Jump to content

Kuvendi i Bashkësisë së Komunave të Krahinës Autonome të Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Anëtarët:
  SPS: 4 selitë
  DS: 3 selitë
  GIG: 1 selitë
  pavarur: 4 selitë
  G17 Plus: 1 selitë
  DSS: 13 selitë
  SRS: 17 selitë

Kuvendi i Bashkësisë së Komunave të Krahinës Autonome të Kosovës dhe Metohisë (serbisht: Скупштина Заједнице општина Аутономне Покрајине Косово и Метохија / [Skupština Zajednice opština Autonomne Pokrajine Kosovo i Metohija] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)), ishte kuvendi i asociacionit të qeverive lokale i krijuar nga autoritetet komunale në Kosovë i zgjedhur në zgjedhjet komunale të 11 majit 2008 të thirrura nga Qeveria e Serbisë.

Ajo u krijua në Mitrovicën e Kosovës (Veriu i Kosovës) për të përfaqësuar komunat që sfidojnë shpalljen e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008.[1]

Kuvendi ishte i përbërë nga 45 përfaqësues të deleguar nga 26 komuna.[2] Shumica e delegatëve ishin serbë etnikë, ndërsa disa përfaqësonin komunitetet gorane, boshnjake dhe rome.

Kuvendi nuk ishte pjesë e qeverisë së Republikës së Kosovës dhe u shpërbë pas Marrëveshjes së Brukselit të vitit 2013.

Reagimi ndërkombëtar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zgjedhjet të cilat janë bazë për Kuvendin nuk janë njohur nga Misioni i Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK) apo qeveria e Kosovës.[3] Krijimi i Kuvendit është dënuar nga presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu si akt që synon destabilizimin e Kosovës, ndërsa UNMIK-u kishte thënë se krijimi i tij nuk është çështje serioze sepse Kuvendi nuk do të kishte rol operativ.[4]

  1. ^ "Serbs form rival Kosovo assembly". BBC News. 2008-06-14. Marrë më 2008-06-14. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Vesna Peric Zimonjic (2008-06-29). "Kosovo Serbs set up rival assembly". The Independent. UK. Arkivuar nga origjinali më 30 qershor 2008. Marrë më 2008-06-29. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Kosovo Serbs launch new assembly". BBC News. 2008-06-28. Marrë më 2008-06-28. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Kosovo Serbs convene parliament; Pristina, international authorities object". Southeast European Times. 2008-06-30. Marrë më 2008-07-01. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)