Nintendo 2DS

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nintendo 2DS
An Electric Blue Nintendo 2DS
Zhvilluesi(t)Nintendo
Familja e produkteveNintendo 3DS family
TipiHandheld game console
GjenerataEighth
Data e lëshimit
October 12, 2013
Gatishmëria në treg2013–2020
Çmimi fillestarUS$129.99/AU$149.95[1]
NdërprerjaStampa:Video game release
Njësi të ngarkuaraCombined (worldwide): 14.43 million
(As of March 31, 2019)
2DS: 10.29 million
(As of March 31, 2019)
New 2DS XL: 4.14 million
(As of March 31, 2019)
Media
Sistemi operativNintendo 3DS system software
Fuqia
 • 3DS games: 3.5 to 5.5 hours
  DS games: 5 to 9 hours
  Sleep Mode: ≈ 3 days
CPU-jaDual-Core ARM11 MPCore, single-core ARM9
Kapaciteti i ruajtjesIncluded 4 GB SD card
1 GB internal flash memory
Cartridge save
Memoria128 MB FCRAM, 6 MB VRAM
EkraniUpper: 3.53" LCD @ 400×240 px (WQVGA)
Lower: 3.02" resistive touchscreen LCD @ 320×240 (QVGA)
GrafikatDMP PICA200 GPU
ZëriMono speaker, microphone
KameraOne user-facing and two forward-facing VGA cameras.
Lidhja2.4 GHz Wi-Fi, Infrared
Shërbimet online
PërmasatWidth: 14.4 cm (5.7 in)
Height: 12.7 cm (5.0 in)
Depth: 2.03 cm (0.80 in)
Pesha260 grams (9.2 oz)
Përputhshmëria
mbrapsht
PasardhësiNew Nintendo 2DS XL
Artikuj të ndërlidhurNintendo 3DS
Webfaqjawww.nintendo.com/3ds/2ds

Nintendo 2DS është një konsolë lojërash portativ e prodhuar nga Nintendo. E shpallur në gusht 2013, pajisja u lëshua në Amerikën e Veriut, Evropë dhe Australi më 12 tetor 2013. Nintendo 2DS është një version fillestar i Nintendo 3DS që ruan harduerin e njëjtë, funksionalitet të ngjashëm dhe pajtueshmëri me softuerin e krijuar për Nintendo DS dhe 3DS. Megjithatë, 2DS ndryshon nga pararendësit e tij për shkak të formës së tij të ndryshuar, duke mos përdorur formën e shkëlqyer të hapësirës së parë të Nintendo 3DS dhe duke munguar ekranin autostereoskopik 3D të cilin e ofron modeli i Nintendo 3DS. 2DS u shiti bashkë me modelin ekzistues 3DS si një mënyrë për të zgjeruar tregun për lojërat Nintendo 3DS; ish-presidenti i Nintendo of America, Reggie Fils-Aimé, deklaroi se 2DS ishte kryesisht për lojtarët më të rinj (si ata nën moshën 7 vjeç), të cilëve Nintendo i kishte këshilluar më parë të mos përdornin funksionin 3D në 3DS për shkak të shqetësimeve të mundshme për shëndetin e tyre të syve. Pasardhësi i Nintendo 2DS, Nintendo 2DS XL i ri, u lëshua në vitin 2017.

Pritshmëritë për Nintendo 2DS ishin të ndryshme; ndërsa Nintendo u përshëndet për mënyrën se si e vlerësoi dhe e vendosi 2DS në treg së bashku me variantet e saj më të larta, shumica e kritikave u fokusuan tek disa aspekte regresive në krahasim me 3DS, si dizajni që disa e gjetën më pak tërheqës se ai i 3DS, cilësia më e ulët e zërit dhe jetëgjatësia e baterisë. Megjithatë, dizajni i 2DS u vlerësua nga disa kritikë për të qenë më i qëndrueshëm dhe më i përshtatshëm për mbajtjen se 3DS, veçanërisht për tregun e synuar. Disa kritikë gjithashtu menduan se mungesa e mbështetjes 3D ishte një prizim nga Nintendo për faktin se koncepti ishte një mashtrim; megjithatë, Nintendo ka deklaruar që autostereoskopika 3D do të vazhdojë të jetë një pjesë e planeve të tyre të ardhshme. Nintendo 2DS u ndërpre në Japoni në vitin 2019 dhe në pjesën tjetër të botës në vitin 2020,[2] së bashku me sistemrat e tjera në familjen Nintendo 3DS.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nintendo prezantoi zyrtarisht Nintendo 2DS më 28 gusht 2013 përmes një njoftimi për shtyp; anëtarët e mediave u dhanë një mundësi për të provuar pajisjen privatësisht para shpalljes zyrtare.[3] Sipas presidentit të Nintendo of America, Reggie Fils-Aimé, Nintendo 2DS kishte si synim kryesor një demografik më të ri se Nintendo 3DS - veçanërisht, ata më të rinj se 7 vjeç; të cilëve Nintendo u kishte këshilluar të mos përdorin funksionin 3D në Nintendo 3DS për shkak të shqetësimeve të mundshme për shëndetin e tyre të syve. Validiteti i pretendimeve të Nintendo u vuri në dyshim nga ekspertët e vizionit, megjithatë, të cilët besonin se Nintendo 3DS mund të ndihmonte në zbulimin e problemeve të caktuara të syve dhe mendonin se paralajmërimet ishin për arsye të përgjegjësisë dhe jo për ndonjë dëm të vërtetë.[4][5][6]

Me Nintendo 2DS, kompania synonte të krijojë një pajisje që do të ishte "e re, unike, e ndryshme dhe të sillte më shumë njerëz në këtë kategori që ne duam." Një pjesë e këtij qëllimi u arrit duke e pozicionuar pajisjen me një çmim më të ulët se Nintendo 3DS; në Shtetet e Bashkuara, sistemi u shiste me një çmim fillestar me pakicë prej 129,99 dollarë amerikanë, në krahasim me çmimin fillestar prej 169,99 dollarë amerikanë të Nintendo 3DS standard. Deri në maj të vitit 2016, çmimi në SHBA u ul më tej në 79,99 dollarë amerikanë.[7]

Si pjesë e një përpjekje promovuese për lëshimet e fundit të Nintendo-s në vitin 2013, Nintendo 2DS u shfaq në turneun promovues të "The Nintendo Experience" në vendndodhjet e Simon Malls në Shtetet e Bashkuara gjatë tetorit dhe deri në fillim të nëntorit.[8]

Nisja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nintendo 2DS u lëshua në Amerikën e Veriut, Evropë dhe Australi më 12 tetor 2013, në të njëjtën ditë me lojërat Pokémon X dhe Y. Në Amerikën e Veriut, ishte në dispozicion në modele me ngjyrë të zezë me kornizë blu ose të kuqe, ndërsa në Evropë dhe Australi, ishte në dispozicion në ngjyrën e bardhë me kornizë të kuqe ose të zezë me kornizë blu.[9] Çdo konsollë shoqërohej me një Karta SD 4GB dhe një përshtatës AC.[10] Aksesorët e kuq dhe blu që përputheshin me kutitë e transportit u lëshuan gjithashtu në treg. Me lëshimin e Nintendo 2DS, Nintendo of America filloi të tërhiqet gradualisht nga Nintendo 3DS origjinale, duke lënë Nintendo 2DS dhe Nintendo 3DS XL si modelet e vetme që ende shiten në mënyrë aktive në Amerikën e Veriut që nga lëshimi i tij.

Më 7 dhjetor 2013, Nintendo 2DS u lëshua në Korenë e Jugut, në modele të bardha/kuqe dhe të zeza/blu, të cilat përfshinin përkatësisht një kopje dixhitale të lojërave Pokémon X ose Y.[11]

Një variant Sea Green, me trup të bardhë dhe thekse mente jeshile, u lëshua në Amerikën e Veriut më 6 qershor 2014 për të përputhur me publikimin e lojës Tomodachi Life në Amerikën e Veriut.[12] Versionet Crystal Red dhe Crystal Blue, të cilat kishin një kapak të përparme të transparent, u lëshuan në Evropë dhe Amerikën e Veriut në nëntor 2014 si një lidhje për lojërat Pokémon Omega Ruby dhe Alpha Sapphire. Në Amerikën e Veriut, modelet e transparenta u shitën gjithashtu me një çmim më të ulët të shitjes me pakicë prej 100 dollarë amerikanë në krahasim me çmimin bazë prej 129,99 dollarëve të Nintendo 2DS normale.[13][14] Më 20 gusht 2015, çmimi në SHBA u ul përgjithmonë në 100 dollarë dhe njësitë filluan të furnizoheshin me kuponë për një kopje dixhitale të lojës Mario Kart 7.[15]

Në dhjetor 2015, u njoftua se Nintendo 2DS do të lansohej në Japoni më 27 shkurt 2016 për të përputhur me lëshimin e lojërave origjinale të Game Boy të Pokémon në Virtual Console. Ato u bënë të disponueshme në versione të transparenta të kuqe, jeshile, blu dhe të verdhë, të pajisura me butona me ngjyra. Çdo version shoqërohej me lojën përkatëse të Pokémon, një temë të veçantë për Menu Home, një poster dhe një kod për të marrë Mew në lojën e përfshirë, ose Pokémon X, Y, Omega Ruby ose Alpha Sapphire.[16]

Më 11 maj 2016, Nintendo njoftoi se çmimi në SHBA do të ulej në 79,99 dollarë, duke filluar nga 20 maj 2016. Më 15 shtator 2016, Nintendo 2DS u lëshua në paketa të pavarura në Japoni, në opsionet e ngjyrave blu, të zezë, të kuqe, livando dhe rozë.[17] Më 5 tetor 2016, Nintendo njoftoi versione të rifreskuara të paketave të aksioneve të Nintendo 2DS Mario Kart 7 për tregun amerikan (Crimson Red 2 dhe Electric Blue 2, bazuar në variantet e reja japoneze), me skema ngjyrash "të ndryshueshme" me trupa të kuq ose blu dhe korniza të zeza.[18]

Nisja e re e Nintendo 2DS XL[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një model i ri i Nintendo 2DS, i titulluar New Nintendo 2DS XL (i quajtur New Nintendo 2DS LL në Japoni), u lëshua në Japoni dhe Kore më 13 korrik 2017,[19] në Australi dhe Zelandën e Re më 15 korrik 2017,[20] dhe në Amerikën e Veriut dhe Evropë më 28 korrik 2017.[21]

Nintendo ka prezantuar versionet e konsolës në të zezë me thekse blu për tregun e Amerikës së Veriut dhe të bardhë me thekse portokalli-artë për tregun japonez, Korenë e Jugut dhe rajonin PAL.[22][23] Po ashtu, një edicion i kufizuar ekskluziv Dragon Quest XI u prezantua për tregun japonez.[24] Më vonë, varianti White + Orange erdhi në Amerikën e Veriut, si dhe Lavender + White, Black + Green (të dyja ekskluzive në Japoni), si dhe variantet Poké Ball dhe Pikachu për të përputhur me lëshimin e Pokémon Ultra Sun dhe Ultra Moon (të parat gjithashtu erdhën në atë rajon).

Hardware[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Specifikimet e harduerit të Nintendo 2DS janë pothuajse identike me ato të Nintendo 3DS; duke ruajtur veçori të tilla si GPU, CPU dhe memorie, së bashku me pajtueshmërinë me lojërat e krijuara për Nintendo DS dhe Nintendo 3DS. Megjithatë, pajisja ende ka disa dallime të vogla. Ndryshe nga Nintendo 3DS, i cili përdor dy panele ekrani, një panel ekrani më të ulët me prekje dhe një panel ekrani të sipërm me dy shtresa të aftë për të shfaqur 3D autostereoskopike, Nintendo 2DS përdor një ekran LCD me prekje të vetme, jo stereoskopike, i cili është i mbuluar me një kornizë që imiton dimensionet e ekranit të 3DS.[25] Përveç pamundësisë për të shfaqur përmbajtjen 3D, 2DS ruan kamerat e dyfishta të 3DS për të bërë fotografi në një format 3D. Nintendo 2DS ka vetëm një altoparlant të brendshëm mono, në krahasim me altoparlantët e brendshëm stereo të 3DS, megjithëse tingulli stereo mund të dalë ende përmes folesë së kufjeve.

Nintendo 2DS XL i ri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një Nintendo 2DS XL i ri i zi + bruz. Dizajni i gocës së moluskut i ngjan më shumë 3DS.

Si 2DS, edhe New 2DS XL nuk ka funksionalitetin 3D, por në të gjitha aspektet tjera ka pajisje të ngjashme me Nintendo 3DS të Ri. Kjo përfshin një procesor më të fuqishëm se 2DS, një shkop analog, butona shtesë të shpatullave dhe mbështetje të integruar për përdorimin e Amiibo. Ndryshe nga New 3DS, New 2DS XL ka mikrofonin dhe kamerën e tij në menteshë, me altoparlantët e vendosur në gjysmën e poshtme të pajisjes. Ai është në gjendje të luajë video lojëra që vetëm ai dhe modeli i ri 3DS dhe variantet e tij janë në gjendje të luajnë, duke përfshirë lojërat si Xenoblade Chronicles 3D, Fire Emblem Warriors dhe ri-lëshimet dixhitale të Super Nintendo Entertainment System.

Software dhe shërbime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përveç rregullimeve të vogla për të pasqyruar ndryshimet e tij në dizajnin e harduerit, softueri i sistemit të Nintendo 2DS është në thelb të njëjtë me atë të Nintendo 3DS, duke mbetur i pajtueshëm me të gjitha lojërat e lëshuara për 3DS (vetëm në modalitetin dydimensional) dhe DS (me përjashtim të atyre që kërkojnë foleja e fishekut Game Boy Advance). Përveç kësaj, ofron veçori në internet si Nintendo Network për lojëra me shumë lojtarë dhe në internet, Nintendo eShop për shkarkimin dhe blerjen e lojërave, si dhe SpotPass dhe StreetPass.[26][27]

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para-lëshimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nintendo 2DS mori një pritje të përzier me njoftimin e tij. Kotaku mendoi se Nintendo 2DS mund të tërheqë një grup të caktuar njerëzish të cilët përndryshe nuk do të blinin një Nintendo 3DS dhe se mungesa e mbështetjes 3D mund të tregojë një interes ftohës për grafika stereoskopike. USA Today vuri në dukje se disa lojëra që janë krijuar me 3D në mendje mund të mos luhen aq lehtë pa veçorinë stereoskopike.[28] Ndërkohë, CNET e quajti konsolën një pranim nga Nintendo se 3D ishte një veçori e panevojshme dhe madje një "gabim taktik". NBC News e quajti 2DS një "zgjedhje të veçantë" për lojtarët e kënaqur me linjën Nintendo DS dhe kishte frikë se mund të merrte burime nga tastiera më pak e suksesshme Nintendo, Wii U.[29]

Disa shkrimtarë të teknologjisë kanë shprehur shqetësimin e tyre për pamjen fizike të Nintendo 2DS: CNET e vlerësoi tastierën si shumë më pak tërheqëse estetikisht në krahasim me modelet e tjera të saj, megjithëse disa recensues në përgjithësi e kanë gjetur të rehatshme në dorë. USA Today e përshkroi atë si "çuditërisht komode". Kotaku vuri në dukje se megjithëse mund të duket e rëndë, ishte e rehatshme për t'u mbajtur edhe me një dorë. Ai gjithashtu theksoi se butonat në pajisje ishin lehtësisht të arritshëm dhe vendosja e tyre në gjysmën e sipërme të tastierës e drejton syrin drejt ekranit të sipërme. Në përgjithësi, publikimi mendoi se cilësia e ndërtimit ishte e mirë. GamesIndustry gjithashtu përshkroi kontrollet si dukshëm më të rehatshme se ato të paraardhësve të saj. Ai gjithashtu vuri në dukje se tastiera kishte një guaskë të trashë në krahasim me Nintendo 3DS të hollë, dhe mungesa e një varëse shtoi qëndrueshmërinë. Publikimi mendonte se dizajni i ngjante "një bashkimi jo të shenjtë të një Game Boy, Wii U GamePad dhe një DS". USA Today dhe CNET kishin disa shqetësime në lidhje me mbrojtjen e ekranit, pasi nuk kishte gocë për mbyllje.

Në përgjigje të përdorimit të 2DS të një ekrani fizik të ndarë për të imituar dy, Kyle Orland nga Ars Technica besonte se Nintendo kishte humbur një mundësi për të prodhuar një tabletë lojrash me ekran të plotë duke përdorur faktorin e formës së 2DS; gjë që do të kishte mundësuar që lojërat dhe aplikacionet e ardhshme të përdorin të gjithë zonën e ekranit (që ai vlerësoi se ishte rreth gamës 5 inç të përdorur nga phablets ), do të lejonte akoma pajtueshmërinë e prapambetur me lojërat e dizajnuara për 3DS dhe DS të palosshme, dhe të përmirësonte aftësinë për të portoni lojërat ekzistuese të smartfonëve në platformë. Megjithatë, Orland vuri në dukje gjithashtu se prezantimi i një produkti të tillë mund të copëtojë ekosistemin portativ të lojërave të Nintendo për përdoruesit ekzistues të 3DS-dhe se ishte shumë herët në jetën e 3DS që Nintendo të prezantonte një pasardhës. [30] Gati 3 vjet pas lëshimit të 2DS, Nintendo përfundimisht do të shpallte Nintendo Switch - një tabletë lojërash "hibride" me kontrollues të ndashëm me valë dhe mbështetje për një stacion docking për përdorim me një televizor. [31]

Pas publikimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nintendo 2DS ka marrë vlerësime të ndryshme. Ndërsa çmimi dhe forma e saj përgjithësisht u vlerësuan si të mira, estetika dhe jetëgjatësia e baterisë së konzollës u kritikuan gjerësisht. Telegrafi vuri në dukje se mungesa e menteshave në tastierë e bëri atë më të qëndrueshme, ndërsa forma e rrumbullakuar e bëri një pajisje të përshtatshme për fëmijët. Megjithatë, publikimi kritikoi altoparlantin mono, i cili ofronte një cilësi zëri më të ulët se paraardhësit e tij. Po ashtu u kritikua edhe jetëgjatësia e baterisë, e cila u përshkrua si e njëjtë me modelin origjinal 3DS. Nga ana tjetër, vlerësoi ekranin më të ndritshëm dhe këndin më të gjerë të shikimit, megjithëse nuk ishin aq të mëdha si ato të 3DS XL. Eurogamer theksoi se Nintendo 2DS nuk është për "lojtarë të përvojuar" ose pronarë aktualë të Nintendo 3DS dhe mendoi se sistemi nuk është prodhuar me estetikën në mendje. Po ashtu, u kritikua ekranit me prekje rezistente, altoparlantit mono dhe jetëgjatësisë së baterisë. Megjithatë, Eurogamer mendoi se sistemi është më i rehatshëm për t'u mbajtur sesa Nintendo 3DS dhe 3DS XL. Analisti Piers Harding-Rolls beson se Nintendo 2DS do të ndihmojë Nintendo-n të zgjerojë tregun dhe beson se zhvilluesit e lojërave të palëve të treta do të kenë më shumë interes për platformën duke ecur përpara.[32]

Nintendo 2DS XL i ri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

IGN e konsideroi Nintendo 2DS XL të Ri si një përmirësim në krahasim me 2DS-në "të shëmtuar si një porta dere", duke lavdëruar përfshirjen e veçorive nga 3DS XL i Ri në një pajisje me faktor të hollë dhe më "rehatshëm". U vunë re edhe ndryshime të tjera, si përdorimi i kapakut për të mbrojtur lojën dhe slotët e kartave SD (që heqën nevojën për përdorimin e mjeteve për t'u aksesuar), dhe butonat e shpatullave që ofronin ndjesi më të mirë se 3DS XL i Ri. Megjithatë, u vunë re edhe disa regresione, si për shembull, ekranet e tij që kishin një pamje "të larë" dhe mungesën e kontrasti, ekrani i sipërm që kishte një shtresë pasqyre që zvogëlon këndet e shikimit, altoparlantët duke dukur "të mbytur", dhe gjatësia e shkurtër e pjesës së përfshirë. New 2DS XL u rekomandua për përdoruesit që nuk kishin nevojë për 3D, por ende dëshironin të luanin titujt ekskluzivë të platformës.[33] TechRadar ishte gjithashtu pozitiv, por vuri në dukje se menteja tani del jashtë nga pjesa e pasme e pajisjes (duke e bërë atë të duket më pak e thjeshtë kur mbyllet), jetëgjatësia e baterisë ishte "mbytëse", dhe koha e lëshimit të saj ishte në kundërshtim me lëshimin e Nintendo Switch.[34]

Shitjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shitjet e Nintendo 2DS u rritën tre javë pas lansimit në Mbretërinë e Bashkuar, pasi shitësit me pakicë zbritën çmimin e tij për shkak të performancës së dobët në shitje. Sistemi ishte i disponueshëm për rreth 110 £, por shitësit kryesorë me pakicë, siç janë Argos, Amazon dhe Tesco, e zbritën çmimin nën 100 £ për të përkuar me kërkesën e ulët.[35] Si rezultat, shitjet e Nintendo 2DS u rritën me 64% javë pas jave, duke e bërë atë konsolën më të shitur të muajit në Mbretërinë e Bashkuar, pa përfshirë shitjet e Nintendo 3DS dhe modelin më të avancuar të tij. Gjatë tremujorit të tretë të vitit 2013, shitësi i lojërave video GameStop raportoi se shitjet e pajisjeve në mbarë botën u rritën me 15.3%, kryesisht për shkak të performancës të mirë të shitjeve të Nintendo 2DS dhe 3DS.[36]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Nintendo 2DS – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 1. ^ "Nintendo Announces a New Member to the Nintendo 3DS Family". Nintendo Australia. 29 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2018. Marrë më 29 gusht 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Nintendo Consolidated Results for the Years Ended March 31, 2018 and 2019" (PDF). Nintendo. 25 prill 2019.
 3. ^ Totilo, Stephen (28 gusht 2013). "Introducing... The Nintendo 2DS. No, That's Not a Typo". Kotaku. Gawker Media.
 4. ^ "Nintendo Announces 2DS". IGN. 28 gusht 2013. Marrë më 29 gusht 2013.
 5. ^ "3DS may spot kids' eye problems". The Japan Times Online. The Japan Times. Marrë më 25 tetor 2011.
 6. ^ "Nintendo 3DS 'could harm children's sight', parents warned". The Guardian. 20 janar 2011. Marrë më 29 gusht 2013.
 7. ^ "$80 2DS makes accessing Nintendo's vast portable library cheaper than ever". Ars Technica. 11 maj 2016. Marrë më 11 maj 2016.
 8. ^ Conditt, Jessica. "Nintendo 2DS out Oct 12 for $130, plays all 3DS, DS games". Joystiq. AOL. Arkivuar nga origjinali më 22 janar 2014. Marrë më 17 janar 2014.
 9. ^ Parish, Jeremy (19 prill 2013). "Nintendo cuts Wii U by $50, announces 2DS handheld &#124". GamesIndustry International. Gamer Network. Marrë më 30 gusht 2013.
 10. ^ Stein, Scott (28 gusht 2013). "Nintendo 2DS drops a dimension and price, coming October 12 for $129". CNET. CBS Interactive.
 11. ^ "Nintendo Making Pokémon X And Pokémon Y 2DS Bundles For Korea". Siliconera. 19 nëntor 2013. Marrë më 24 nëntor 2013.
 12. ^ "Sea Green Nintendo 2DS Coming Out Next Month". IGN. 23 maj 2014. Marrë më 29 maj 2015.
 13. ^ "2DS goes see-through on November 21 with $30 price cut". CNET. Marrë më 13 dhjetor 2014.
 14. ^ "Transparent Red and Blue Nintendo 2DS designs revealed". Eurogamer. 23 shtator 2014. Marrë më 23 shtator 2014.
 15. ^ "Nintendo dropping 2DS price to $100 on August 30". Ars Technica. 20 gusht 2015. Marrë më 20 gusht 2015.
 16. ^ "The Nintendo 2DS is coming to Japan in four gorgeous Pokémon-themed colors". The Verge. Vox Media. 25 dhjetor 2015. Marrë më 26 dhjetor 2015.
 17. ^ "2DS Gets Stand-Alone Release in Japan". Nintendo World Report. Marrë më 28 prill 2017.
 18. ^ "Nintendo reveals two new 2DS colors". IGN. 5 tetor 2016. Marrë më 28 prill 2017.
 19. ^ "New Nintendo 2DS XL coming this July". Polygon. Vox Media. 27 prill 2017. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2017. Marrë më 28 prill 2017.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 20. ^ "Nintendo Announces the New Nintendo 2DS XL for June". AusGamers (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2017. Marrë më 13 korrik 2017.
 21. ^ "A new member of the Nintendo 3DS family". Nintendo. Marrë më 4 maj 2017.
 22. ^ "Nintendo Announces The New 2DS XL". Kotaku. 28 prill 2017. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2017. Marrë më 28 prill 2017.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 23. ^ "Nintendo Randomly Announces The New Nintendo 2DS XL". USGamer. 28 prill 2017. Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2017. Marrë më 28 prill 2017.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 24. ^ "Japan's already getting hot, exclusive New 2DS XL systems". Polygon. 28 prill 2017. Arkivuar nga origjinali më 28 prill 2017. Marrë më 28 prill 2017.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 25. ^ "This is what the 2DS' huge single LCD screen looks like". Eurogamer. 16 tetor 2013. Marrë më 10 nëntor 2013.
 26. ^ "Nintendo 2DS hands-on: surprisingly not the worst thing ever". Polygon. Vox Media. 30 gusht 2013. Marrë më 17 janar 2014.
 27. ^ Robertson, Andy (4 tetor 2013). "Nintendo 2DS review". London: The Telegraph. Marrë më 9 nëntor 2013.
 28. ^ Molina, Brett (28 gusht 2013). "First impressions: Hands-on with Nintendo 2DS". USA Today. Gannett Company.
 29. ^ LeJacq, Yannick (28 gusht 2013). "Nintendo announces new 2DS mobile gaming console, Wii U price drop". NBCNews.com. NBCUniversal Media.
 30. ^ Orland, Kyle (28 gusht 2013). "How the 2DS could have been Nintendo's first true portable tablet". Ars Technica. Condé Nast Digital. Marrë më 29 gusht 2013.
 31. ^ "'Switch' is Nintendo's next game console". Engadget. AOL Inc. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2016. Marrë më 20 tetor 2016.
 32. ^ "Nintendo puts itself back in the game with 2DS and 'Pokémon X & Y'". NBCNews.com. NBCUniversal Media. Marrë më 9 nëntor 2013.
 33. ^ DeFreitas, Casey (13 korrik 2017). "New Nintendo 2DS XL Review". IGN. Arkivuar nga origjinali më 27 shkurt 2019. Marrë më 26 shkurt 2019.
 34. ^ Lambrechts, Stephen (26 shkurt 2019). "New Nintendo 2DS XL review". TechRadar. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2019. Marrë më 26 shkurt 2019.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 35. ^ Halfacree, Gareth. "Nintendo 2DS price slashed to below £100". Expert Reviews. Dennis Publishing Limited. Marrë më 24 nëntor 2013.
 36. ^ Liebl, Matt (21 nëntor 2013). "GTA 5, Nintendo 2DS boost GameStop sales for Q3 2013". GameZone. Marrë më 24 nëntor 2013.