Sør-Varanger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sør-Varanger (kthjellim).


Sør-Varanger
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Sør-Varanger

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Finnmark
Kryeqëndra Kirkenes
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Linda Beate Randal (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 69°39′V 29°44′L / 69.650°V 29.733°L / 69.650; 29.733 (Sør-Varanger)Koordinatat: 69°39′V 29°44′L / 69.650°V 29.733°L / 69.650; 29.733 (Sør-Varanger)
Sipërfaqja 3.968 km2
Popullsia 9.500 banorë 2004
Dendësia 2,39 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Varangværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1925
Vendndodhja
Kirkenes is located in Norvegjia
Kirkenes
Kirkenes
Sør-Varanger – harta_foto
www.sor-varanger.kommune.no

Sør-Varanger është një komunëqarkun Finnmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 3968 km² dhe popullsi 9500 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]