Matt LeBlanc

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Matt LeBlanc
Matt leblanc 1995 emmy awards.jpg
Informacione personale
Vendlindja Newton, Massachusetts, ShBA
Role të shquar Joey TribbianiFriends dhe Xhoi


Matthew Steven LeBlanc lindi më 25 korrik 1967Newton, Massachusetts, ShBA. Është një aktor amerikan.

LeBlanc u bë i njohur me serinë Friends. Seria Xhoi vlen si vazhdim zyrtare, ku LeBlanc në atë personazhin të tij të serisë e vazhdoi, seria nuk pati aq sukes që kështu prodhimi i serisë pas dy vitesh u ndërprerë. Në fillim të karrierës së tij ishte ndër të tjerë i suksesshëm me plakata reklame dhe klipa/spot reklame si p.sh. Levi's, Coca-Cola, Doritos dhe Heinz Ketchup.

Me filma kinematografik LeBlanc deri tani nuk pati sukses, ai luajti një rol të vogël në filmin Charlie's Angels.

3 maj 2003 u martua me shoqen e vetë Melissa McKnight, me të cilen shoqërohej një kohë të gjatë. Me atë pati një vajzë Marina Pearl LeBlanc ( 8 prill 2004) dhe dy fëmijë të tjerë Tyler dhe Jackie. Në shtator 2006 njoftuan pë herë të dytë, që dëshirojnë të parashtojnë divorcën.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

3Stooges.jpg Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.