Marco Amelia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Marco Amelia

Marco Amelia me Livorno në vitin 2007
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMarco Amelia
Datëlindja (1982-04-02) 2 prill 1982 (42 vjeç)
VendlindjaFrascati, Itali
Gjatësia1.90 m (6 ft 3 in)
PozicioniPortier
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Milan
Numri1
Karriera me të rinjtë
1987–1991Lupa Frascati
1991–2001Roma
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2000–2002Roma0(0)
2001–2002Livorno (huazim)1(0)
2002–2008Livorno166(0)
2003–2004Lecce (huazim)13(0)
2004Parma (huazim)0(0)
2008–2009Palermo34(0)
2009–2011Genoa30(0)
2010–2011Milan (huazim)4(0)
2011–Milan7(0)
Karriera ndërkombëtare
1998Italy U-1512(0)
1998–1999Italy U-165(0)
2000–2001Italy U-183(0)
2002–2004Italy U-2119(0)
2005–2009Italy9(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 11 February 2012
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 10 June 2009

Marco Amelia, (lindur më 2 prill 1982) është një futbollist profesionist italian i cili luan si portier për skuadrën nga Serie A, A.C. Milan. Ai ishte pjesë e skuadrës italiane e cila fitoi Kampionatin Botëror të Futbollit 2006.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amelia u rrit si pjesë e skuadrës së të rinjëve të Romas. Në vitin 2001 ai i la giallorossit për tu bashkuat në huazim me skuadrën nga Serie C, Livorno, duke u paraqitur vetëm në një ndeshje në sezonin e tij të parë me skuadrën toskane; ai u konfirmua në radhët e Livornos në sezonin 2002-2003, për një çmim transferimi prej 2,8 milionë , si pjesë e marrëveshjes për të blerë gjysmën e të drejtave të regjistrimit të Giorgio Chiellinit për 3,1 milionë , dhe u promovua nga trajneri kryesor Roberto Donadoni në rikthimin e skuadrës në Serie B.

Amelia pastaj kaloi dy sezone të pa vëna re si i huazuar tek Lecce dhe Parma (të dyja në Serie A) para se të rikthehej tek Livorno në qershor të vitit 2004, duke u bërë një nga shtyllat kryesore të skuadrës, dhe gjithashtu duke e pasur shansin për të bërë debutimin e tij në nivelin Evropian në Uefa Cup 2006-07, ku edhe arriti që të shënojë gol me kokë në kohën shtesë kundrejt FK Partizanit.

Palermo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik të vitit 2008, pasi Livorno zbriti në Serie B, Amelia i pajtua me një marrëveshje të përhershme për tu bashkuar me Palermon, për 6 milionë . Ndër pikat e sezonit tij, ai më së shumti i mbajt mënd nga tifozët duke e mbrojtur penalltinë e Ronaldinhos në fitoren 2-1 kundrejt AC Milanit, por gjithashtu, në një mënyre negative, duke lejuar një gol prej nga një distancë prek 45 metra nga Giuseppe MascaraDerby di Sicilia kundrejt Catanias e cila mbaroi me një humbje tronditës për skuadrën nikoqire 0-4.

Genoa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në gusht të vitit 2009, Amelia kaloi tek Genoa si pjesë e marrëveshjes për të këmbyer lojtarë, me Rubinhon duke kaluar nga ana tjetër, të dy lojtarët me vlerë prej 5 milionë . Ai ishte zgjidhja e parë e skuadrës përveç disa ndeshjeve të luajtura nga zëvendësuesi i tij Alessio Scrapi.

Milan[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 23 qershor të vitit 2010 pas shitjes së portierit Marco StorariJuventus F.C., Amelia nënshkruajti me Milanin një marrëveshje huazimi e cila përfshinte të drejtën për ta blerë lojtarin në fund të sezonit. Më 24 maj, Milani zgjodhi opsionin për ta blerë portierin, edhe pse Marco u paraqit vetëm në pak ndeshje dhe duke qenë zgjidhje e dytë pas Christian Abbiatit gjatë gjithë sezonit. Ai e bëri debutimin e tij në Serie A në sezonin 2011-12 më 28 nëntor 2011 kundrejt Chievos, duke e zëvendësuar Abbiatin i cili pësoi një lëndim në sup.

Nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadrat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Roma
Livorno
Milan

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Italia

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra Sezoni Liga
Shtëpiake
Kupa
Shtëpiake
Kompeticioni
Evropian1
Gjithsej
Paraqitje Gola Paraqitje Gola Paraqitje Gola Paraqitje Gola
Roma 2000–01 0 0 0 0 0 0 0 0
Gjithsej 0 0 0 0 0 0 0 0
Livorno 2001–02 1 0 0 0 1 0
2002–03 35 0 2 0 37 0
Gjithsej 36 0 2 0 38 0
Lecce 2003–04 13 0 1 0 14 0
Gjithsej 13 0 1 0 14 0
Parma 2003–04 0 0 1 0 1 0 2 0
Gjithsej 0 0 1 0 1 0 2 0
Livorno 2004–05 31 0 2 0 33 0
2005–06 36 0 3 0 39 0
2006–07 30 0 0 0 8 1 38 1
2007–08 33 0 0 0 33 0
Gjithsej 130 0 5 0 8 1 143 1
Palermo 2008–09 34 0 1 0 35 0
Gjithsej 34 0 1 0 35 0
Genoa 2009–10 30 0 0 0 5 0 35 0
Gjithsej 30 0 0 0 5 0 35 0
Milan 2010–11 4 0 1 0 3 0 8 0
2011–12 7 0 3 0 1 0 11 0
Gjithsej 11 0 4 0 4 0 19 0
Gjithsej Karriera 254 0 14 0 18 1 286 1

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2005 1 0
2006 2 0
2007 2 0
2008 3 0
2009 1 0
Gjithsej 9 0

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]