Vadsø

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vadsø (kthjellim).


Vadsø
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Vadsø

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Finnmark
Kryeqëndra Vadsø
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål, Sami
Kryekomunari Svein Dragnes (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 70°4′V 29°44′L / 70.067°V 29.733°L / 70.067; 29.733 (Vadsø)Koordinatat: 70°4′V 29°44′L / 70.067°V 29.733°L / 70.067; 29.733 (Vadsø)
Sipërfaqja 1.258 km2
Popullsia 6.186 banorë 2004
Dendësia 4,92 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vadsøværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1233
Vendndodhja
Vadsø is located in Norvegjia
Vadsø
Vadsø
Vadsø – harta_foto
www.vadso.kommune.no

Vadsø është një komunëqarkun Finnmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1258 km² dhe popullsi 6186 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Vadsø – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]