Lebesby

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lebesby (kthjellim).


Lebesby
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Lebesby

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Finnmark
Kryeqëndra Kjøllefjord
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Harald Larssen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 70°55′V 27°14′L / 70.917°V 27.233°L / 70.917; 27.233 (Lebesby)Koordinatat: 70°55′V 27°14′L / 70.917°V 27.233°L / 70.917; 27.233 (Lebesby)
Sipërfaqja 3.458 km2
Popullsia 1.473 banorë 2004
Dendësia 0,43 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lebesbyværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0728
Vendndodhja
Kjøllefjord is located in Norvegjia
Kjøllefjord
Kjøllefjord
Lebesby – harta_foto
www.lebesby.kommune.no

Lebesby është një komunëqarkun Finnmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 3458 km² dhe popullsi 1473 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Lebesby – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]