Hivzi Sylejmani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Hivzi Sulejmani i lindur më 05.07.1910-10.07.1975. Shkrimtar.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hivzi Sulejmani u lind në MItrovicë, përfundoi studimet në Medresenë e Madhe në Shkupit në vitin 1933 dhe, nga viti 1935, studioi për një farë kohe në Universitetin e Beogradit. Ai kujtohet si një autor që e ndihmoi letërsinë e hershme kosovare të dalë nga fokusi rajonal dhe provincializimi. Përmbledhja e tij me tregime Era dhe kolona, Prishtinë 1959, u ndoq nga Njerëzit, Prishtinë 1966, një roman voluminoz dhe në thelb autobiografik, koronikë e viteve të paraluftës, si dhe Fëmijët e lumit tim, Prishtinë 1969, një roman ngjarjet e të cilit zhvillohen në vitet e para pas Luftës së Dytë Botërore. Për shkak të censurës shtetërore, shumë prej veprave të Sulejmanit u botuan shumë vite pasi u shkruan. Ai ishte gjithashtu edhe autori i drmave dhe poezive.

[1]

  1. ^ Sulejmani, Hivzi (2011). Fjalor Historik i Kosovës. Tiranë: Skanderbeg Books. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)