Kumrovec

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kumrovec
Croatia-00616 - Birth House of Tito (9372902892).jpg
Croatia-00620 - Village of Kumrovec (9372939580).jpg
Croatia-00596 - Marshal Josip Broz Tito (9370031229).jpg
Croatia-00619 - Another Building at the Site (9370154231).jpg
Kumrovec1.JPG
Staro selo 24.JPG
Lua error te Moduli:Location_map/multi te rreshti 75: Unable to find the specified location map definition: "Moduli:Location map/data/Croatia" does not exist.
Koordinatat: 46°5′8″N 15°40′40″E / 46.08556°N 15.67778°E / 46.08556; 15.67778
VendiFlamuri Kroacia
ZhupaniaFlag of Krapina-Zagorje-County.svg Zagora dhe Krapina
Qeveria
 • Kryetari komunalRobert Šplajt (HNS)
 • Këshilli
11 anëtarë
Popullsia
 (2011)
 • Gjithsej1.588
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Kumrovec është një fshat në pjesën veriore të Kroacisë, pjesë e Zhupanisë së Zagorës dhe Krapinës. Ndodhet në lumin Sutla, përgjatë kufirit kroato-slloven. Komuna e Kumrovecit ka 1,588 banorë (2011).[1] Komuna u krijua më 6 maj 1997, pasi u nda nga komuna e Tuhelj.

Kumrovec është veçanërisht vendlindja e marshallit Josip Broz Tito (1892–1980), presidenti i Jugosllavisë. Shtëpia e lindjes së Titos (ndërtuar në 1860 si shtëpia e parë me tulla në fshat) përmban Muzeun Përkujtimor të Marshallit Tito, i hapur në vitin 1953. Muzeu është gjithashtu i rëndësishëm për folklorin vendas. Pranë shtëpisë është statuja në këmbë prej bronzi e Marshall Titos (e bërë nga Antun Augustinçiq, 1948). Pjesa e vjetër e Kumrovecit përfshin Muzeun Etnologjik me 18 shtëpi fshati, ku ekspozohen të përhershme artefakte që lidhen me jetën dhe veprën e fshatarëve zagorjanë në shekullin XIX/XX. Fshati është i vogël, por me popullaritet të madh në ish-Jugosllavi, për shkak të festimit vjetor të Ditës së Rinisë çdo 25 maj.[2]

Sot tërheqja kryesore e Kumrovecit është Muzeu Etnologjik Staro Selo (Fshati i Vjetër) Kumrovec me shtëpi fshati të ruajtura shumë mirë nga fillimi i shekullit të 19-të/20-të. Rindërtimi dhe ridekorimi i këtyre shtëpive filloi në vitin 1977. Deri më tani janë restauruar 40 shtëpi dhe objekte të tjera të fermave, gjë që e bën Staro Selo vendin më tërheqës të këtij lloji në Kroaci. Vizitorët mund të shohin ekspozita të përhershme etnologjike si dasma të stilit Zagorje, jeta e të porsamartuarve, Nga kërpi te liri, Zanat e farkëtarit, Artizanati i qerreve, Qeramika, Nga drithi te buka, etj.

Më 24 nëntor 1935, Vëllezërit e Dragoit Kroat ngritën një monument për himnin kroat Lijepa naša domovino për të festuar njëqindvjetorin e tij. Kumrovec e feston këtë ditë si festë komunale.[3]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ POPULATION BY AGE AND SEX, BY SETTLEMENTS, 2011 CENSUS
  2. ^ "Several Thousand Admirers of Tito Celebrate Day of Youth in Kumrovec" (në anglisht). Total Croatia News. 21 maj 2022. Marrë më 15 korrik 2022.
  3. ^ "Kumrovec". tzkzz.hr (në kroatisht). Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2015. Marrë më 17 prill 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]