008. [3] Ai u zgjodh sepse nuk përmbante referenca për ndonjë grup specifik etnik. [4] Ajo u zgjodh nga Kuvendi i Kosovës, me 72 deputetë që votuan pro, 15 votuan kundër dhe pesë abstenuan. [5]

Më 12 mars 2008 Kuvendi i Republikës së Kosovës shpalli një konkurs të hapur për zgjedhjen e himnit kombëtar të vendit në gazetat e Prishtinës [6] dhe në faqen zyrtare të Kuvendit. Rregullat përfshijnë:

 • "Përbërja duhet të jetë e dallueshme: - duhet të jetë unike dhe origjinale"
 • "Gjatësia e përbërjes nuk duhet të zgjasë më pak se 30 sekonda ose më shumë se 60 sekonda." [7]
 • "Tekstet mund të përfshihen edhe në aplikacion, në cilëndo gjuhë zyrtare të Republikës së Kosovës" [7] megjithatë, miratimi përfundimtar besohet se nuk do t'i përfshijë ato. [8] Zgjedhja e tekstit për himnin do të ishte një detyrë e vështirë sepse shumica e popullsisë në Kosovë janë shqiptarë, serbët janë grupi i dytë etnik më i madh. Qeveria ka theksuar se asnjë grup etnik nuk duhet të diskriminohet, duke e shpallur shtetin "republikë demokratike, laike dhe multietnike" [9] duke e vështirësuar kështu gjetjen e teksteve që nuk favorizojnë një grup etnik ndaj një tjetri. Probleme të ngjashme janë hasur edhe gjatë zgjedhjes së flamurit . [10] Për më tepër, rregullat gjithashtu theksojnë se propozimi “Nuk duhet të paraqesë apo të jetë i ngjashëm me himnin apo këngën popullore të ndonjë vendi, apo himnin e ndonjë partie politike, lëvizjeje apo institucioni të Republikës së Kosovës, apo të implikojë ndonjë besnikëri ndaj ndonjë komuniteti etnik. të Republikës së Kosovës”. [7]
 • Propozimet duhet të dorëzohen deri më 31 mars 2008. [7]
 • Kompozitori i pjesës së miratuar do të shpërblehet me 10,000 € dhe dy propozime të tjera të kualifikuara do të marrin 7,000 dhe 5,000 €. [7]
Shqip (gegërisht) [11] [12] Transkriptimi i IPA-s në shqip [a] Serbisht Perkthim anglisht
Cirilik Latinisht

O mëmëdhe i dashur, vend i trimnisë
Çerdhe e dashurisë
N`ty shqipet fluturojnë dhe yjet ndriçojnë
Vend i të parëve tonë

Ti qofsh bekue për jetë e mot
O nënë e jonë
Ne të dalim Zot

O mëmëdhe i dashur, vend i trimnisë
Çerdhe e dashurisë

[ɔ mə.mə.ðɛ i da.ʃuɾ vɛnd i tɾim.nis(ə)]
[t͡ʃɛɾ.ðɛ‿ɛ da.ʃu.ɾis(ə)]
[nty ʃci.pɛt flu.tu.ɾɔjn ðɛ y.jɛt ndɾi.t͡ʃɔjn(ə)]
[vɛnd i‿t paɾ.vɛ tɔn]

[ti cɔfʒ‿bɛ.ku.ɛ pəɾ jɛt ɛ mɔt]
[ɔ nən ɛ jɔn]
[nɛ tə da.lim zɔt]

[ɔ mə.mə.ðɛ i da.ʃuɾ vɛnd i tɾim.nis(ə)]
[t͡ʃɛɾ.ðɛ‿ɛ da.ʃu.ɾis]

О, мила домовино, земљо храбрости
Гнездо љубави
Око тебе орлови лете и звезде сијају
Земљо наших предака

Буди благословена за живот и године
О, наша мајко
Ми ћемо те заштити

О, мила домовино, земљо храбрости
Гнездо љубави

O, mila domovino, zemljo hrabrosti
Gnezdo ljubavi
Oko tebe orlovi lete i zvezde sijaju
Zemljo naših predaka

Budi blagoslovena za život i godine
O, naša majko
Mi ćemo te zaštiti

O, mila domovino, zemljo hrabrosti
Gnezdo ljubavi

O beloved motherland, land of bravery
Nest of love
Over you eagles fly and stars shine
Land of our ancestors

Be thou blessed for life and years
O our mother
We will protect you

O beloved motherland, land of bravery
Nest of love

Kandidatë të tjerë për himn

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ode për Gëzimin

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

“Oda e Gëzimit”, himni kontinental evropian, është luajtur në ceremonitë zyrtare të shpalljes së Republikës së Kosovës. Qeveria e Republikës së Kosovës vendosi ta bëjë këtë në shenjë respekti ndaj Bashkimit Evropian për përpjekjet e tij për të ndihmuar në fitimin e pavarësisë. Ai mbeti në përdorim si një himn kombëtar de facto derisa himni zyrtar u miratua disa javë më vonë. [13]

Himni i Flamurit”, himni kombëtar i Shqipërisë, është përdorur gjerësisht në Kosovë me simbole të tjera kombëtare shqiptare. [14] Ai ishte gjithashtu himni shtetëror i Republikës së panjohur të Kosovës që ekzistonte nga viti 1990 deri në vitin 1999 kur krahina u mor nën kontrollin e Kombeve të Bashkuara .

Kur ka ra kushtrimi n'Kosovë

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Kur ka ra kushtrimi n'Kosovë", një këngë në gjuhën shqipe e kompozuar nga Rauf Dhomi, u propozua pa sukses për himnin shtetëror nga ish- presidenti i Kosovës Ibrahim Rugova në vitin 2000. [15]

 1. ^ "Law on use of state symbols of Kosova" (PDF). ecoi.net. Marrë më 26 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Kosovo MPs choose national anthem" bbc.co.uk 11 June 2008 Link accessed 11/06/08
 3. ^ "Kosovo Gets National Anthem" redorbit.com 11 June 2008 Link accessed 11/06/08
 4. ^ "Kosovo adopts wordless national anthem". Hürriyet. Reuters. 2008-06-11. Marrë më 2009-03-28. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Raportet e monitorimit Përmbledhje 1 dhjetor 20 07 – 31 dhjetor 2008, Vlerësimi i punës së Kuvendit të Kosovës" (PDF). 2009. fq. 41. Marrë më 24 shtator 2020.
 6. ^ "Kosovo seeks own national anthem". BBC. 2008-03-12. Marrë më 2008-03-12. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b c d e Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura assembly
 8. ^ "BalkanInsight.com – Kosovo Searches New National Anthem". Balkan Insight. 2008-03-12. Arkivuar nga origjinali më 2008-03-13. Marrë më 2008-03-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Full text: Kosovo declaration". BBC. 2008-02-17. Marrë më 2008-03-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Competition for the flag and emblem of Kosovo" (PDF). Express. 2007. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2007-10-21. Marrë më 2008-03-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Ky është teksti i himnit të Republikës së Kosovës" [This is the text of the anthem of the Republic of Kosovo]. RTV21. 11 qershor 2018. Arkivuar nga origjinali më 2019-07-07. Marrë më 2022-05-18.
 12. ^ "Himni i Kosovës intonohet me tekst në Bosnje (VIDEO)" [Kosovo anthem is intoned with lyrics in Bosnia (VIDEO)]. Kallxo. 7 korrik 2019.
 13. ^ "Kosovo declares independence - USATODAY.com". USA Today. 2008-02-17. Marrë më 2008-03-12. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Kosovo ja contest for state symbols". BBC. 2007-06-04. Marrë më 2008-03-11. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Himni i Kosovës". Trepca.net. 2002-12-23. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2021. Marrë më 2008-03-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)