Vardø

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vardø (kthjellim).


Vardø
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Vardø

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Finnmark
Kryeqëndra Vardø
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Rolf Einar Mortensen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 70°20′V 30°51′L / 70.333°V 30.850°L / 70.333; 30.850 (Vardø)Koordinatat: 70°20′V 30°51′L / 70.333°V 30.850°L / 70.333; 30.850 (Vardø)
Sipërfaqja 600 km2
Popullsia 2.396 banorë 2004
Dendësia 3,99 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vardøværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0545
Vendndodhja
Vardø is located in Norvegjia
Vardø
Vardø
Vardø – harta_foto
www.vardo.kommune.no

Vardø është një komunëqarkun Finnmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 600 km² dhe popullsi 2396 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Vardø – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]