Komuna Balldren i Ri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna Balldre)
Shko te: navigacion, kërko
Komuna Balldren i Ri
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Lezhës
Rrethi Rrethi i Lezhës
Të dhënat bazë
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)

Komuna Balldre është një komunëRrethin e LezhësShqipëri.[1]

Vendbanimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna Balldre ka nje shtrirje mjaft te madhe dhe siperfaqja eshte kryesisht fushe. Pjesen me te madhe të kësaj fushe e zë ish-keneta e Kakarriqit, qe sot eshte nje fushe mjaft pjellore. Komuna Balldre laget nga ujrat e lumit Drin, Lume nga i cili mendohet se ka marre dhe emrin e tij fshati kryesor i kesaj komune qe eshte edhe qendra e komunes, pra fshati Balldre. Ne qender te fshatit Balldre gjendet Kisha e Shna Prendes e cila medohet te jete mbi 800 vjeçare. Ky fshat eshte mjaft i populluar dhe ka nje zhvillim mesatar. Është nje popullim i bere gjate 50 viteve te fundit, por legjenda thotë se para qindra viteve ky fshat ka qene shumë i populluar. Fshati i dyte me i madh është Torovica. Torovica është mjaft e njohur për cilësinë e produkteve të saj bujqësore sidomos ne kohën e monizmit. Vlen të theksohet se ky fshat është shume i populluar.

Burimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]