Jump to content

Njësitë administrative të Norvegjisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Norvegjia ka 11 njësi administrative të nivelit të regjioneve të quajtura fylke (fylker njëjës: fylke) dhe 356 njësi të nivelit komunal të quajtura kommunar. Njësit e nivelit të lartë kanë një funksion në mes të qeverisjes qendrore dhe asaj lokale.

Njësitë administrative në Norvegji 2020
# Qarku (fylke) 2020 Qendra administrative
3 Oslo Oslo
11 Rogaland Stavanger
15 Møre og Romsdal Molde
18 Nordland Bodø
30 Viken Oslo, Drammen, Sarpsborg
34 Innlandet Hamar, Lillehammer
38 Vestfold og Telemark Skien, Tønsberg
42 Agder Kristiansand, Arendal
46 Vestland Bergen, Leikanger
50 [lidhje e vdekur] Trøndelag Steinkjer
54 Troms og Finnmark Tromsø, Vadsø

[1]

Krahas rajoneve administrative ka edhe rajone të tjera statike që nuk janë të orientuare me detyrim me kufijtë e provincave. Për rajonin Midt-Norge (sq.: Norwegjia e Mesme) numërohen të dy provincat Trøndelag dhe Møre og Romsdal. Grupi ishullor Svalbard nuk njihet nga ana administrative në Nord-Norge (sq.: Norvegjia e Veriut) por varet direkt nga Prefekti (Sysselmann), që infromon në ministrinë e drejtësisë ,ndërsa kryetarët e rretheve (Fylkesmannen) informojnë në ministrinë e admisnistrimit. Ka tendenca për refomë që të ketë 7 rajone ku të do përfshihet dhe një rajon i madh i kryeqytetit Oslo.

  1. ^ "Frå 1. januar 2020 er det 356 kommunar og 11 fylke i Noreg". Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2020. Marrë më 10 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)