Kantoni Tallano-Scopamène

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Tallano-Scopamène
Canton de Tallano-Scopamène
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Corse
Departamenti Corse-du-Sud
Arrondissement Sartène
Kryeqëndra Serra-di-Scopamène
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 243,93 km2
Popullsia 1.342 banorë 2007
Dendësia 5,5 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2A55

Kantoni Tallano-Scopamène (frëngjisht: Canton de Tallano-Scopamène) është një kantondepartamentin Corse-du-Sud, rajonin CorseFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Serra-di-Scopamène. Ka sipërfaqe 243.93km2 dhe popullsi 1342 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Tallano-Scopamène aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jean-Jacques Panunzi

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]