Gamvik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Gamvik (kthjellim).


Gamvik
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Gamvik

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Finnmark
Kryeqëndra Mehamn
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Roger Hansen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 70°55′V 28°3′L / 70.917°V 28.050°L / 70.917; 28.050 (Gamvik)Koordinatat: 70°55′V 28°3′L / 70.917°V 28.050°L / 70.917; 28.050 (Gamvik)
Sipërfaqja 1.415 km2
Popullsia 1.134 banorë 2004
Dendësia 0,8 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Gamviking ose Gamvikværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1620
Vendndodhja
Mehamn is located in Norvegjia
Mehamn
Mehamn
Gamvik – harta_foto
www.gamvik.kommune.no

Gamvik është një komunëqarkun Finnmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1415 km² dhe popullsi 1134 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Gamvik – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]