Jump to content

Olt (departament)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Lot)
Lot
Òlt (Ocitanisht)
Nga lart poshtë, majtas djathtas: Figeac, Rocamadour, Faycelles, Lumi Olt, Ndërtesa e prefekturës në Cahors dhe Luzech
Flamuri i Lot
Location of Lot
ShtetiFranca
RajoniOcitania
PrefekturaCahors
NënprefekturatFigeac
Gourdon
Sipërfaqja
 • Gjithsej5.217 km2 (2,014 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
 • Gjithsej174.670
Numri i departamentit46
Faqja zyrtarehttps://lot.fr/

Lot ( shqiptimi frëngjisht: [lɔt] ; [1] Ocitanisht: Òlt [ɔl]; Shqip: Olt) është një departamentrajonin OcitaniFrancës . I emërtuar sipas lumit Olt, shtrihet në pjesën jugperëndimore të vendit dhe kishte një popullsi prej 174,094 në 2019. [2] Prefektura e saj është Cahors(Cahori) ; Nënprefekturat e saj janë Figeac(Figjaku) dhe Gourdon (Gurdoni) .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Olti është një nga 83 departamentet origjinale të krijuara gjatë Revolucionit Francez më 4 mars 1790. Ajo u krijua nga një pjesë e provincës së Quercy . Në 1808 disa nga kantonet origjinale juglindore u ndanë prej saj për të formuar departamentin e Tarnë-dhe-Garonë . Fillimisht u shtri shumë më larg në jug dhe përfshinte qytetin e Montauban-it(Montalban) .

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lumi Olt, sipas të cilit emërtohet departamenti

Lot është pjesë e rajonit të Ocitanisë dhe është i rrethuar nga departamentet e Korrezës, Kantalit, Avejronit, Tarnës-dhe-Garonës, Oltit-dhe-Garonës dhe Dordonjës .

Cahors është prefektura e departamentit, e shtrirë në pjesën jugperëndimore të tij: një qytet katedrale mesjetare i njohur ndërkombëtarisht për prodhimin e verës Cahors, ai shtrihet në një lak të gjerë të lumit Lot dhe është i famshëm për urën e tij të shekullit të 14-të, Pont Valentré. Figeac është një qytet mesjetar ku lindi Jean-François Champollion, përkthyesi i parë i hieroglifeve egjiptiane, i vendosur në pjesën lindore të Oltit. Gourdon, një qytet mesjetar në majë të kodrës, i vendosur në pjesën veriperëndimore të departamentit, me një qendër të ruajtur mirë, përfshin shumë shpella të pikturuara parahistorike aty pranë, veçanërisht Shpellat e Kunjakut (Grottes de Cougnac).

Qytetet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna më e populluar është Cahors, prefektura. Që nga viti 2019, ka 7 komuna me më shumë se 3000 banorë: [2]

Komuna Popullsia (2019)
Cahori 19,937
Figeac 9802
Gourdon 3981
Pradines 3,562
Gramat 3,469
Saint-Céré 3,414
Souillac 3201

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Banorët e Lotit quhen në frëngjisht Lotois dhe Lotoises . Zhvillimi i popullsisë që nga viti 1801:

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1801261,207—    
1806268,149+2.7%
1821275,296+2.7%
1831284,505+3.3%
1841287,739+1.1%
1851296,224+2.9%
1861295,542−0.2%
1872281,404−4.8%
1881280,269−0.4%
1891253,939−9.4%
1901226,72−10.7%
1911205,769−9.2%
1921176,889−14.0%
1931166,637−5.8%
1936162,572−2.4%
1946154,897−4.7%
1954147,754−4.6%
1962149,929+1.5%
1968151,198+0.8%
1975150,778−0.3%
1982154,533+2.5%
1990155,816+0.8%
1999160,197+2.8%
2006169,533+5.8%
2011174,754+3.1%
2016173,347−0.8%

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këshilli i Departamentit të Oltit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këshilli Departamental i Oltit ka 34 vende. Që nga zgjedhjet e departamenteve të vitit 2015, 30 kontrollohen nga Partia Socialiste (PS) dhe aleatët e saj; 4 kontrollohen nga e drejta e ndryshme . Që nga viti 2014, Presidenti i Këshillit të Departamentit ka qenë Serge Rigal, aktualisht anëtar i La République En Marche! (REM).

Anëtarët e Asamblesë Kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Olti zgjodhi anëtarët e mëposhtëm të Asamblesë Kombëtare gjatë zgjedhjeve legjislative 2017 :

Njësia elektorale Anëtar [3] Partia
style="background-color: #0066CC

" |

Njësia e 1-rë e Oltit Aurélien Pradié Republikanët
style="background-color: #FFD600

" |

Njësia e 2-të e Oltit Huguette Tiegna La République En Marche!

Senatorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Olti përfaqësohet në Senat nga Angèle Préville (që nga viti 2017) dhe Jean-Claude Requier (që nga viti 2011).

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "lot - Deutsch-Übersetzung - Langenscheidt Französisch-Deutsch Wörterbuch" (në gjermanisht dhe frëngjisht). Langenscheidt. Marrë më 22 tetor 2018.
  2. ^ a b Populations légales 2019: 46 Lot, INSEE
  3. ^ Nationale, Assemblée. "Assemblée nationale ~ Les députés, le vote de la loi, le Parlement français". Assemblée nationale. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)