Karnavalet (film)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Karnavalet (film)
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Karnavalet (film)
Vendi i prodhimit Korçë
Shqipëri
Viti i prodhimit 1980
Koha (Zëri) - (PAL/DVD) 91min
Zhanri Muzikal
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Regjia Ismail Zhabjaku
Skenari Gjergj Zheji
Ismail Zhabjaku
Muzika e filmit Avni Mula
Kameramani Petraq Lubonja
Drejtori artistik Kasem Seferi
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Mirush Kabashi
Xhovana Daku
Tatjana Koro
Lisenko Malaj
Aktorët tjerë
Afërdita Pilkati
Agim Quku
Ibrahim Tukiçi
Sotiraq Çili

Filmi Karnavalet është prodhuar nga Kinostudio Shqipëria e Re në vitin 1980. Regjia: Ismail Zhabjaku, Skenari: Gjergj Zheji, Ismail Zhabjaku, Producent: Shqipëria e Re, Muzika: Avni Mula.

Përmbajtja e filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekranizim i komedisë “Karnavalet e Korçës” nga Spiro Çomora. Në ditët e karnavaleve shërbyesja Nasta dhe Loni venë në lojë tregëtarin Nikollaq Jorganxhi dhe të shoqen Olimbinë. Ky është momenti ku ata mund të shprehin mendimin e tyre në lidhje me individët e zbrazët materialistë dhe injorantë që përkrahin qeverinë. Filmi është komedia e parë muzikore shqiptare.

Aktorët në role[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]