Hasvik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hasvik (kthjellim).


Hasvik
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Finnmark
Kryeqëndra Breivikbotn
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Geir Adelsten Iversen (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 70°35′V 22°25′L / 70.583°V 22.417°L / 70.583; 22.417 (Hasvik)Koordinatat: 70°35′V 22°25′L / 70.583°V 22.417°L / 70.583; 22.417 (Hasvik)
Sipërfaqja 556 km2
Popullsia 1.095 banorë 2004
Dendësia 1,97 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Hasvikværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1534
Breivikbotn is located in Norvegjia
Breivikbotn
Breivikbotn
Hasvik – harta_foto
www.hasvik.kommune.no

Hasvik është një komunëqarkun Finnmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 556 km² dhe popullsi 1095 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Hasvik – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]