Jump to content

Libourne

Coordinates: 44°55′N 0°14′W / 44.92°N 0.24°W / 44.92; -0.24
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liburnë
Nënprefekturë dhe komunë
Bashkia
Bashkia
Stema Liburnë
Libourne is located in Earth
Libourne (Earth)
Koordinatat: 44°55′N 0°14′W / 44.92°N 0.24°W / 44.92; -0.24
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiGironde
QarkuLibourne
KantoniLe Libournais-Fronsadais
NdërkomunalitetCA Libournais
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Philippe Buisson[1] (PS)
Sipërfaqja
1
20.630 km2 (7.965 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
24.432
 • Dendësia1,200/km2 (3,100/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
33243 /33500
Lartësia2–28 m (6.6–91.9 ft)
(avg. 15 m or 49 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Libourne ( shqiptimi frëngjisht[libuʁn]  ( dëgjoni) ; Gaskon: Liborna  [liˈbuɾnɔ] : Shqip: Liburna) është një komunëdepartamentin GirondeNouvelle-AquitaineFrancën jugperëndimore. Është nënprefekturë e departamentit.

Është kryeqyteti i prodhimit të verës në Zhirondën veriore dhe shtrihet pranë Saint-Émilion dhe Pomerol .

Ura mbi Dordonjë

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Liburna ndodhet në bashkimin e lumenjve Isle dhe Dordonjë . Stacioni Libourne ka lidhje hekurudhore me Bordonë, Bergerac, Angoulême, Périgueux, Limoges, Brive-la-Gaillarde dhe Sarlat-la-Canéda.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 1270, Leybornia u themelua si një bastide nga Roger de Leybourne (nga Leybourne, Kent ), një seneskal anglez i Gaskonisë, nën autoritetin e mbretit Eduard I të Anglisë . Ajo vuajti shumë në betejat e francezëve dhe anglezëve për zotërimin e Gironde në shekullin e 14-të dhe iu bashkua Francës në shekullin e 15-të.

Në dhjetor 1854, John Stuart Mill kaloi nëpër Libourne, duke thënë: "Unë ndalova në Libourne siç kisha synuar dhe bëra një shëtitje rreth saj këtë mëngjes, gjëja më e mirë atje është ura e Dordonjës, pamja nga e cila është vërtet e bukur".

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
17939.100—    
18008.076−11.3%
18068.293+2.7%
18218.787+6.0%
18319.838+12.0%
18369.714−1.3%
18419.814+1.0%
184611.813+20.4%
185112.650+7.1%
185613.290+5.1%
186113.565+2.1%
186614.639+7.9%
187214.960+2.2%
187615.231+1.8%
188115.981+4.9%
188616.736+4.7%
189117.867+6.8%
189618.016+0.8%
190119.175+6.4%
190619.323+0.8%
191120.085+3.9%
192118.083−10.0%
192618.453+2.0%
193119.103+3.5%
193619.491+2.0%
194620.166+3.5%
195419.474−3.4%
196219.834+1.8%
196822.123+11.5%
197521.651−2.1%
198222.119+2.2%
199021.012−5.0%
199921.761+3.6%
200723.471+7.9%
201223.736+1.1%
201724.845+4.7%

Pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha gotike, e restauruar në shekullin e 19-të, ka një majë guri 71 metra të lartë. Shtëpia e qytetit, që përmban një muze të vogël dhe një bibliotekë, është një relike e çuditshme e shekullit të 16-të. Ndodhet pranë sheshit kryesor, Place Abel Surchamp, i cili pret çdo fundjavë një nga tregjet më të mëdha të ushqimeve të freskëta në rajon. Ekziston një statujë e Élie, duc Decazes, e cila ka lindur në rajon.

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.