Jetimja: Vrasja e parë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shqipëria Jetmija: Vrasja e parë
Britania e Madhe Orphan: First Kill
Regjia ngaWilliam Brent Bell
Skenari ngaDavid Coggeshall
Historia nga
Prodhuesi
 • Alex Mace
 • Hal Sadoff
 • Ethan Erwin
 • James Tomlinson
Luajnë
KinematografiaKarim Hussain
MontazhiJosh Ethier
MuzikaBrett Detar

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaParamount Pictures (përmes Paramount Players)
Data e publikimit
 • 27 korrik 2022 (Filipinet)
 • 19 gusht 2022 (Shtetet e Bashkuara të Amerikës)
Kohëzgjatja
99 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara të Amerikës
GjuhaAnglisht
Fitimi$44 milion[1][2]

Jetimja: Vrasja e parë (titulli origjinal, në anglisht: Orphan: First Kill) është një film horror psikologjik amerikan i vitit 2022 me regji nga William Brent Bell, shkruar nga David Coggeshall, bazuar në një histori nga David Leslie Johnson-McGoldrick dhe Alex Mace. Është një prequel i filmit të vitit 2009, Jetimja. Në të luajnë Isabelle Fuhrman, Julia Stiles, Rossif Sutherland, Hiro Kanagawa dhe Matthew Finlan.

Me titullin e punës Ester, projekti u shpall në shkurt 2020. Titulli zyrtar u zbulua në nëntor të po atij viti, me Fuhrman që përsëriti rolin e saj si Ester. Xhirimet u zhvilluan në Winnipeg, Kanada, nga nëntori deri në dhjetor 2020.

Jetimja: Vrasja e parë u shfaq për herë të parë në territore të tjera duke filluar në Filipine më 27 korrik 2022 dhe u publikua në Shtetet e Bashkuara më 19 gusht, nga Paramount Pictures përmes etiketës Paramount Players në teatro të zgjedhur, dixhital dhe transmetim përmes Paramount+. Filmi ka fituar 44 milionë dollarë në mbarë botën dhe ka marrë komente të ndryshme nga kritikët, të cilët vlerësuan kthesat e filmit, efektet praktike (në lidhje me mosplakjen e Fuhrman-it pa CGI) dhe performancën e Fuhrmanit, por kritikuan historinë dhe mospërputhjet e tij.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar 2007, pacientja psikiatrike estoneze Lina Klamër, një grua 31-vjeçare me një çrregullim të rrallë hormonal të quajtur hipopituitarizëm që i jep asaj pamjen e një fëmije 9-vjeçar, orkestron një arratisje nga Instituti Sarn duke joshur dhe vrarë një roje dhe duke u fshehur në makinën e një terapistejeje arti të quajtur Ana. Pasi hyn në shtëpinë e Anës dhe e vrau atë, Lina kërkon vajza amerikane të humbura dhe zbulon se ajo ka një ngjashmëri të jashtëzakonshme me Ester Allbrajt, një vajzë nga një familje e pasur që u zhduk në 2003. Më vonë, duke u paraqitur si një vajzë e humbur, Lina afrohet nga një oficer policie rus dhe prezantohet si "Ester", duke pretenduar se prindërit e saj janë në Shtetet e Bashkuara.

Darien, Konektikat, artisti i pasur Allen Allbrajt dhe gruaja e tij Trisia, e cila që atëherë është pajtuar me zhdukjen e vajzës së tyre, informohen nga detektivi Donan se "Ester" është gjetur. Trisia udhëton për në ambasadën amerikane në Moskë ku "ribashkohet" me Esterin. Trisia e sjell Esterën në shtëpi dhe menjëherë fillon të ketë dyshime kur vëren se Estera ka harruar vdekjen e gjyshes së saj ose se aftësitë e saj në pikturë janë rritur jashtëzakonisht shumë në krahasim me para se të zhdukej. Lina bie në dashuri me Allenin pasi të dy fillojnë të lidhen me aftësitë e tyre të pikturës dhe përpiqet ta ndajë atë nga Trisia.

Ndërsa Trisia dhe Allen marrin pjesë në një gala bamirësie të organizuar nga Trisia, Donan mbërrin në shtëpi dhe vjedh një pllakë vinili (disk) nga dhoma e Esterit, e cila ka gjurmët e gishtave të Linas. Ai e kthen atë në shtëpinë e tij, pa e ditur që Lina e ka ndjekur dhe analizon gjurmët e gishtërinjve për të gjetur se nuk përputhet. Lina sulmon Donanin dhe e godet me thikë në mënyrë të përsëritur, përpara se Trisia të mbërrijë, pasi kishte ndjekur Linën. Në vend që të ndalojë Linën, Trisia hap zjarr ndaj Donan me një armë dhe e vret atë. Trisia tregon se ajo e di se Lina nuk është Esteri, e cila vdiq katër vjet më parë gjatë një grindjeje me vëllain e saj më të madh Ganër, të cilën Trisia e fshehu pa dijeninë e Allenit. Trisia shpjegon se ajo po e mirëpret Linan vetëm për ta bërë Allen të lumtur përsëri dhe se nëse ajo refuzon të bashkëpunojë, ajo do ta raportonte tek autoritetet për "vrasjen" e Donan. Lina i zbulon identitetin e saj të vërtetë Trisias, dhe të dy më pas e hedhin trupin e Donanit në një kapelë bodrumi ku është varrosur Estera e vërtetë dhe e cilësojnë zhdukjen e tij si një udhëtim pushimesh duke falsifikuar një email në stacionin e policisë.

Trisia përfundimisht përfundon marrëveshjen, por duke kuptuar se do të ishte shumë e dyshimtë nëse "Ester" do të zhdukej përsëri, Trisia dhe Ganëri pretendojnë se Lina është ende "Ester" në prani të Allen. Më vonë, Trisia përpiqet të helmojë Linën gjatë darkës, por Lina hakmerret duke e ushqyer Trisian me një smoothie miu të ngordhur. Ajo gjithashtu përpiqet të shtyjë Trisia dhe Ganërin në shinat hekurudhore, por ndalohet nga një pasagjer që vjen. Me Allen larg në një ekspozitë të galerisë së artit, Lina përpiqet të arratiset duke vjedhur makinën e Trisias, por ajo shpejt gjendet nga një oficer policie.

Atë natë, Lina kthehet në shtëpinë e Allbrajt dhe Trisia dhe Ganëri më në fund vendosin ta vrasin Linën përgjithmonë. Trisia përpiqet të bëjë një vetëvrasje, por Lina lufton dhe ikën përpara se Ganëri ta hedhë poshtë shkallëve. Të shpërqendruar nga një telefonatë nga Allen, i cili po kthehet në shtëpi, Trisia dhe Ganëri kërkojnë për Linën kur ajo zhduket. Ganëri përfundimisht e gjen Linën në dhomën e artit, por Lina qëllon Ganërin me një hark dhe më pas e godet për vdekje me shpatën e tij të gardhit. Një Trisia e tërbuar dhe Lina zihen në kuzhinë, duke ndezur pa dashje shtëpinë në proces dhe dyshja ikin në çati ndërsa Allen kthehet në shtëpi.

Trisia dhe Lina të dy rrëshqasin dhe përfundojnë duke u kapur në çati, duke iu lutur Allenit që t'i shpëtojë, me Linën që pretendon se Trisia e sulmoi atë dhe Trisia duke u përpjekur të zbulojë të vërtetën rreth Linës. Në pamundësi për t'i shpëtuar të dy, Allen zgjedh të ndihmojë "Esterin", duke bërë që Trisia të humbasë kontrollin e saj dhe të bjerë në vdekje. Pastaj Allen kontrollon fytyrën e Linës, gjë që bën që dhëmbët e saj të rremë t'i bien. Duke kuptuar se ajo nuk është Esteri, Lina përpiqet të mbrohet duke thënë se e bëri atë për ta dhe gjithashtu rrëfen dashurinë e saj për të. Allen e quan atë një përbindësh, duke bërë që një Lina e tërbuar ta shtyjë aksidentalisht nga çatia. Lina pastaj vishet përsëri si Esteri dhe largohet nga shtëpia e djegur pasi pastron gjakun në fytyrën e saj.

Më vonë, "Estera" zhvendoset në një jetimore ku pret një familje të re për ta adoptuar.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Isabelle Fuhrman në rolin e Ester / Lina
 • Julia Stiles në rolin e Trisia Allbrajt
 • Rossif Sutherland në rolin e Allen Allbrajt
 • Hiro Kanagawa si Detektiv Donan
 • Matthew Finlan në rolin e Ganër Allbrajt
 • Samantha Walkes si Dr. Segar
 • Dave Brown si Dr. Novori
 • Lauren Cochrane si oficer Lejhi
 • Gwendolyn Collins në rolin e Ana
 • Alec Carlos në rolin e Majk
 • Jade Michael në rolin e Madison

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkurt 2020, një prequel i Jetimja (2009) me titullin e punës Ester, u shpall si në zhvillim, një bashkëprodhim ndërkombëtar midis Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë. William Brent Bell u punësua si regjisor, me një skenar nga David Coggeshall, nga një histori origjinale e bashkëshkruar nga David Leslie Johnson-McGoldrick dhe Alex Mace. Projekti u shpall si një prodhim i përbashkët midis eOne, Dark Castle Entertainment, Sierra/Affinity dhe Eagle Vision. Johnson-McGoldrick shërbeu gjithashtu si producent ekzekutiv, ndërsa Alex Mace, Hal Sadoff, Ethan Erwin dhe James Tomlinson u punësuan si producentë. [3] [4] Në nëntor 2020, titulli zyrtar i filmit u njoftua si Jetimja: Vrasja e parë, me Isabelle Fuhrman duke ripërsëritur rolin e saj si Esther, dhe Julia Stiles dhe Rossif Sutherland duke iu bashkuar kastit si bashkë-yje. [5] [6]

Isabelle Fuhrman më vonë zbuloi se ajo luajti një rol kyç në dritën jeshile të projektit pas një skandali të birësimit në jetën reale. Në vitin 2014, çifti i Indianës, Kristine dhe Michael Barnett, u akuzuan për braktisjen e fëmijësfëmijës së tyre birësuese atëherë nëntë vjeçare me xhuxh, Natalia Grace, dy vjet më parë duke pretenduar se ajo ishte fshehurazi një e rritur dhe duke ndryshuar moshën e saj ligjore në 22. Rasti mori vëmendjen e gjerë të medias në vitin 2019 kur Barnetts konfirmuan se ishin frymëzuar të braktisnin Grace pasi panë Jetimja. [7] Fuhrman deklaroi se ajo ishte kontaktuar nga një numër i madh njerëzish në lidhje me ngjashmëritë e frikshme të saj me Jetimën. Ndërsa kjo po ndodhte, ajo deklaroi se kontaktoi Johnson-McGoldrick në lidhje me potencialin për një film pasues, për të cilin ai zbuloi se kishin shkruar një skenar paraprirës. Aktorja punoi me shkrimtarin për të çuar më tej zhvillimin e projektit, me synimin për të shërbyer si një producente me potencialin për t'u shfaqur në një rol të mundshëm në skenë me një aktore të re që portretizonte personazhin e titullit, përpara se dyshja të zgjidhte përfundimisht të riprodhonte vetë rolin Fuhrman. [8] [9]

Xhirimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fotografia kryesore filloi në Winnipeg në nëntor 2020 [5] dhe u përfundua më 11 dhjetor të të njëjtit vit. [10] Ekuipazhi i prodhimit përdori një kombinim të grimit dhe shkrepjeve të detyruara me perspektivë për të lejuar Fuhrman të portretizonte sërish Estherin pa përdorur efekte speciale CGI. [5] Dy aktore fëmijë, gjithashtu shërbyen si dyshe për Fuhrman. [11] Fuhrman gjithashtu dha kontribute të pakredituara në skenar. [12]

Në shtator 2021, u njoftua se Paramount Pictures kishte fituar të drejtat e shpërndarjes në SHBA përmes Paramount Players për filmin, ndryshe nga filmi i mëparshëm, i cili u shpërnda nga Warner Bros. Filmi u shpërnda ndërkombëtarisht nga Sierra/Affinity, një label i Entertainment One. [13]

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jetimja: Vrasja e parë u publikua njëkohësisht përmes shfaqjes së kufizuar teatrale, video sipas kërkesës dhe në Paramount+, më 19 gusht 2022. [14] Në një moment besohej se kishte një datë lëshimi 28 janar 2022, por kjo u konsiderua jozyrtare. [15] [16] U lëshua për herë të parë në Filipine më 27 korrik 2022. [17]

Vazhdimi i mundshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht 2022, kur u pyet për qasjen e tij për të bërë vazhdimin, Bell deklaroi se do të duhej të kishte një film të tretë në mënyrë që Jetimja të konsiderohet ekskluzivitet. [9] Më vonë, Fuhrman shprehu interes për të vazhduar ta portretizojë personazhin në filma shtesë. [8] Bell më vonë deklaroi se nëse prequel do të ishte i suksesshëm, një film i tretë mund të zhvillohej. Regjisori shprehu interes për të eksploruar një pjesë të tretë më të errët që do të përfundonte një histori të plotë të Lina Klamër / Ester, ndërsa deklaroi se mund të kishte vazhdime të shumta:

“...Isabelle [Fuhrman] është kaq e apasionuar pas personazhit - [ajo] mund ta luajë këtë personazh përgjithmonë... ka shumë për atë personazh, dhe mendoj se në tregimet e ardhshme, ajo ndoshta do të bëhej sërish pak më e ftohtë."[18]

Fuhrman konfirmoi se diskutimet për një film të tretë, midis krijuesve dhe studios janë në vazhdim, duke deklaruar se nuk do të kishte "13 vjet kësaj radhe" përpara se të zhvillohet një vazhdim. [19]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Stampa:Cite The Numbers
 2. ^ Stampa:Cite Box Office Mojo
 3. ^ D'Alessandro, Anthony (20 shkurt 2020). "'Brahms: The Boy II's William Brent Bell To Direct 'Orphan' Prequel 'Esther' For eOne – EFM". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 20 qershor 2022. Marrë më 2 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Orphan: First Kill". Writers Guild of America West. 26 tetor 2021. Marrë më 12 nëntor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c D'Alessandro, Anthony (2 nëntor 2020). "'Orphan: First Kill': Julia Stiles Boarding, Isabelle Fuhrman Returning To eOne Horror Prequel". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2022. Marrë më 2 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ D'Alessandro, Anthony (6 nëntor 2020). "Rossif Sutherland Joins eOne & Dark Castle's Horror Prequel 'Orphan: First Kill'". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2022. Marrë më 6 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Flowers, Maisy (19 maj 2022). "Orphan True Story & Real Life Crime Explained". Screen Rant. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2022. Marrë më 16 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b Cavanaugh, Patrick (gusht 15, 2022). "Orphan: First Kill Star Isabelle Fuhrman Talks Embracing Esther for Unexpected Prequel". ComicBook.com. Arkivuar nga origjinali më 18 gusht 2022. Marrë më 16 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 9. ^ a b McAndrews, Mary Beth (15 gusht 2022). "'Orphan: First Kill' Director William Brent Bell A Massive Fan Of The Original". Dread Central. Marrë më 16 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Stiles, Julia (11 dhjetor 2020). "Julia Stiles announces the wrapping of Esther/Orphan: First Kill". Julia Stiles. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2023. Marrë më 12 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 11. ^ "Kennedy Irwin and Isabelle Fuhrman share a picture together". @estherthemovie on Instagram. 15 dhjetor 2020. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2023. Marrë më 12 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
 12. ^ McAndrews, Mary Beth (gusht 16, 2022). "'Orphan: First Kill' Actors Isabelle Fuhrman and Julia Stiles Talk The Power of Platform Boots". Dread Central. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2022. Marrë më 16 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 13. ^ Kit, Borys (9 shtator 2021). "Paramount Picks Up Horror Thriller 'Orphan: First Kill' From eOne, Dark Castle (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 16 qershor 2022. Marrë më 9 shtator 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Evans, Greg (13 korrik 2022). "'Orphan: First Kill' Trailer: Isabelle Fuhrman Returns As Mystery "Child" In Horror Prequel". Deadline Hollywood. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Stanley, Anya (17 dhjetor 2021). "Isabelle Fuhrman Had 'Free Rein' With Her Performance In Orphan: First Kill [Exclusive]". /Film. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2021. Marrë më 8 janar 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Killjoy Jake (15 nëntor 2021). "ORPHAN PREQUEL: Phony Release Date?! + Will The Film Go Straight To Streaming?!". Killjoy Jake. Marrë më 20 mars 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "'Orphan: First Kill' is coming to Philippine cinemas this July". 14 korrik 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ Kraft, Tim (gusht 15, 2022). "Exclusive: Director William Brent Bell on Twist in Orphan: First Kill, Says 'Trilogy Can Tell a Full Story'". MovieWeb. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2022. Marrë më 16 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 19. ^ Kraft, Tim (gusht 16, 2022). "Exclusive: Isabelle Fuhrman on Playing Esther in Orphan: First Kill, has 'Been Asked About Orphan 3' by Team". MovieWeb. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2022. Marrë më 16 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]