Christian Abbiati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Christian Abbiati
Të dhënat vetjake
Emri i plotëChristian Abbiati
Datëlindja (1977-07-08) 8 korrik 1977 (46 vjeç)
VendlindjaAbbiategrasso, Itali
Gjatësia1.91 m (6 ft 3 in)
PozicioniPortier
Karriera me të rinjtë
1991–1992Trezzano
1992–1993Assago
1993–1994Corsico
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1994–1998Monza52(0)
1995–1996Borgosesia (huazim)29(0)
1998–2016Milan281(0)
2005–2006Juventus (huazim)19(0)
2006–2007Torino (huazim)36(0)
2007–2008Atlético Madrid (huazim)21(0)
Gjithsej438(0)
Karriera ndërkombëtare
1998–2000Italia U2120(0)
2003–2005Italia4(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 19 maj 2013
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 16 nëntor 2005

Christian Abbiati (Italisht: [ˈkristjan abˈbjaːti]; lindur më 8 korrik 1977) është një ish futbollist profesionist italian i cili ka luajtur si portier.

Abbiati, i cili ishte pjesë e Milanit që nga viti 1996, e nisi karrierën si profesionist te Monza, para se të kalonte te Milani ku luajti më shumë se 300 ndeshje zyrtare. Ai gjithashtu pati periudha si i huazuar te Borgosesia Calcio, Juventus, Torino dhe Atlético Madrid. Gjatë karrierës së tij ai fitoi tre tituj të Serie A, një Kupë Italie, dy Superkupa Italiane, një Ligë Kampionesh dhe UEFA Super Kupë.

Abbiati u thirr për herë të parë në ekipin kombëtar italian në vitin 2000 ku ai ishte portier rezervë në Euro 2000, ku ekipi arriti në finale. Debutimi i tij erdhi tre vite më vonë në një ndeshje miqësore kundër Zvicrës. Ai zhvilloi gjithsej katër paraqitje me të kaltrit.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Milan[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Christian Abbiati". acmilan.com (në anglisht). A.C. Milan. Marrë më 16 dhjetor 2015.
  2. ^ "Christian Abbiati" (në anglisht). Eurosport. Marrë më 16 dhjetor 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]