Nesseby

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nesseby (kthjellim).


Nesseby
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Finnmark
Kryeqëndra Varangerbotn
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål e Sami
Kryekomunari Ann Jorid Henriksen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 70°8′V 28°36′L / 70.133°V 28.600°L / 70.133; 28.600 (Nesseby)Koordinatat: 70°8′V 28°36′L / 70.133°V 28.600°L / 70.133; 28.600 (Nesseby)
Sipërfaqja 1.436 km2
Popullsia 927 banorë 2004
Dendësia 0,65 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Nessebyværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1828
Varangerbotn is located in Norvegjia
Varangerbotn
Varangerbotn
Nesseby – harta_foto
www.nesseby.kommune.no

Nesseby është një komunëqarkun Finnmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1436 km² dhe popullsi 927 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Nesseby – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]