Faqja kryesore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Main Page)
Shko te: navigacion, kërko
70.449 artikuj në shqip
Version i përshtatur për celular

P world icon brown.png Gjeografia      P history icon brown.png Historia      P society icon brown.png Ekonomia & Filozofia      P culture icon brown.png Arti & Kultura      P religion icon brown.png Feja      P science icon brown.png Shkenca & Teknologjia      P sport icon brown.png Sporti

Portali tematik · Indeksi alfabetik · Artikuj sipas kategorive · Artikuj të mirë · Artikuj të përkryer

Artikulli i javës
Artikulli i javës
Dita e Pavarsisë Kombtare

Vlora ishte kryeqyteti i parë i Shqipërisë së pavarur. Me 28 nëntor 1912 këtu Kuvendi Kombëtar shpall Pavarësinë në Sarajet e Vlorajve dhe formoi qeverinë me Ismail Qemal Bej Vlorën në krye. Gjenealogjia e familjes Vlora ka lënë pas vetë Eqrem bej Vlora , pinjoll i shquar i saj, në kujtimet e tij të botuara së pari në gjermanisht. Eqrem beu na tregon një legjendë të përhapur në shekullin XIX sipas së cilës i pari i familjes Vlora vinte nga Kanina. Në dhjetor 1914 , Vlora u pushtua nga italianët. Më 1920 u krijua komiteti "Mbrojtja Kombëtare", i cili organizoi forcat që morën pjesë ne Lufta e Vlorës dhe pushtuesit italiane të thyer u detyruan të pranojnë tërheqjen më 2 shtator 1920. Qyteti kishte 4.000 banore, ai vijoi të ishte vatër e lëvizjes atdhetare e demokratike. Në nëntor u hap shkolla e mesme tregtare. U lirua më 15 tetor 1944. Ndodhet ne jugperëndim te vendit, buzë Adriatikut. Në lashtësi njihej me emrin Aulona . Gjurmët më të hershme i takojnë shek. VI p.e.s. Në shek. IV rrethohet me mure guri të latuar.[Cito burimet] Duke qenë një nyje e rrugëve tokësore e detare, i njohur për verën, ullinjtë e kripën, u bë porti kryesor i Ilirisë pas rënies së Apolonisë e Orikumit. Në mesjetë fatet e qytetit lidhen me kështjellën e Kaninës. Më 1081 u pushtua nga normanët, më 1205 nga Venediku, pastaj kaloi në sundimin e Hohënshtaufëve gjermanë dhe më 1272 u përfshi në mbretërinë e Arbërisë. Në shek. V. u bë një qendër e lulëzuar tregtare e zejtare, si despotat më vete. Kaloi në shek. XIV nën sundimin e Balshajve. Ishte e dëgjuar për punimin e hekurit, të shpatave, të mëndafshit, për nxjerrjen e kripës etj.[Cito burimet]

A e dini se ...
A e dini se ...
Flamuri e Shqipërise (1912-1914)
 • .. Shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë së Vilajetit shqiptar nga Perandoria Osmane në Vlorë më 28 nëntor 1912 nga Ismail Qemali morën pjesë 83 delegatë nga të gjitha trojet , fillon me ngritjen e flamurit në Elbasan 25 nëntor , Tiranë 26 nëntor , Durrësi 27 nëntor ?


 • .. Aleksandër Lalo njihet më së shumti në muzikën e filmave shqiptarë nga viti 1972 autori i kolonës zanore i të paktën 25 filmave shumë prej të cilëve janë tashmë hite të muzikës shqiptare ?


 • .. Shën Terini i Butrintit shenjtor i krishterë nga Shqipëria u flijua në shek. III të e. r. gjatë një vale përndjekjesh kundër të krishterëve, me gjasë në kohën e sundimit të perandorit romak Dec (sund. 249-251 të e. r.) festohet më 23 prill ?


 • .. Stefan Cvajgu e shpreh në këtë mënyrë vlerësimin për Aleksandër Moisiun: "Vetë mënyra se si afrohet, shkëndija e dritës në syrin e errët, hirësia në çdo gjest të trupit të tij, melodioz përherë dhe gjithmonë i ri me atë zjarr që i komunikohet edhe tjetrit të magjeps e të bën për vete " ?


 • .. Teqeja e Helvetive në Berat , një Monument Kulturor i Shqipërisë e cila është ndërtuar në vitin 1782 nga Ahmet Kurt Pasha ka të bëjë me rendin e Halvetit , një sekt sufi


 • .. sivjet përkoi që 151 vjetori i ditës së lindjes Ndre Mjedës , të shënonte edhe 100 vjetorin e botimit "Juvenilia" , në 1917-ën në Vjenë, e njohur si kryevepra e poetit të gegnishtes letrare ?
Aktualiteti
Aktualiteti

Temat kryesore : Kriza në zonën e euros

 • 13 maj 2017 - Një protestë e madhe me pjesëmarrjen e qindra mijra vetëve zhvillohet në Tiranë për largimin e Kryeministrit Rama dhe krijimin e nje qeverie teknike per organizimin e zgjedhjeve të lira e të ndershme.
 • 6 shkurt 2017 - Shkrimtari i madh shqiptar Dritëro Agolli, vdes në moshën 89 vjeç.
 • 6 gusht 2016 - Të paktën 21 persona kanë humbur jetën dhe dhjetra të tjerë të lënduar në përmbytjet në veri-perëndim të Maqedonisë.
 • 3 qershor 2016 - Kampioni amerikan i boksit të peshave të rënda Muhammad Ali vdes në moshën 74 vjeç.
 • 11 janar 2016 - Këngëtari dhe producenti anglez David Bowie vdes në moshën 69 vjeç.
Kanë ndodhur më 21 nëntor
Kanë ndodhur më 21 nëntor
Thomas Edison me fonografin e tijë të parë
 • 1783 - Në Paris, Jean-François Pilâtre de Rozier dhe François Laurent, Marquis d'Arlandes realizuan fluturimin e parë me balon me ajër të nxehtë.
 • 1877 - Thomas Edison shpall zbulimin e fonografit të tijë, mjet i cili mund të ruaj dhe luaj zërin. (figura)
 • 1969 - Presidenti amerikan Richard Nixon dhe kryeministri japonez Eisaku Sato në Washington, DC u pajtuan që Okinawa t'i kthehet Japonisë në vitin 1972. Ndër kushtet e kthimit ishte e drejta e SHBA-ve për të vendosur bazat në ishuj por pa përmbajtje nukleare.
Fotografia e ditës
Fotografia e ditës
Para se të redaktoni...
Para se të redaktoni...

Wikipedia (Enciklopedia e lirë), synon krijimin e një enciklopedie të plotë, pa gabime, në të gjitha gjuhët, e korrigjueshme nga të gjithë dhe e lirë për përdorim. Uikipedia përdor teknikën Wiki si mjet bashkëpunimi midis autorëve.

Çdokush prej jush mund të kontribuojë vullnetarisht me dijen e tij për zgjerimin e mëtejshëm të kësaj enciklopedie të lirë. Hapat fillestare janë më se të thjeshta. Shikoni edhe këtu.
Vini Re! - Jeni të lutur të emëroni faqet që krijoni në trajtën e shquar dhe të përdorni germat Ë, Ç, ë, ç në fjalët e duhura.


Kush e shkruan Wikipedian?
Kush e shkruan Wikipedian?


Komuniteti i Wikipedias në gjuhën shqipe përbëhet nga 97.617 përdorues të regjistruar, 282 prej të cilëve kanë kontribuar me të paktën një redaktim gjatë muajit të fundit, ndërsa 10 prej tyre gëzojnë privilegjet e burokratit dhe administratorit. Përdoruesit përbëjnë një shoqatë ku të gjithë anëtarët e saj koordinojnë veprimet e tyre për përmirësimin e artikujve, duke u konsultuar herë pas here në kuvend, duke diskutuar me njëri-tjetrin, por edhe duke bashkëpunuar në projekte të ndryshme.


Ç'mund të bëj unë?
Ç'mund të bëj unë?


Dëshironi të merrni pjesë? Lexoni rregullat bazë dhe udhëzimet e tjera, respektoni rregullat e mirësjelljes; regjistrimi është i këshillueshëm por jo i detyrueshëm.

Keni nevojë për ndihmë? Përpiquni të shfletoni faqet e ndihmës ose bëni pyetjen tuaj në Kuvendin e Wikipedias. Shumë shpejt një përdorues aktiv do t'iu ndihmojë.

Dëshironi të provoni? Bëni prova tek livadhi ose lexoni se si redaktohet një faqe.

Dëshironi të bëni një donacion? Wikipedia është plotësisht e lirë, pa reklama, falë donacioneve të përdoruesve. Ndihmoni që Wikipedia të mbetet e lirë, bëni një donacion.

Projektet motra
Projektet motra
Meta-Wiki
Meta-Wiki
Koordinimi i të gjitha projekteve
Wikidata
Wikidata
Baza e lirë e të dhënave
Commons
Wiktionnaire
Wiki–Fjalori
Fjalori i lirë
Wikinews
Wiki–Lajme
Lajme të lira
Wikibooks
Wiki–Libra
Libra dhe tekste didaktike
Wikiquote
Wiki–Citate
Përmbledhje citatesh
Wikisource
Wiki–Burime
Dokumente dhe Libraria e lirë
Wikiversité
Wikispecies
Wiki–Speciet
Lista e llojeve të specieve
Wikipedia nuk garanton saktësinë e përmbajtjes!

Projekti organizohet nga Fondacioni Wikimedia, i cili nuk mban përgjegjësi për asnjë gabim në përmbajtjen e këtyre artikujve.

Çdo kontribues është përgjegjës për shkrimet e tij.