Kantoni i Sarajevës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kantoni Sarajeva)
Jump to navigation Jump to search

Kantoni i Sarajevës, zyrtarisht Kantoni i Sarajevës[1] (Boshnjake: kantonin e Sarajevës[1]) është kantoni i nëntë nga 10 kantonet e Federatës së Bosnje dhe HercegovinaBosnjë dhe Hercegovinë. Qendra kantonale e saj është Sarajeva, e që është edhe kryeqyteti i Bosnjës dhe Hercegovinës.

Kantoni e përfaqëson metron e kryeqytetit të vendit, Sarajevë. Ajo përmban 97% të popullsisë së qytetit. Shumica e popullsisë janë boshnjakë.[2]

 • Agjencitë e Kantonit të Sarajevës,
  • Agjencia për Zhvillim Kantonal
  • Agjencia për Rezervat e Mallrave
  • Agjencia për Informacionin dhe Statistikat Kantonale
  • Agjencia për Planifikimin e Rritjes Kantonale
  • Brigada Profesionale e Zjarrfikjes

Komunat[redakto | përpunoni burim]

Hartë që tregon komunat brenda Kantonit të Sarajevës,

Kantoni i Sarajevës përbëhet nga 9 komuna:

 1. Qendra e Sarajevës[3]
 2. Haxhiqi
 3. Ilixha
 4. Ilijashi
 5. Novi Grad, Sarajevë[3]
 6. Novo Sarajevo[3]
 7. Stari Grad, Sarajevë[3]
 8. Tërnovo, Sarajevë
 9. Vogoshqa

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

 • Lista e Kryetarëve të Kantonit të Sarajevës,

Referime[redakto | përpunoni burim]

 1. ^ a b The Constitution of the Canton of Sarajevo Archived 3 October 2012[Date mismatch] at the Wayback Machine. Official name of canton is Canton of Sarajevo
 2. ^ http://lexglobal.org/files/Sanja%20Kutnjak%20Ivkovich-ICTY-VICTIMS-ASSOCIATION.pdf
 3. ^ a b c d Municipalities 1, 5, 6, and 7 are considered part of the city of Sarajevo.

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

Koordinatat: 43°51'N 18°15' / 43.850°N 18.250°D / 43.850; 18.250Koordinatat: 43°51′V 18°15′L / 43.850°V 18.250°L / 43.850; 18.250