Meritan Shabani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Meritan Shabani
FC Liefering gegen FC Bayern München UDreiundzwanzig 46 (cropped).jpg
Shabani me Bayern Munich në 2018
Të dhënat personale
Emri i plotëMeritan Shabani
Data e lindjes (1999-03-15) 15 Mars 1999 (21 vjeç)
Vendi i lindjesMunich, Gjermani[1]
Gjatësia1.78 m
PozicioniMesfushor sulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualBayern München
Numri16
Karriera në rini
0–2006FC Phönix Schleißheim
2006–2018Bayern München
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2017–Bayern München II12(5)
2018–Bayern München1(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 23 tetor 2018.
† Ndeshje (Gola).

Meritan Shabani (lindur më 15 mars 1999) është një futbollist profesionist gjerman i cili luan si mesfushor sulmues për klubin gjerman Bayern München.[2]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shabani ka lindur në Mynih, BavariGjermanisë nga prindër shqiptar nga Shtimja, Kosovë.[1][3]

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bayern Munich[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në sezonin 2017–18, Shabani u bashkua me ekipin rezervë të Bayern Munich.[4] Ai debutoi zyrtarisht me ekipin më 27 tetor 2017 duke luajtur si zëvëndësues i Fabian Benkos në barazimin 1–1 në shtëpi ndaj FV Illertissen, ndeshje e vlefshme për Regionalliga Bayern.[5]

Më 28 prill 2018, Shabani debutoi në Bundesligë për ekipin e parë duke luajtur si titullar për 56 minuta para se të zëvëndësohej nga Thiago në fitoren 4–1 në shtëpi kundër Eintracht Frankfurt.[6][7][8] Më 9 maj, ai firmosi kontratën e parë si profesionist me klubin, kontratë që do të zgjasë deri më 30 qershor 2020.[9]

Shabani shënoi golin e parë për ekipin e rezervave më 5 gusht në një fitore 2–0 ndaj FV Illertissen; ai shënoi golin e dytë të ndeshjes në minutën e 45të.[10]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në nëntor 2016, ai mori një thirrje nga kombëtarja gjermane nën-18 për të qënë pjesë e kampit stërvitor të ekipit dhe për të luajtur në ndeshjet miqësore ndaj Irlandës dhe Holandës; megjithatë, ai ishte një zëvëndësim i papërdorur në të dyja ndeshjet.[11]

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 30 tetor 2018[4]

Klubi Sezoni Liga Kupa[a] Tjetër Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Bayern München II 2017–18 Regionalliga Bayern 2 0 2 0
2018–19 10 5 10 5
Gjithsej 12 5 12 5
Bayern München 2017–18 Bundesliga 1 0 0 0 0 0 1 0
2018–19 0 0 1 0 0 0 1 0
Gjithsej 1 0 1 0 0 0 2 0
Gjithsej karriera 13 5 1 0 0 0 14 5

Shënime

 1. ^ Përfshirë DFB-Pokal

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bayern München[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Meritan Shabani vazhdon kontratën me Bayern Munich". AlbInfo. 9 maj 2018. Marrë më 9 maj 2018. I lindur më 15 mars të vitit 1999 në Munih nga prindër kosovarë nga qyteti i Shtimes
 2. ^ "Meritan Shabani" (në anglisht). World Football. Marrë më 28 prill 2018.
 3. ^ "E jashtëzakonshme: Super talenti kosovar në bankën rezervë sot tek Bayerni (Foto)". Gazeta Blic. 18 mars 2018. Marrë më 28 prill 2018. Talenti nga fshati Vojnoc i Komunës së Shtimes
 4. ^ a b c "Meritan Shabani » Club matches" [Meritan Shabani » Ndeshjet me klubet] (në anglisht). World Football. Marrë më 10 shtator 2018.
 5. ^ "Bayern München II – FV Illertissen 1:1 (Regionalliga Bayern 2017/2018, 18. Round)" (në anglisht). World Football. 27 tetor 2017. Marrë më 28 prill 2018.
 6. ^ "Bayern Munich – Eintracht Frankfurt: Formacionet startuese, talenti shqiptari starton te bavarezët". Telegrafi.com. 28 prill 2018. Marrë më 28 prill 2018.
 7. ^ "'Rezervistët' e Bayernit mposhtin thellë Eintracht Frankfurtin, Shabani luan 56 minuta për Bavarezët". Telegrafi.com. 28 prill 2018. Marrë më 28 prill 2018.
 8. ^ "Bayern München – Eintracht Frankfurt 4:1 (Bundesliga 2017/2018, 32. Round)". World Football. 28 prill 2018. Marrë më 28 prill 2018.
 9. ^ Adi Metaliu (9 maj 2018). "Meritan Shabani, talenti shqiptar firmos me Bayernin (video)". Supersport.al. Marrë më 9 maj 2018.
 10. ^ "Bayern München II – FV Illertissen 2:0 (Regionalliga Bayern 2018/2019, 5. Round)". World Football. 5 gusht 2018. Marrë më 5 gusht 2018.
 11. ^ "Sechs FCB-Talente für DFB-Teams nominiert" [Gjashtë talente të FCB Të thirrur në ekipet gjermane]. FCBayern.com (në gjermanisht). FC Bayern München. 2 nëntor 2016. Marrë më 9 maj 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]