Kautokeino

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kautokeino (kthjellim).


Kautokeino
Guovdageaidnu
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Kautokeino

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Finnmark
Kryeqëndra Kautokeino
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål, Sami
Kryekomunari Klemet Erland Hætta (Lista Sami)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 69°14′V 23°29′L / 69.233°V 23.483°L / 69.233; 23.483 (Kautokeino)Koordinatat: 69°14′V 23°29′L / 69.233°V 23.483°L / 69.233; 23.483 (Kautokeino)
Sipërfaqja 9.708 km2
Popullsia 3.002 banorë 2004
Dendësia 0,31 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 2021
Vendndodhja
Kautokeino is located in Norvegjia
Kautokeino
Kautokeino
Kautokeino – harta_foto
www.kautokeino.kommune.no

Kautokeino është një komunëqarkun Finnmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 9708 km² dhe popullsi 3002 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]