Laert Vasili

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Laert Vasili
Image of Laert Vasili in a Tv studio
Informacione personale
Vendlindja Delvinë Shqipëri
Kombësia Shqiptar


Laert Vasili është aktor, regjisor & producent.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Laert Vasili ka lindur në Delvinë7 Mars 1974. Studioi tek Akademia e ArteveTiranë. U diplomua nga Akademia e Artit Dramatik e Teatrit Kombëtar Grek në Athinë 1997.

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Invocation of Enver Simaku (2018)

The Miracle of the Sargasso Sea (2019)

Teatër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka bashkëpunuar me disa nga regjisorët më të shquar të skenës në Evropë si: Robert Wilson, Dimiter Gotscheff, Andrew Visnevski, Aleksandar Popovski, Teo Terzopoulos, Roula Pateraki, George Kimulis, Antonis Antypas, Sylvia Liouliou etj.

Eskili : Persët (Lajmëtari) dhe Prometeu i lidhur (Hefesti)

Sofokliu : Edipi Tiran (Korifeu), Elektra (Oresti) dhe Antigona (Lajmëtari)

Shekspiri : Makbeth (Makdafi)

Ben Jonson : Volpone (Bonario)

Molieri : Tartufi (Tartufi)

Nikolai Gogol : Ditari i nje te cmenduri

Maksim Gorki : Fundërinat (Vaska Pepel)

Alexander Ostrovsky : Ditari i një mashtruesi (Kurcajev)

August Strindberg : Pelikani

Edgar Allan Poe : Shembja e Shtëpisë Asher (Rodrig)

Carl Sternheim : Breket

Bertolt Brecht : Mahagony (Pol Akerman)

Harold Pinter : Kremtimi i ditëlindjes (Stanley Webber) dhe "Kujdestari" (Aston)

Heiner Müller : Herkuli (Herkuli)

Brian Friel : Perkthimet (Ouen)

Robert Wilson : Persefoni (Homeri)

Andre Roussin : Nina (Gerard)

Patrick Hamilton : Drita e gazit

Simon Gray : Ankthi skenik

Terrence McNally : Corpus Christi

Angelo Longoni : Mysafiri (Leo)

Mark Ravenhill : Fausti ka vdekur (Pit) dhe Polaroids (Viktor)

George Sevastikoglou : Angjela (Lambro)

Andreas Staikos : Kur bie perdja (Vracano)

Elena Pega : Shokët e rinj (Ogi)

Akis Dimou : Nata e sekreteve (Nikola)

Regjisor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si regjisor në Teatër ka vënë në skenë veprat :

Përkthyes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjithashtu ka shqipëruar veprat :

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]