Kantoni Santa-Maria-Siché

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Santa-Maria-Siché
Canton de Santa-Maria-Siché
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Corse
Departamenti Corse-du-Sud
Arrondissement Ajaccio
Kryeqëndra Santa-Maria-Siché
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 350,34 km2
Popullsia 8.168 banorë 2008
Dendësia 23,31 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2A48

Kantoni Santa-Maria-Siché (frëngjisht: Canton de Santa-Maria-Siché) është një kantondepartamentin Corse-du-Sud, rajonin CorseFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Santa-Maria-Siché. Ka sipërfaqe 350.34km2 dhe popullsi 8168 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Santa-Maria-Siché aktualisht përbëhet nga 17 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Pierre-Paul Luciani

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]