Njësia administrative Gruemirë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna Gruemirë)
Jump to navigation Jump to search
Njësia administrative Gruemirë
Njësia administrative Gruemirë is located in Shqipëria
Njësia administrative Gruemirë
Njësia administrative Gruemirë
Njësia administrative Gruemirë (Shqipëria)
42°09′33″V 19°31′08″L / 42.1591667°V 19.5188889°L / 42.1591667; 19.5188889Koordinatat: 42°09′33″V 19°31′08″L / 42.1591667°V 19.5188889°L / 42.1591667; 19.5188889
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Shkodrës
Rrethi Rrethi i Malësisë së Madhe
Të dhënat bazë
Sipërfaqja 113.7 km²
Popullsia 12,825 banorë(2005)
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Gruemirë është një komunë në Rrethin e Malësisë së MadheShqipëri.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Gruemirë kufizohet në veri me Komunën Qendër dhe Komunën Shkrel, në lindje me Komunën Pult, në jug me Komunën Rrethinat dhe në perëndim laget nga Liqeni i Shkodrës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i kësaj komune mban emrin nga një fshat ne qendër të kësaj komune i quajtur Gruemirë emri i këtij fshati vjen nga një grua e mirë e cila po mbushte ujë tek pusat e asaj kohe që ndodheshin afër kroit në veri të fshatit Gruemirë,ndërsa kalonin disa udhëtar të lodhur nga udhëtimi i kërkuan ujë nga boliera e saj, por në atë kohë ishte verë e that dhe pusat kishin shumë pak ujë ndonëse vetëm atë ujë kishte pas i sqarojn se ishin në një fshat tjetër në verilindje të fshatit Gruemirë sot i quajtur Grud-Fushë dhe i kërkuan ujë pasi ishin të etur nje gruas që po mbushte ujë dhe ajo ua mohoi madje i gjuajti me gur pasi i dëgjoi këto fjalë gruaja e mirë u dha ujë të pinte pastaj udhëtarët thanë per fshatin e asaj gruas që nuk u dha ujë të pinte që është fshati i gruas të keqe sot i quajtur (Grudë),ndërsa për fshatin e gruas të mirë që u dha ujë të pinte e quajtën fshati i gruas së mirë. Që në atë kohë emri i kësaj zone mbeti emri "Gruemirë". Emri i zonës apo katundit ndeshet në kadastrat e Venedikut shek. XV si Grouemire.Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]