Jump to content

Matthew Perry

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Matthew Perry
Perry më 2013
U lind në
Matthew Langford Perry

19 gusht 1969
Vdiq23 tetor 2023 (54 vjet)
Shtetësia
 • Shtetet e Bashkuara
 • Kanada
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti1979–2022
Prind/ër
Faqja në rrjetmatthewperrybook.com

Matthew Perry (19 gusht 1969 - 28 tetor 2023) ishte një aktor amerikan dhe kanadez. Ai luajti si Chandler Bing në serialin televiziv NBC Friends nga 1994 deri më 2004. Perry u shfaq gjithashtu në Ally McBeal (2002) dhe mori nominime për Primetime Emmy Award për rolet e tij në The West Wing (2003) dhe The Ron Clark Story (2006). Ai fitoi një rol kryesor në serialin NBC Studio 60 on the Sunset Strip i cili u transmetua nga 2006 deri më 2007. Perry u bë gjithashtu i njohur për rolet e tij kryesore në filmat Fools Rush In (1997), Almost Heroes (1998), Three to Tango (1999), The Whole Nine Yards (2000), Serving Sara (2002), The Whole Ten Yards (2005), and 17 Again (2009).[1] Ai dunloi Benny në videolojën Fallout: New Vegas (2010).

Perry ishte bashkë-krijues, bashkë-shkrimtar, producent ekzekutiv dhe yll i serialit ABC Mr. Sunshine, i cili u shfaq nga shkurti deri në prill 2011. Në gusht 2012, ai luajti si prezantuesin e sporteve Ryan King në sitcomin NBC Go On. Perry bashkë-zhvilloi dhe luajti në një ringjallje të sitcom CBS The Odd Couple duke portretizuar Oscar Madison nga 2015 deri më 2017.[2] Ai pati role të përsëritura në dramat ligjore The Good Wife (2012–2013), dhe The Good Fight (2017). Ai portretizoi Ted KennedyThe Kennedys: After Camelot (2017) dhe u shfaq si ai vetë në Friends: The Reunion (2021).

Perry vuante nga varësia e rëndë ndaj drogës dhe alkoolit. Nëpërmjet shërimit të tij, ai u bë një avokat për rehabilitimin dhe zëdhënës i Shoqatës Kombëtare të Profesionistëve të Gjykatës së Drogës. Në vitin 2013, ai mori çmimin Kampion i Rimëkëmbjes nga Zyra e Politikës Kombëtare të Kontrollit të DrogësShtëpisë së Bardhë. Ai shkroi një kujtim me titull Friends, Lovers, and the Big Terrible Thing në vitin 2022.

Jeta e hershme dhe edukimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Matthew Langford Perry lindi në Williamstown, Massachusetts, më 19 gusht 1969.[3] Nëna e tij, Suzanne Marie Morrison (née Langford, lindur më 1948), është një gazetare kanadeze që shërbeu si sekretare shtypi e kryeministrit kanadez Pierre Trudeau. Babai i tij, John Bennett Perry (lindur më 1941), është një aktor amerikan dhe ish-model.[4][5]

Prindërit e tij u ndanë kur ai ishte një vjeç dhe nëna e tij u martua me gazetarin kanadez Keith Morrison. Ai u rrit nga nëna e tij kryesisht në Otava, Ontario, por ai jetoi gjithashtu për një kohë të shkurtër në Toronto dhe Montreal.[6] Ajo do të kishte katër fëmijë me Morrison-Caitlin, Emily, Will dhe Madeline- ndërsa John kishte një vajzë të quajtur Maria me gruan e tij të dytë Debbie Boyle..[7] Matthew ndoqi Rockcliffe Park Public School për shkollën fillore, së bashku me kryeministrin e ardhshëm kanadez Justin Trudeau. Ai gjithashtu ndoqi Ashbury College, një shkollë konvikti në Otava.[8][9]

Në moshën 10-vjeçare, Perry filloi të sillej keq. Ai vodhi para, pinte duhan, la notat e tij të rrëshqisnin dhe e rrahu Trudeau në një përleshje gjatë klasës së pestë.[9][10] Perry filloi të pinte alkool në moshën 14 vjeçare dhe ishte duke pirë alkool çdo ditë në moshën 18 vjeçare.[11] Perry mori një interes të madh për tenisin dhe u bë një lojtar i ri i rangut më të lartë në Kanada me mundësinë e një karriere tenisi. Megjithatë, në moshën 15-vjeçare, ai u zhvendos nga Otava në Los Anxhelos për të jetuar me babanë e tij dhe konkurrenca atje ishte më e ashpër.[12][10][4]

Në moshën 15-vjeçare, Perry studioi aktrim në Buckley School, një shkollë përgatitore për kolegj në Sherman Oaks, Los Angeles, dhe u diplomua në vitin 1987.[13] Ndërsa ishte në shkollë të mesme, ai mori klasa komedi improvizuese në L.A. Connection in Sherman Oaks.[14]

1979-1993: Rolet e hershme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Perry si Chazz Russell në Boys Will Be Boys, 1988

Roli i parë i kredituar i Perry ishte një pjesë e vogël në 240-Robert në vitin 1979 si një aktor fëmijë.[15][16] Menjëherë pasi u transferua në Los Anxhelos, Perry filloi audicionin për role.[17] Perry bëri paraqitje të ftuar në Not Necessarily the News më 1983, Charles in Charge më 1985, dhe Silver Spoons më 1986.[15][18] Në vitin 1987 dhe 1988, ai luajti Chazz Russell në serialin televiziv Second Chance (më vonë i quajtur Boys Will Be Boys). Perry bëri debutimin e tij në film më 1988 me A Night in the Life of Jimmy Reardon.[19] Në vitin 1989, ai kishte një hark me tre episode mbi Growing Pains, duke portretizuar të dashurin e Carol Seaver, Sandy, i cili vdes në spital pas një përplasjeje ngarje në gjendje të dehur.[20]

Perry u hodh si një person i rregullt në serialin e 1990 të CBS Sydney, duke luajtur rolin e vëllait më të vogël të karakterit të Valerie Bertinellit.[18] Në vitin 1991, ai bëri një paraqitje mysafir në Beverly Hills, 90210 si Roger Azarian.[21] Perry luajti rolin kryesor në serialin ABC Home Free, i cili u transmetua më 1993.[22]

1994–2004: Përparimi me Friends

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Perry niset nga prova për Emmy Awards 1995

Angazhimi i Perry për një pilot për një dramë të quajtur LAX 2194 fillimisht e bëri atë të padisponueshëm për një rol në një pilot tjetër, Six of One, i quajtur më vonë Friends. Pasi piloti LAX 2194 dështoi, ai pati mundësinë të lexonte për një pjesë në Six of One dhe u luajt si Chandler Bing. Ai ishte anëtari më i ri i kastit kryesor në moshën 24 vjeçare.[23]

Friends ishte jashtëzakonisht i suksesshëm dhe e bëri Perry një personazh të famshëm ndërkombëtar.[24] Deri në vitin 2002, ai dhe bashkë-yjet e tij Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, and David Schwimmer po fitonin 1 milion dollarë për episod.[25] Programi i dha atij një nominim Emmy në vitin 2002 për Primetime Emmy Award për Aktorin Kryesor të Shquar në një Seri Komedi.[26] Perry u shfaq në filma të tillë si Fools Rush In, Almost Heroes, Three to Tango, The Whole Nine Yards dhe vazhdimi i tij The Whole Ten Yards, dhe Serving Sara.

Për performancën e tij si Joe Quincy në The West Wing, Perry mori dy nominime Emmy për Aktori të Shquar të Ftuar në një Seri Drame në vitin 2003 dhe 2004.[26] Ai u shfaq si avokat Todd Merrick në dy episode të Ally McBeal.[27] Në vitin 2004, ai bëri debutimin e tij regjisorial dhe luajti në një episod të sezonit të katërt të komedisë-dramës Scrubs, një episod ku përfshihej edhe babai i tij.[28]

2005–2022: Puna e mëvonshme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Perry luajti në filmin TNT The Ron Clark Story, i cili u shfaq premierë më 13 gusht 2006,[29][30]dhe mori një nominim Golden Globe dhe Emmy për performancën e tij.[31][26]

Perry më 2007

Nga viti 2006 deri më 2007, Perry u shfaq në dramën e Aaron Sorkin Studio 60 on the Sunset Strip. Perry luajti Matt Albie së bashku me Danny Tripp të Bradley Whitford, një dyshe skenaristësh-regjisorësh të sjellë për të ndihmuar në shpëtimin e një shfaqjeje skeçe të dështuar. Personazhi i Perry konsiderohej se bazohej kryesisht në përvojat personale të Sorkinit, veçanërisht në televizion.[32]

Në vitin 2006, ai filloi të xhironte Numb, një film i bazuar në një burrë që vuante nga çrregullimi i depersonalizimit. Data paraprake e lëshimit të filmit u shty disa herë, por më në fund u lëshua në DVD më 13 maj 2008.[33] Ai gjithashtu u shfaq në skenë në Londër në Sexual Perversity in ChicagoDavid Mamet.[34] Në vitin 2008, Perry luajti në filmin e pavarur Birds of America.[35] Showtime kaloi në një pilot të quajturThe End of Steve, një komedi e errët me protagonist, shkruar dhe prodhuar nga Perry dhe Peter Tolan.[36] Në vitin 2009, ai luajti në filmin 17 Again duke luajtur një burrë 37-vjeçar i cili shndërrohet në veten e tij 17-vjeçare (Zac Efron) pas një aksidenti të rastësishëm.[37] Filmi mori komente të përziera dhe ishte një sukses në arkë.[38][39] Një rishikim në WRC-TV zbuloi se Perry ishte keqpërdorur në rolin e tij, duke theksuar mosbesimin tek Efron duke u rritur për t'i ngjasuar Perry-t, si fizikisht ashtu edhe në sjellje - një ndjenjë e bërë jehonë nga kritikë të tjerë.[40][41][42]

Piloti i ri i komedisë së Perry, Mr. Sunshine, bazuar në idenë e tij origjinale për shfaqjen, u ble nga ABC.[43][44] Ai luajti rolin kryesor si një mesoburrë me krizë identiteti.[45] Rrjeti e anuloi serialin pas nëntë episodeve në vitin 2011.[46]

Perry kishte nënshtetësi kanadeze dhe amerikane. Ai u takua me Yasmine Bleeth më 1995, Julia Roberts nga 1995 deri më 1996, dhe Lizzy Caplan nga 2006 deri më 2012.[47][48][49] Në nëntor 2020, Perry u fejua me menaxheren letrare Molly Hurwitz, me fejesën e tyre që përfundoi në vitin 2021.[50]

Në vitin 2009, Perry ishte i ftuar në The Ellen DeGeneres Show, ku ai i prezantoi asaj një Xbox 360 dhe një kopje të Fallout 3. Gjesti çoi në studion e lojërave Obsidian Entertainment duke e hedhur atë në Fallout: New Vegas si zëri i Benny.[51][52]

Më 28 tetor 2023, Perry u gjet i pareagueshëm në vaskën e tij të nxehtë nga ndihmësi i tij në shtëpinë e tij në Pacific Palisades, Los Angeles, dhe më vonë u shpall i vdekur nga oficerët e Departamentit të Policisë së Los Anxhelosit.[53][54] Sipas policisë, shkaku i vdekjes është i panjohur dhe nuk ka pasur shenja të lojës së keqe. [55]

Viti Titulli Roli Shënime Ref.
1988 A Night in the Life of Jimmy Reardon Fred Roberts Kredituar si Matthew L. Perry [56]
1989 She's Out of Control Timothy [56]
Fat Man and Little Boy Bomb Technician I pakredituar [15]
1994 Getting In Randal Burns Direct-to-video [57]
1997 Fools Rush In Alex Whitman [56]
1998 Almost Heroes Leslie Edwards [56]
1999 Three to Tango Oscar Novak [56]
2000 The Whole Nine Yards Nicholas "Oz" Oseransky [56]
The Kid Mr. Vivian Cameo (i pakredituar) [58]
2002 Serving Sara Joe Tyler [56]
2004 The Whole Ten Yards Nicholas "Oz" Oseransky [56]
2007 Numb Hudson Milbank Gjithashtu producent ekzekutiv [57][59]
2008 Birds of America Morrie [57]
2009 17 Again Older Mike O'Donnell [56]
Viti Titulli Roli Shënime Ref.
1979 240-Robert Arthur Epizodi: "Bank Job" [60]
1983 Not Necessarily the News Bob Epizodi: "Audrie in Love" [15]
1985 Charles in Charge Ed Epizodi: "The Wrong Guy"
Kredituar si Matthew L. Perry
[60]
1986 Silver Spoons Davey Epizodi: "Rick Moves Out" [60]
1987–1988 Second Chance/Boys Will be Boys Chazz Russell Seri e rregullt; 21 episode (e njohur edhe si Second Chance) [61][62]
1988 Dance 'til Dawn Roger Film televiziv [63]
1988 Just the Ten of Us Ed Epizodi: "The Dinner Test"
Kredituar si Matthew L. Perry
[15]
1988 Highway to Heaven David Hastings 2 episode [15]
1989 Empty Nest Bill at 18 Epizodi: "A Life in the Day" [64]
1989 Growing Pains Sandy Seri e rregullt; 13 episode [57]
1990 Sydney Billy Kells Seri e rregullt; 13 episode [57]
1990 Who's the Boss? Benjamin Dawson Epizodi: "Roomies" [57]
1990 Call Me Anna Desi Arnaz Jr. Film televiziv
Kredituar si Matthew L. Perry
[65]
1991 Beverly Hills, 90210 Roger Azarian Epizodi: "April Is the Cruelest Month" [57]
1992 Dream On Alex Farmer Epizodi: "To the Moon, Alex!" [66]
1992 Sibs Chas Epizodi: "What Makes Lily Run?" [67]
1993 Deadly Relations George Westerfield Film televiziv [68]
1993 Home Free Matt Bailey Seri e rregullt; 13 episode [57]
1994 Parallel Lives Willi Morrison Film televiziv [69]
1994 L.A.X. 2194 Blaine Film televiziv [70]
1994–2004 Friends Chandler Bing Roli kryesor; 236 episode [71]
1995 Caroline in the City Epizodi: "Caroline and the Folks" [72]
1995 The John Larroquette Show Steven Epizodi: "Rachel Redux" [57]
1997 Saturday Night Live Prezantues Epizodi: "Matthew Perry/Oasis" [57]
2001 The Simpsons Vetë ai Zëri, epizodi: "Treehouse of Horror XII" [57]
2002 Ally McBeal Todd Merrick 2 episode [27]
2003 The West Wing Joe Quincy Roli i përsëritur; 3 episode [57]
2004 Scrubs Murray Epizodi: "My Unicorn"
Gjithashtu regjisor
[28][73]
2006 The Ron Clark Story Ron Clark Film televiziv [14]
2006–2007 Studio 60 on the Sunset Strip Matt Albie Seri e rregullt; 21 episode [57]
2011 Childrens Hospital Himself Epizodi: "The Black Doctor" [74]
2011 Mr. Sunshine Ben Donovan Seri e rregullt; 13 episode
Gjithashtu producent
[57]
2012–2013 The Good Wife Mike Kresteva Roli i përsëritur; 4 episode [57]
2012–2013 Go On Ryan King Seri e rregullt; 22 episode
Gjithashtu producent
[57]
2014 Cougar Town Sam Johnston Epizodi: "Like a Diamond" [57]
2014 Playhouse Presents The Charismatic Man Epizodi: "The Dog Thrower" [75]
2015 Web Therapy Tyler Bishop 2 epizoda [76]
2015–2017 The Odd Couple Oscar Madison Seri e rregullt; 38 episode
Gjithashtu producent ekzekutiv/skenarist
[57]
2017 The Good Fight Mike Kresteva Roli i përsëritur; 3 episode [57]
2017 The Kennedys: After Camelot Ted Kennedy Miniseri televiziv; 4 epizoda
Gjithashtu producent ekzekutiv
[77]
2021 Friends: The Reunion Himself HBO Max special; gjithashtu producent ekzekutiv [78][79]
 1. ^ "Matthew Perry" (në anglisht). Rotten Tomatoes. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 24 dhjetor 2011.
 2. ^ Idato, Matthew (26 shkurt 2014). "Friends star Matthew Perry set for Odd Couple reboot". The Sydney Morning Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2020. Marrë më 17 prill 2020.
 3. ^ "Matthew Perry". TV Guide (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2020. Marrë më 11 gusht 2015.
 4. ^ a b Kennedy, Dana (18 gusht 2002). "The Fame He Craved Came, but It Wasn't Enough". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019.
 5. ^ "Mr. and Mrs. John Bennett Perry". Ottawa Citizen (në anglisht). 23 shtator 1968. Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2020.
 6. ^ Winton, Richard; Brennan, Matt; Sheets, Connor (28 tetor 2023). "'Friends' star Matthew Perry dead at 54, found in hot tub at L.A. home". Los Angeles Times (në anglisht).
 7. ^ Gariano, Francesca (29 tetor 2023). "Matthew Perry said his sisters, brother 'never turned their backs' on him. Everything to know about his 5 siblings". Today (në anglisht). Marrë më 29 tetor 2023.
 8. ^ "Is this the playground where Matthew Perry beat up Canadian Prime Minster Justin Trudeau?" (në anglisht). 17 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2022. Marrë më 28 tetor 2022.
 9. ^ a b Karimi Wamichi, Faith (2 prill 2017). "Justin Trudeau challenges actor Matthew Perry to fight rematch" (në anglisht). CNN. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2022. Marrë më 28 tetor 2022.
 10. ^ a b "Matthew Perry obituary: Friends brought fame but couldn't quell personal demons". BBC News (në anglisht).
 11. ^ Browning, Justine (28 tetor 2022). "Matthew Perry says Friends costars confronted him about his sobriety when they could smell alcohol on him". Entertainment Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 12. ^ "Matthew Perry: the one where Chandler writes a West End play". The Guardian (në anglisht). 1 shkurt 2016. Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 13. ^ Summer, Sydne (21 maj 2007). "My Reunion with Matthew Perry" (në anglisht). E!. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2019. Marrë më 10 janar 2017.
 14. ^ a b Koseluk, Chris (29 tetor 2023). "Matthew Perry, the Sweet and Snarky Chandler on 'Friends', Dies at 54". The Hollywood Reporter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 15. ^ a b c d e f Tinoco, Armando; Patten, Dominic (29 tetor 2023). "Matthew Perry Dies: 'Friends' Actor Was 54". Deadline. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Matthew Perry, 'Friends' star, dead at 54" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023. {{cite news}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
 17. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura nytfame
 18. ^ a b Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Snarky
 19. ^ Jevens, Darel (28 tetor 2023). "When young Matthew Perry had 'the best experience of my life' in Chicago". Chicago Sun-Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 20. ^ "Matthew Perry Dies: 'Friends,' 'The West Wing' & More Memorable TV Roles". TV Insider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 21. ^ Villarreal, Yvonne (12 shtator 2012). "Before 'Go On,' Matthew Perry visited 'Beverly Hills, 90210'". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 22. ^ Berman, Marc (28 tetor 2023). "Matthew Perry Dead: The 'Friends' Star Was 54". Forbes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 23. ^ Lee, Benjamin; Cain, Sian; Topping, Alexandra (29 tetor 2023). "Tributes pour in for 'comedic genius' Matthew Perry, dead at 54". The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 24. ^ Kennedy, Dana (18 gusht 2002). "FILM; The Fame He Craved Came, but It Wasn't Enough". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 21 qershor 2021.
 25. ^ Pomarico, Nicole. "How much the cast of 'Friends' is estimated to be worth today". Business Insider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2019. Marrë më 25 mars 2019.
 26. ^ a b c "Matthew Perry". Emmy Awards (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2013. Marrë më 29 tetor 2023.
 27. ^ a b Bonin, Liane (12 prill 2002). "Can Matthew Perry save Ally McBeal?". EW.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2022. Marrë më 29 tetor 2023.
 28. ^ a b "Matthew Perry to direct,star on 'Scrubs' episode". TODAY.com (në anglisht). 13 tetor 2004. Arkivuar nga origjinali më 16 maj 2021. Marrë më 29 tetor 2023.
 29. ^ Lowry, Brian (9 gusht 2006). "The Ron Clark Story". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 maj 2018. Marrë më 29 tetor 2023.
 30. ^ "A story even better than the movie". The Age (në anglisht). 14 dhjetor 2006. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 31. ^ "The Ron Clark Story (2006) Awards & Festivals" (në anglisht). Mubi. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 32. ^ "Studio 60 on the Sunset Strip". Variety (në anglisht). 15 shtator 2006. Arkivuar nga origjinali më 5 qershor 2011.
 33. ^ "Numb". The Hollywood Reporter (në anglisht). 6 maj 2007. Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2023. Marrë më 29 tetor 2023 – nëpërmjet Associated Press.
 34. ^ Smith, Neil (15 maj 2003). "Perry debuts in tame Perversity". BBC News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2004. Marrë më 10 shtator 2007.
 35. ^ Harvey, Dennis (31 janar 2008). "Birds of America". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2022. Marrë më 29 tetor 2023.
 36. ^ Frankel, Daniel (13 tetor 2008). "Showtime picks up 'End of Steve'". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 qershor 2009. Marrë më 17 prill 2020.
 37. ^ "Matthew Perry says 17 Again co-star Zac Efron declined opportunity to play him again". The Independent (në anglisht). 5 nëntor 2022. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2022. Marrë më 29 tetor 2023.
 38. ^ "17 Again" (në anglisht). Metacritic. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 39. ^ "17 Again (2009)" (në anglisht). The Numbers. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 40. ^ "MovieMantz Review: '17 Again'". WRC-TV. 15 prill 2009. Arkivuar nga origjinali më 3 dhjetor 2022. Marrë më 29 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Review: You've seen 17 Again _ again and again". The Washington Times. 13 prill 2009. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 20 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ Dargis, Manohla (16 prill 2009). "Those Cheekbones! That Wind-Swept Hair! OMG, It's Zac Efron!". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2023. Marrë më 29 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ "Mr. Sunshine". Variety (në anglisht). 7 shkurt 2011. Arkivuar nga origjinali më 29 maj 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 44. ^ Bryant, Adam. "Matthew Perry Comedy Lands at ABC". TV Guide (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 dhjetor 2013.
 45. ^ "ABC picks up Matthew Perry comedy pilot". Digital Spy (në anglisht). 13 janar 2010. Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2015. Marrë më 26 shtator 2010.
 46. ^ "Matthew Perry's new show Mr Sunshine gets panned". The Week (në anglisht). 9 shkurt 2011. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 7 janar 2019. {{cite web}}: |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
 47. ^ Caruso, Skyler (28 tetor 2023). "Matthew Perry's Dating History: From Gwyneth Paltrow to Molly Hurwitz". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 48. ^ Fisher, Kelly (10 shtator 2011). "Matthew Perry And Lizzy Caplan: Another Hollywood Odd Couple? (PHOTO)". HuffPost (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016.
 49. ^ Takeda, Allison (18 tetor 2013). "Matthew Perry, Lizzy Caplan Quietly Split, "Haven't Been Together for a Long Time"". Us Weekly (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2019. Marrë më 19 tetor 2013.
 50. ^ "Matthew Perry Splits from Fiancée Molly Hurwitz: 'Sometimes Things Just Don't Work Out'". People (në anglisht). 1 qershor 2021. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2021.
 51. ^ Tassi, Paul (29 tetor 2023). "Gamers Pay Tribute To Matthew Perry, Fallout: New Vegas' Benny". Forbes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 52. ^ Yoon, Andrew (14 gusht 2010). "How Ellen DeGeneres got Matthew Perry his role in Fallout: New Vegas". Engadget (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 gusht 2017.
 53. ^ Winton, Richard; Brennan, Matt (28 tetor 2023). "'Friends' star Matthew Perry dead at 54, found in hot tub, sources say". Los Angeles Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 54. ^ Blankstein, Andrew; Dasrath, Diana; Melas, Chloe; Romero, Dennis (29 tetor 2023). "Matthew Perry, 'Friends' actor, dies of apparent drowning at 54" (në anglisht). NBC News.
 55. ^ Mayorquin, Orlando; Stevens, Matt (29 tetor 2023). "Matthew Perry, Star of 'Friends,' Dies at 54". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 29 tetor 2023.
 56. ^ a b c d e f g h i "Matthew Perry filmography". AFI. Catalog. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 57. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s "Matthew Perry". Rotten Tomatoes (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2019. Marrë më 29 tetor 2023.
 58. ^ Legaspi, Althea. "Matthew Perry, 'Friends' Star, Dead at 54". Rolling Stone (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 28 tetor 2023.
 59. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura :2
 60. ^ a b c Getahun, Hannah; Tangalakis-Lippert, Katherine (28 tetor 2023). "'Friends' star Matthew Perry dead at 54, reports say". Insider. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 61. ^ "Friends star Matthew Perry dies at 54". BBC News. 29 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 62. ^ "Stars We've Lost in 2023". Entertainment Tonight. Arkivuar nga origjinali më 19 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 63. ^ "Matthew Perry's life in pictures". BBC News. 29 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 64. ^ "Matthew Perry Dies at 54". 102.9 WMGK. 28 tetor 2023. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 65. ^ E. Hill, Michael (11 nëntor 1990). "'CALL ME ANNA'". The Washington Post. Marrë më 29 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 66. ^ Lee, Benjamin; Cain, Sian (29 tetor 2023). "Matthew Perry, actor best known for Friends, dies at 54". The Guardian. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 67. ^ Cahill, Sebastian. "Matthew Perry started acting while he was still at high school. Take a look at his illustrious career in photos". Insider. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 68. ^ "Deadly Relations (1993)". The A.V. Club (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 69. ^ Getahun, Hannah; Rennolds, Nathan (29 tetor 2023). "Former costars and celebs pay tribute to Matthew Perry following his death at 54". Insider. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 70. ^ "Matthew Perry Pilot: Actor Starred In 'LAX 2194' The Same Year He Shot 'Friends'". HuffPost. 14 korrik 2013. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 71. ^ Obituaries, Telegraph (29 tetor 2023). "Matthew Perry, comic actor cherished as Chandler in Friends who spoke candidly about his addictions – obituary". The Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 72. ^ Cheshire, Ellen (9 maj 2018). In the Scene: Jane Campion (në anglisht). Aurora Metro Publications Ltd. fq. 76. ISBN 978-0-9932207-3-9. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 73. ^ "17 Stars You Probably Forgot Appeared On 'Scrubs'". HuffPost UK (në anglisht). 4 mars 2016. Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023.
 74. ^ "Where are they now? – Matthew Perry". The Courier-Mail. 28 gusht 2011. fq. 38. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 75. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura BBC 20140304
 76. ^ "Matthew Perry to appear on Lisa Kudrow's 'Web Therapy'". Indian Express. 11 janar 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 77. ^ "Matthew Perry playing Ted Kennedy in Reelz miniseries 'The Kennedys – After Camelot'". EW.com. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2023. Marrë më 29 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 78. ^ Goldberg, Lesley (18 mars 2020). "'Friends' Reunion Special Delayed at HBO Max". The Hollywood Reporter (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2021. Marrë më 13 maj 2021.
 79. ^ Andreeva, Nellie (21 shkurt 2020). "'Friends' Reunion Special Officially A Go At HBO Max With Cast Returning". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2020. Marrë më 24 shkurt 2020.