Matt LeBlanc

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Matt LeBlanc
Matt leblanc 1995 emmy awards.jpg
U lind në
Matthew Steven LeBlanc

25 korrik 1967

Matthew Steven LeBlanc lindi më 25 korrik 1967Newton, Massachusetts, ShBA. Është një aktor amerikan.

LeBlanc u bë i njohur me serinë Friends. Seria Xhoi vlen si vazhdim zyrtare, ku LeBlanc në atë personazhin të tij të serisë e vazhdoi, seria nuk pati aq sukes që kështu prodhimi i serisë pas dy vitesh u ndërprerë. Në fillim të karrierës së tij ishte ndër të tjerë i suksesshëm me plakata reklame dhe klipa/spot reklame si p.sh. Levi's, Coca-Cola, Doritos dhe Heinz Ketchup.

Me filma kinematografik LeBlanc deri tani nuk pati sukses, ai luajti një rol të vogël në filmin Charlie's Angels.

3 maj 2003 u martua me shoqen e vetë Melissa McKnight, me të cilen shoqërohej një kohë të gjatë. Me atë pati një vajzë Marina Pearl LeBlanc ( 8 prill 2004) dhe dy fëmijë të tjerë Tyler dhe Jackie. Në shtator 2006 njoftuan pë herë të dytë, që dëshirojnë të parashtojnë divorcën.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.